Başbakan Erdoğan: "Hiçbir Bireye Yönelik Kötü Muameleyi Mazur Göremeyiz"

Başbakan Erdoğan: "Hiçbir Bireye Yönelik Kötü Muameleyi Mazur Göremeyiz"

Başbakan Erdoğan, Yeni Atanan Emniyet Müdürlerini, Başbakanlık Merkez Bina'da Kabul Etti. Başbakan Erdoğan, Aidiyeti Ne Olursa Olsun, Ülke Sınırları İçinde Yaşayan Hiçbir Ferde, Bireye Yönelik Haksızlığı, Eşitsizliği Kötü Muameleyi Mazur Göremeyeceklerini Söyledi.

Başbakan Erdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, aidiyeti ne olursa olsun, ülke sınırları içinde yaşayan hiçbir ferde, bireye yönelik haksızlığı, eşitsizliği kötü muameleyi mazur göremeyeceklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan, yeni atanan emniyet müdürlerini, Başbakanlık Merkez Bina'da kabul etti. Kabulde, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal da hazır bulundu.

Kabulde konuşan Erdoğan, güvenliğe ilişkin konuların, bütün alanlarla ilişkili olduğunu belirtti. Erdoğan, Hükümet olarak önceliklerinin, emniyet, eğitim, sağlık ve adalet olduğunu söyledi. Erdoğan, değişim, dönüşüm ve kalkınma sürecinde güvenliğin, en temel öncelikleri arasında yer aldığını kaydetti. Erdoğan, "Demokrasiyi güçlendirdiğimiz, demokratik standartlarımızı yükselttiğimiz, ekonomik gelişimimizi güçlendirdiğimiz ölçüde güvenlik sorunlarımızın da asgariye ineceği tartışmasız bir gerçek halini almıştır" dedi.

Başbakan Erdoğan, emniyet müdürlerinin, gittikleri illerin valileriyle birlikte, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin temel özelliklerini koruyacak, kollayacak ve daha ileri düzeylere taşıyacak olan görevliler olduğunu ifade etti.

Erdoğan, Tek bir vatandaşımızın bile her ne sebeple olursa olsun mağdur edilmesine, haksızlığa maruz bırakılmasına, kimden gelirse gelsin işkenceye, kötü muameleye uğramasına gönlümüz asla razı olamaz. Bir insanlık suçu olan işkenceye bu sürece girdiğimizden bu yana 'sıfır tolerans' biliyorsunuz hükümetimizin en temel politikalarından biri olmuştur" diye konuştu.

-"AİDİYETİ NE OLURSA OLSUN HİÇBİR FERDE KÖTÜ MUAMELEYİ MAZUR GÖREMEYİZ"-

Erdoğan, aidiyeti ne olursa olsun, ülke sınırları içinde yaşayan hiçbir ferde, bireye yönelik haksızlığı, eşitsizliği kötü muameleyi mazur göremeyeceklerini belirtti. Erdoğan, "Esasen bizim binlerce yıllık tarihimiz, kültürümüz ve medeniyetimizi de bize bu sorumluluğu yüklemektedir" dedi.

Erdoğan, şöyle konuştu :

"Her yıl, tatil dönemlerinde yüzlerce vatandaşımız trafik kazalarında hayatını kaybediyordu. Bu Kurban Bayramı'nda ölümlü kazaların, yüzde 45 oranında azaldığını gözlemledik. Polislerimizin sıkı denetimi, kazaların azalmasında etkili olmuştur. Yine 2007 yılında bir önceki yıla göre kap-kaç suçlarının da yüzde 61 oranında azaldığını görüyoruz. Polisimizin etkin, sabırlı, özverili çalışmaları bunları sağlanmıştır. Terör olaylarının azalmasında da soruna farklı bir gözlükle ve daha ciddiyetle bakılması, hayati derecede önem arz etmektedir. Terörle çok yönlü bir mücadelenin verildiği böyle bir hassas dönemde şehirlerimizdeki güvenlik duyarlılığı daha yüksek olmalıdır."

-"MECİDİYEKÖY'DEKİ BOMBACI"-

Dün Mecidiyeköy'de bir otobüs durağına bırakılan bombayı, polisin zamanında etkisiz hale getirerek, bu hain eylemi anında bertaraf etmesinin de önemli bir başarı olduğunu kaydeden Erdoğan, bu başarıların son derece titiz, özverili ve duyarlı çalışmanın neticesinde elde edildiğini söyledi.

Büyük şehirlerde son günlerde meydana gelen otomobil yakma eylemlerinin rahatsız edici olduğunu söyleyen Erdoğan, "Bu belki bir psikolojik üstünlük elde etme gayreti olabilir. Tüm bunlara karşı da farklı şehirlerimize yansımasını engellemek üzere tedbirlerimizi buna göre geliştirmek ve bunların üzerine çok daha farklı bir şekilde gitmeyi de inanıyorum ki sizler de başaracaksınız ve bunun üstesinden hep birlikte geleceğiz" diye konuştu. (ANKA)

(İG/ZG)