Bağcı Balık, İhracat Çıtasını Yükseltiyor

Bağcı Balık, İhracat Çıtasını Yükseltiyor

Bağcı Balık, İhracat Çıtasını Yükseltiyor
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Türkiye Balıkçılık Sektörünün Önde Gelen İsimlerinden Olan Bağcı Balık, 2008 Yılında Yeni Pazarlara Yönelerek, 20 Milyon Doların Üzerinde İhracat Yapmayı Hedefliyor. Üretiminin Yüzde 98'ini İhraç Eden Firma, Yeni Yatırımlarıyla 2005 Yılında 10 Milyon Dolar Olarak Gerçekleşen İhracat Payını 2 Yılda 2 Kat Artırmayı Planlıyor.

Türkiye balıkçılık sektörünün önde gelen isimlerinden olan Bağcı Balık, 2008 yılında yeni pazarlara yönelerek, 20 milyon doların üzerinde ihracat yapmayı hedefliyor. Üretiminin yüzde 98'ini ihraç eden firma, yeni yatırımlarıyla 2005 yılında 10 milyon dolar olarak gerçekleşen ihracat payını 2 yılda 2 kat artırmayı planlıyor.

Yıllık 5 bin alabalık üretim kapasitesine sahip olan Bağcı Balık, bu kapasitesiyle Türkiye'nin en büyük kapasiteli alabalık üretim tesisi olma özelliğini taşıyor. Üretiminin yüzde 98'lik kısmını başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine ihraç eden firma, üretim kapasitesini kurduğu yeni tesisleriyle ürün ve hizmet kalitesini artırıyor. 2005 yılında 10 milyon dolarlık balık ihracatı gerçekleştirmeyi başaran Bağcı Balık, 2008 yılında ihracat rakamlarını 20 milyon doların üzerine çıkarmayı hedefliyor. Balık üretimi faaliyetlerinin yanı sıra 2001 yılında kuruduğu tesislerinde balık yemi üretimini de gerçekleştiren firma; o tarihte saatte 500 kilogram olan yem üretim kapasitesini geçen yıl sonu itibariyle 2 tona yükseltti.

Dünyada her geçen gün balık ürünlerine olan talebin arttığına dikkat çeken Bağcı Balık Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Bağcı, artan talepleri karşılamak için üretimi artırmayı planladıklarını söyledi. Belirlenen program dahilindeki yatım programının ilk ayağının 2005 yılı sonunda tamamlandığını hatırlatan Bağcı, programın ikinci kısmını da 2007 yılının ikinci yarısında tamamlamayı amaçladıklarını kaydetti. Balıkların üretiminden paketlenmesine kadar modern işleme teknolojilerinin kullanıldığını belirten Bağcı, "Firma olarak yılda 800 ton füme üretim kapasitesine sahibiz. Üretim faaliyetlerinin tüm aşamalarında sağlık ve hijyen kurallarına azami derecede riayet ediyoruz. Ürünlerimiz ulaşacakları son noktaya kadar soğuk zinciri kırmadan ulaşıyor. Firma olarak Avrupa Birliği'nce kabul edilen ISO 9001, ISO 2000 ve HACCP sertifikaları bulunan üretim faaliyetlerimizi ve ihracatımızı artırarak sürdürmek istiyoruz" dedi.

(İK-YK)

24.05.2007 19:11 TSİ

Bağcı Balık, İhracat Çıtasını Yükseltiyor
Bağcı Balık, İhracat Çıtasını Yükseltiyor

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title