Başbakan Erdoğan, Katar'da Yaşayan Türklerle Biraraya Geldi

Başbakan Erdoğan, Katar'da Yaşayan Türklerle Biraraya Geldi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomik Krizin Türkiye'de Henüz Etkisinin Olmadığını Belirterek, "Ancak Beklentiler Noktasında Bir Bulanıklık Var. 2008'i Yatırım Yılı Olarak Gören Küresel Sermaye Şüpheci Bir Yaklaşım İçinde" Dedi.

Başbakan Erdoğan, Katar'da Yaşayan Türklerle Biraraya Geldi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ekonomik krizin Türkiye'de henüz etkisinin olmadığını belirterek, "Ancak beklentiler noktasında bir bulanıklık var. 2008'i yatırım yılı olarak gören küresel sermaye şüpheci bir yaklaşım içinde" dedi.

Katar'ın başkenti Doha'daki temaslarını sürdüren Başbakan Erdoğan, gündüz gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından akşam saatlerinde Katar'da yaşayan Türklerle bir araya geldi. Eşi Emine Erdoğan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve beraberindeki milletvekilleriyle Doha Diplomatic Club Otel'e gelen Erdoğan, burada salonu dolduran yaklaşık 500 Türk vatandaşının sevgi gösterileriyle karşılandı. Katar'da çalışan Türkler, çocuklarını Başbakan Erdoğan'ın kucağına vermek için yarıştı. Başbakan Erdoğan, kucağına aldığı küçük bir kızla uzun süre sohbet etti. Erdoğan, minik kızın ağabeyinin yaptığı resimleri de inceledi. Emine Erdoğan da Başbakan Erdoğan'ın kucağındaki kızdan makas aldı ve küçük kızı öptü. Erdoğan'dan önce bir konuşma yapan Türkiye'nin Doha Büyükelçisi Mithat Rende, Katar'da 7 bin Türk vatandaşının bulunduğunu ifade ederek, Türklerin Katar'da birlik ve beraberlik içinde çalıştıklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan ise, konuşmasında gurbette olmanın ne demek olduğunu çok iyi bildiğini belirterek, gittiği tüm ülkelerde Türk vatandaşların sorunlarıyla yakından ilgilendiğini anlattı. Büyük Türkiye'yi gerçekleştirmek için gece gündüz çalıştıklarını kaydeden Erdoğan, büyük Türkiye özleminin sadece Türkiye Cumhuriyeti sınırlarındakiler için geçerli olmadığını, aynı zamanda gurbettekiler için de geçerli olduğunu dile getirdi. Başbakan Erdoğan, "Burada nasıl fedakarane çalıştığınızı biliyoruz. İstiyoruz ki, buralarda başınız hiç öne eğilmesin" dedi.

Konuşmasında muhalefete de yüklenen Başbakan Erdoğan, Ankara'da oturarak sorunların çözülmediğini belirtti. Erdoğan, "Uzak, gidemediğiniz yerdir. Gönül dünyanızdan uzaklaştırdığınız yerdir. Türkiye ne Avustralya'dan ne Katar'dan vazgeçmiştir. Bunlar Ankara'dan çıkıp Çankırı'ya, Yozgat'a gidemiyorlar. Sivas'ın ötesine gidemiyorlar. Çünkü uzak. Ama bizim gönül dünyamız çok geniş. Dünyanın hangi ülkesinde bir soydaşımız varsa oraya gideriz ilgileniriz, derdiyle dertleniriz. Bunu da görev telakki ederiz.

Türkiye artık bir fırsatlar ülkesi. Dünya bunu görüyor" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan konuşmasının sonunda vatandaşların sorularını da cevapladı. Erdoğan, dünyada yaşanan ekonomik krize ilişkin bir soru üzerine, "Türkiye'de henüz bu krizin tesiri olmuş diyemem. Ancak beklentiler noktasında bir bulanıklık var" karşılığını verdi. 2008'i yatırım yılı olarak gören küresel sermayenin şüpheci bir yaklaşım içinde olduğunu kaydeden Başbakan, görüşmelerde yabancı yatırımcıların hep 'acaba mı?' diyerek lafa başladıklarını ifade etti. Erdoğan, "Tabi biz de kendilerini ikna etmeye çalışıyoruz. Ekonomik parametrelerde bir sıkıntı yok. Ayaklarımızı yere sağlam bastığımız için bu noktadayız" dedi. Erdoğan, geçmişte bankaların kredi risklerinin yüzde 35'lere vardığını, bugünse bu rakamın yüzde 2.5 olduğunu söyledi. Erdoğan borçlarını rahatlıkla ödeyen Türkiye'nin karşı tarafa da güven verdiğini belirterek, dikkatli ve emin adımlarla gittiklerini dile getirdi.

Ankara doğumlu olduğunu, ancak Suudi Arabistan'da yaşadığını belirten bir vatandaş, Katar Spor Akademisi'ne İspanyol futbol takımlarının geldiğini, ancak Türk takımlarının gelmediğini söyleyince Erdoğan, "Hangisini istiyorsun önce. Fenerbahçe mi, Galatasaray mı? İkisi burada maç yapsınlar" şeklinde konuştu.

Bir vatandaş, 7 bin kişinin yaşadığı Doha'da Türk Büyükelçiliği'nde sadece 2 personelin çalıştığını söyleyince, Büyükelçi Rende vatandaşa verdiği destek için teşekkür etti. Başbakan Erdoğan ise tebessüm ederek, "Ağlamayana mama yok derler. Mithat Bey bugüne kadar Dışişleri Bakanı'na ağladı. Başbakan'a ağlasaydı, bu sorun çözülürdü" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Türk vatandaşlarla yaptığı toplantının ardından kaldığı Four Season Oteli'ne geçerek, Türk ve Katarlı işadamlarıyla yemekli bir toplantıda bir araya geldi.

(ZÇ-OYK-OYK-NÇ-D)