Cumhurbaşkanı Gül, Türk Kızılayı'nın 140. Yıldönümü Resepsiyonuna Katıldı

Cumhurbaşkanı Gül, Türk Kızılayı'nın 140. Yıldönümü Resepsiyonuna Katıldı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Kızılayı'nın 140. Kuruluş Yıldönümü Resepsiyonunda Yaptığı Konuşmada, 'Bir Zamanlar Maalesef Ufak Bir Sarsıntı Geçiren Kızılay, İtibarını Bin Kat Daha Güçlendirmiştir ve Sadece Türkiye'de Değil, Dünyanın Her Tarafında Bu İtibarı ve Gücünü Toparlamıştır' Dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türk Kızılayı'nın 140. Yıldönümü Resepsiyonuna Katıldı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Kızılayı'nın 140. kuruluş yıldönümü resepsiyonunda yaptığı konuşmada, ''Bir zamanlar maalesef ufak bir sarsıntı geçiren Kızılay, itibarını bin kat daha güçlendirmiştir ve sadece Türkiye'de değil, dünyanın her tarafında bu itibarı ve gücünü toparlamıştır'' dedi.

Kızılay'ın 140. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Dolmabahçe Sarayı'nın bahçesinde bir resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Valisi Muammer Güler, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile sanat, iş ve medya dünyasından çok sayıda davetli katıldı. Kızılay Başkanı Tekin Küçükali'nin yoğun çalışma temposundan dolayı rahatsızlandığını dile getiren Gül, Kızılay'ın Türkiye ve dünyada çok sayıda kişinin yardımına koştuğunu hatırlattı. Türkiye'nin de 140 yıldır sınır, ırk, din ayrımı yapmadan zor durumda olan insanlara yardıma koşmuş Kızılay'ı ile gurur ve onur duyduğunu söyleyen Gül, Endonezya, Pakistan, Afganistan, Somali, Darfur gibi dünyanın birçok noktasına yardım götürdüğünü ve birçok askerin, diplomatın, iş adamının gidemediği yerlere bile Kızılay'ın gittiğini ve Hilal-i Ahmer'i (Kızılay'ın ilk ismi) götürdüğünü belirtti. Gül, ''Son yıllarda Kızılay, tekrar güç toplamış, çalışmalarını neredeyse bin misli artırmıştır. Bir zamanlar maalesef ufak bir sarsıntı geçiren Kızılay, itibarını bin kat daha güçlendirmiştir ve sadece Türkiye'de değil, dünyanın her tarafında bu itibarı ve gücünü toparlamıştır'' dedi.

Gül, Kızılay'a verdiği destekten dolayı Kızılay Altın Madalyası'nı Irak Kızılay Genel Sekreteri Mazin Salasm'a sunarken, aralarında Fikret Evyap, Nurten Topçu, Başar Nuhoğlu ve Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Üyesi Hediye Güral'ın da bulunduğu Kızılay bağışçılarına birer plaket verdi.

(ME-CİN-NÇ-Y)