CHP'li Oran: Güneydoğu'da Yaşayan Vatandaşların Kimlik, Sosyal Devlet ve Ekonomik Kalkınma Sorunları Çözülmeli

CHP'li Oran: Güneydoğu'da Yaşayan Vatandaşların Kimlik, Sosyal Devlet ve Ekonomik Kalkınma Sorunları Çözülmeli

02.07.2010 14:51 | Son Güncelleme: 02.07.2010 14:51
CHP'li Oran: Güneydoğu'da Yaşayan Vatandaşların Kimlik, Sosyal Devlet ve Ekonomik Kalkınma Sorunları Çözülmeli

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Güneydoğu'da Yaşayan Vatandaşların Kimlik, Sosyal Devlet ve Sürdürülebilir Ekonomik Kalkınma Sorunlarına Kalıcı Çözüm Üretilmesi Gerektiğini Belirterek, "Başbakan Bu Sorunu ya Çözmeli ya da İstifa Etmelidir.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Güneydoğu'da yaşayan vatandaşların kimlik, sosyal devlet ve sürdürülebilir ekonomik kalkınma sorunlarına kalıcı çözüm üretilmesi gerektiğini belirterek, "Başbakan bu sorunu ya çözmeli ya da istifa etmelidir. Zira Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının can güvenliğini sağlayamayan bir Hükümetin meşruluğu tartışma konusudur. Bugüne kadar bölge ile ilgili konuşulanlar söylemde kalmıştır ve artık eyleme geçme zamanı gelmiştir" dedi.

CHP'den verilen bilgiye göre Mardin'e giderek CHP Mardin İl Başkanlığı'nı ziyaret eden ve partililerle buluşan Oran, daha sonra Şırnak'a geçti. Şırnak Geylani Camiinde Cuma namazını kılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran, CHP Şırnak İl Merkezi'ni ziyaret ettikten sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

GAP Bölgesi Kalkınma İdaresi Başkanlığınca düzenlenen GAP Kalkınma Platformu Yürütme Kurulu 7. Toplantısına katılmak için Şırnak'a geldiğini belirten Oran, 28 Mayıs 2008 tarihinde açıklanan GAP eylem planının, "eylemsizlik" üzerine kurgulandığını söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 28 Mayıs 2008'de açıkladığı, GAP Eylem Planı ve 5 yıl içerisinde ulaşılmasını öngördüğü hedeflerin şu an için gerçekleşmeyecek durumda olduğunu ve bu 5 yıllık GAP Eylem Planı'nın bölgeye iş, aş ve sosyal barış getirmediğini kaydeden Oran, 1 milyon hektar alan için su olmasına karşın şu anda 300 bin hektar alanın sulandığını belirtti. Mayınlı alanlar konusunda da hiçbir şey yapılmadığını dile getiren Oran, "Enerjide hayati 2 baraj yatırımı olan Ilısu ve Cizre 2009'da 0 ödenek aldı. Çünkü yabancı finansör ikna edilemedi ve kaçırıldı. Bu bir yana, Hasankeyf acil onarımının aldığı fon Diyarbakır kale onarım ödeneğinden daha az. Yoksa Ilısu barajından vaz mı geçiliyor" diye konuştu.

GAP Eylem Planı öncesi derslik başına 47 olan öğrenci sayısının 44'e düştüğünü kaydeden Oran, "Bunun adı iyileştirme oluyorsa, sağlıklı bir eğitim altyapısından söz etmek mümkün olabilir mi" diye sordu. Bölgede işsizlik, yoksulluk, yoksunluk, eşitsizlik ve terör sorunlarının yıllardır kanayan yara olduğunu, bu yaranın kabuk bağlamaması ve iyileşmesi için de Hükümet'in öncelikle bu sorunu dikkate ve ciddiye alması gerektiğini söyleyen Oran, "Hükümet bu soruna odaklanmalı, toplumun tüm kesimleriyle, özellikle TBMM çatısı altındaki diğer siyasi partilerle samimi, sahici ve sağduyulu bir şekilde bu konu ile ilgili ortak akıl toplantıları yapmalıdır" dedi.

Bölgede yaşayan vatandaşların, kimlik, sosyal devlet ve sürdürülebilir ekonomik kalkınma sorunlarına kalıcı çözüm üretilmesi gerektiğini vurgulayan Oran, şöyle konuştu:

"Bu 3 konuyu aynı anda ve peş peşe ele almalı ve aynı anda ve peş peşe çözüm önerileri üreterek kanayan yaraya merhem olarak kullanmalıdır. Sayın Başbakan ve Hükümet yetkilileri ile bu konuyu çözmek için bu bölgeye gitmeli, belli bir süre bu bölgede kalarak bölge insanlarının görüşlerini almalıdır. Başbakan bu sorunu ya çözmeli ya da istifa etmelidir. Zira Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının can güvenliğini sağlayamayan bir Hükümetin meşruluğu tartışma konusudur. Bugüne kadar bölge ile ilgili konuşulanlar söylemde kalmıştır ve artık eyleme geçme zamanı gelmiştir."(ANKA)

(HH/ÖMR)

Kaynak: ANKA

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: CHP'li Oran: Güneydoğu'da Yaşayan Vatandaşların Kimlik, Sosyal Devlet ve Ekonomik Kalkınma Sorunları Çözülmeli - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 25.10.2020 17:25:07. #1.14#
title