Bursa Göç Tarihi Müzesi 4 Yaşında

Bursa Göç Tarihi Müzesi 4 Yaşında

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 7 Kasım 2014'te kent belleğine kazandırılan Bursa Göç Tarihi Müzesi 4. kuruluş yıldönümünü 'Göçlerle kurulan şehir Bursa' konferansıyla kutladı.

Bursa Göç Tarihi Müzesi 4 Yaşında

Kentin 8500 yıllık göç tarihine ışık tutan Bursa Göç Tarihi Müzesi, 4. kuruluş yıl dönümünde önemli bir konferansa ev sahipliği yaptı. Kentin kuruluşundan bu yana uygar yaşam izlerinden başlayarak günümüze kadar Bursa'ya yapılan göçlerin; siyasi, sosyal, ekonomik, demografik ve sosyolojik açıdan senaryolaştırıldığı müzede gerçekleştirilen'Göçlerle kurulan şehir Bursa'konferansı müze dostlarından yoğun ilgi gördü. Tarihçi-Akademisyen Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu'nun konuşmacı olduğu konferansa Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mihrimah Kocabıyık'ın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Daire Başkanı Aziz Elbas,Müzeler Koordinatörü Yaşar Elmas,Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürü Muhterem Çevik, Özel Mavi Atlas Havacılık Okulu öğretmen ve öğrencileri, Bursa Kültürel Tanıtma Derneği üyeleri ile çok sayıda müze meraklısı katıldı.

Konferans öncesi söz alan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mihrimah Kocabıyık müzenin kuruluş amacına ilişkin bilgi verdi. Kocabıyık,Bursa'nın Balkanlar,Kafkasya, Kırım ve Orta Asya'da aldığı göçlerin senaryolaştırıldığı Bursa Göç Tarihi Müzesi'nin kentin geçmişten günümüze yansıyan adeta bir aynası olduğunu söyledi. Koleksiyonları, sergileri, ulusal ve uluslararası projeleri ve atölyeleriyle kendisini sürekli yenileyen Bursa Göç Tarihi Müzesi'nin kentin kültürel mirasının önemli bir parçası olduğuna dikkat çeken Kocabıyık,interaktif düzenekler ve canlandırmalarla müzede Bursa'ya yapılan göçlerin; siyasi, sosyal, ekonomik, demografik ve sosyolojik izlerinin gözler önüne serildiğine dikkat çekti. Kocabıyık, "Bursa'daki yoğun demografik hareketliliği ve bu canlılığın getirmiş olduğu kültür ve medeniyeti bilimsel kaynaklarla destekleyip sürekli canlı tutan Bursa Göç Tarihi Müzesi, geniş bir kültürel birikime ayna tutuyor. Tüm hemşerilerimizi 4. kuruluş yıldönümünü kutlayan müzemizi gezmeye davet ediyorum" diye konuştu.

Kaynak: Bültenler