Son dakika haberleri! İçişleri Bakanlığı Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı (2)

Son dakika haberleri! İçişleri Bakanlığı Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı (2)

Anadolu Ajansı / Muhammed Nuri Erdoğan - Haberler | Güncel

Son dakika habere göre İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Gaziantep'te bir camide yaşanan olaylarla ilgili, "silahlı terör örgütlerini övme" gerekçesi ile kayyum atanan ve hakkındaki kapatma davası devam eden Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfının eski yöneticisi Alparslan Kuytul'un...

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Gaziantep'te bir camide yaşanan olaylarla ilgili, "silahlı terör örgütlerini övme" gerekçesi ile kayyum atanan ve hakkındaki kapatma davası devam eden Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfının eski yöneticisi Alparslan Kuytul'un gözaltına alındığını bildirdi.

Çataklı, Bakanlık Konferans Salonu'nda düzenlediği "Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı"nda, tam kapanma sürecinde muafiyet kapsamındaki sektör çalışanlarına e-başvuru üzerinden 6 milyon 385 bin çalışma izin belgesi düzenlendiğini belirtti.

Tam kapanma sürecinin canlı bir süreç olduğunu ve yeni durumlarda yeni tedbirlerin geliştirildiğini aktaran Çataklı, ilgili bakanlıklar, sivil toplum kuruluşları ve toplumun her kesimi ile istişare edildiğini anlattı.

Bilim Kurulunun tavsiyeleri üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındaki kabinede alınan kararlar gereği, kendilerinin de gerekli usul ve esasları genelgelerle düzenlemeye çalıştıklarını söyleyen Bakan Yardımcısı Çataklı, şöyle konuştu:

"Tam kapanma dönemindeki süreçte yaptığımız düzenlemeler, aslında temel olarak nelerin alınıp satın alınacağı, nerelerin açık, nerelerin kapalı olacağı, hangi önceliklerle bu sürecin yönetileceği, hafta sonlarında yaptığımız uygulamanın aynısı bu. Yani cumartesi pazarın aynısı bu tam kapanma sürecine yansımış oldu. Biz nerelerin açık olabileceğini, hangi sebeplerle, temel ihtiyaçlar başta olmak üzere bunları belirledik, yayınladık. Sonrasında bunu tam süreciyle de bütün bu süreye yayacak şekilde tekrar kamuoyuyla paylaştık."

Yeni durumlar, yeni ihtiyaçlar karşısında yeni tedbirlerin de alınması gerektiğini ifade eden İsmail Çataklı, "Marketler de ilgili konu da bunlardan bir tanesi. Şimdi de yeni bir genelge yayımladık. Hem genelge ile hem sıkça sorulan soruların cevaplarıyla çok açık bir şekilde hangi ürünlerin marketlerde alınıp satılabileceğini de belirledik. Buradaki temel amaç, minimum yoğunluk ve en zaruri ihtiyaçların karşılanması suretiyle bu sürecin atlatılması." dedi.

Çataklı, çevrim içi alışverişlerle ilgili bir kısıtlamanın söz konusu olmadığını bildirdi.

Ekrem İmamoğlu hakkındaki soruşturma

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na soruşturma açılmasına ilişkin de konuştu.

Konunun, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının bir işlemi olduğunu belirten Çataklı, şunları kaydetti:

"İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bir talepte bulunmuş, Sayın İmamoğlu'nun HDP'li belediye başkanlarını ziyaret ederek 'suçluyu övdüğü', yine 'ziyaret ettiği belediye başkanlarını ve anılan partiyi destekleyerek teröre olan yardımlarını desteklediği'. Yine bir üçüncü konu, 'bir ziyareti esnasında Fatih Sultan Mehmet'e ait türbeye saygısızlık yaptığı' iddialarıyla ilgili. Yani bu iddialar üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının bir işlemi var, bize gönderilmiş. Dolayısıyla her cumhuriyet başsavcılığından gelen işlemlere nasıl rutin olarak yapmamız gerekenler varsa bu süreç de bu kapsamda yürüyor."

"Bu kişi, 15 Temmuz'u örtmeye çalışan bir kişi"

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Gaziantep'teki bir camide yaşanan olaylarla ilgili de şunları söyledi:

"Alparslan Kuytul kimdir? Bunun kamuoyu tarafından tam olarak, doğru olarak bilinmesini isteriz. Bu kişi, din kisvesi altında, dini istismar eden bir kişi, FETÖ'yü savunan bir kişi. Bu kişi, 15 Temmuz'u örtmeye çalışan bir kişi. Bu kişi, Türkiye'nin menfaatine ne varsa her fırsatta bunu provoke etmeye çalışan bir kişi. Sürekli güvenlik güçlerimizle karşı karşıya gelme çabası içinde olan bir kişi. Furkan Vakfının yöneticiliğini yaptığı sırada orayı da istismar eden bir kişi. Vakıf tarafından kurban derileri toplanıyor, toplanan bu kurban derilerinin de şahsi nam ve hesabına yolsuzluk yaparak kullanan bir kişi."

Diyanet İşleri Başkanlığının camilerde itikafa girilmesiyle ilgili bir tavsiyede bulunduğunu belirten Çataklı, "İçinde bulunduğumuz süreç ortada. Toplum olarak büyük maliyetler ödüyoruz, büyük fedakarlıklarda bulunuyor insanlarımız. Gün geldi camileri kapattık, teravih namazlarının camilerde kılınmaması yönünde Diyanet İşleri Başkanlığımızın tavsiye kararı oldu." dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığının itikaf ibadetinin evlerde yapılması tavsiyesinde bulunduğunu, istisnai durumlarda belirlenecek camilerde itikafa girilebileceğinin önerildiğini hatırlatan Çataklı, "Esasen bu provokasyon, başlangıçta teravih namazlarının evlerde kılınmasına yönelik Diyanet İşleri Başkanlığımızın tavsiyesi üzerine başladı. Son dönemde de itikafa girilmesiyle alakalı Diyanet İşleri Başkanlığımızın bunun evlerde yapılması tavsiyesini provoke ederek bir durum oluştu." diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığının "istisnai olarak belirli camilerde itikafa girilebileceğini ancak bunun müracaat edilmek ve mülki makamların onayı alınmak suretiyle yapılabileceğini" kamuoyuyla paylaştığını aktaran Çataklı, bu kişilerin, bu süreci de işletmeden, bütün kuralları ihlal ederek camilere girdiğini anlattı.

Bakanlık Sözcüsü Çataklı, şunları kaydetti:

"Din görevlilerimiz bunları ikaz ettiler, bunun uygun olmadığı, yönteminin bu olmadığı konusunda uyarılarda bulundular. Ancak bunlar şiddetli bir şekilde mukavemette bulundular. Üstelik, benim burada söyleyemeyeceğim, hele hele bir camide asla söylenemeyecek ifadelerle, hakaretlerle, küfürlerle karşılık verdiler. Baktılar baş edemiyorlar, kolluk birimlerinden din görevlisi arkadaşlarımız talepte bulundu. Herhalde o esnada çevrede bulunan kolluk personeli de buna müdahale etti. Bu esnada bir yanlış yönlendirme ile orada bulunmaması gereken bir personelimizin de orada bulunduğunu ve gaz kullandığını biliyoruz. Zaten bununla ilgili kamuoyuna açıklama yapıldı, bu kişiyle ilgili gerekli işlemler de başlatıldı. Ancak iş burada kalmadı, başta Adana ve Gaziantep olmak üzere 40 ayrı noktada onlarca yandaşıyla birlikte bu kişi provokasyonu sürdürmek istedi ve dün gece kolluk birimlerimiz gerekli işlemleri yaparak bu provokasyona mani oldu. Alparslan Kuytul da bu kapsamda şu an gözaltında. Diğer idari ve adli süreç de bu kişilerle ilgili halen devam ediyor."

(Bitti)

Son dakika haberleri! İçişleri Bakanlığı Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı (2)
Son dakika haberleri! İçişleri Bakanlığı Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı (2)
Son dakika haberleri! İçişleri Bakanlığı Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı (2)
Son dakika haberleri! İçişleri Bakanlığı Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı (2)

Kaynak: Anadolu Ajansı / Muhammed Nuri Erdoğan

Manşet Haberler

title