'Ben Türk Değilim ki'

'Ben Türk Değilim ki'

BDP'li Sakık Meclis'i Karıştıran Sözlerine Açıklık Getirdi

'Ben Türk Değilim ki'Meclis'te Yurt-Kur kanun tasarısı görüşülürken söz alan ve Milli Eğitim Şurası'nda, andımız ile ilgili alınan karara değinen BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık "Benim varlığım neden Türk varlığına armağan olsun. Ben Türk değilim ki" dedi. Sakık Bunun üzerine Meclis'te çıkan tartışmaları canlı yayında değerlendirdi.

Meclis Genel Kurulu'nda dün gece tansiyon yüksekti. Yurt-Kur kanun tasarısı görüşülürken BDP'li milletvekillerinin sözleri gerginliğe neden oldu. BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık öğrencilerin okuduğu andı gündeme taşıdı, "Kürtlerin ayrımcılığa maruz kaldığını" savundu. Sakık "Ben Türk değilim. Benim varlığım niye Türk varlığına armağan olsun?" deyince Genel Kurul karıştı.

Sırrı Sakık bugün tartışılan o sözleri CNNTürk'te Cüneyt Özdemir'e değerlendirdi. BDP Milletvekili Meclis'te yaptığı konuşmayı şu sözlerle açıkladı:Milli Eğitim Şurası tarafından her gün sabah okullarda okutulan andımızı kaldırılması kararı var ancak bu hala her sabah çocuklarımıza söyletiyor. Ben de bunu eleştirdim. "Ben Türk değilim. Benim varlığım niye Türk varlığına armağan olsun?" dedim. Çünkü bu ülkede herkes Türk olmak zorunda değil. Varlığımız insanlığa armağan olsun.

Avrupa'nın hiçbir yerinde bu çağ dışı politikalar yok. Her sabah çocuklarımıza bunları aşılayarak bu ülkede barışı sağlayamayız. Okullar kışla değil. Ortadoğuda yaşıyoruz ancak Ortadoğu kültürünü Türkiye'nin her yerine yaymak zorunda değiliz. Çocuklarımız her gün okulu neşeyle terk ediyorlar. Eğer çocuklarımıza özgür bir ülke bırakacaksak özgür bir eğitim vermemiz gerekiyor. 21 yy da 1930'larıh ruh haliyle ülkeyi yönetemeye çalışıyoruz.

Türk halkına karşı bir tepki söz konusu değildir. Ancak hepimiz Türk değiliz. Bütün kimlikleri Türk kimliğine hapsedemezsiniz. İlkokuldan başlayıp ırkçı tekçi söylemleri terk etmeliyiz. İç barışı sağlayamamızın nedeni bir tekli politikalardır. Kürt kimliği ne kadar kutsalda Türk kimliği de o kadar kutsaldır. Ancak bütün kimlikleri tek kimliğe hapsettiğinizde iç barışı sağlayamazsınız.