Akaryakıt Kaçakçılığı Operasyonu

Akaryakıt Kaçakçılığı Operasyonu

Deniz araçlarına verilen akaryakıtı, sahte belgelerle sattıkları ileri sürülen 15 kişi gözaltına alındı.

Akaryakıt Kaçakçılığı Operasyonu

Deniz araçlarına Özel Tüketim Vergisi'nden muaf olarak verilen akaryakıtı, sahte belgelerle anlaşmalı oldukları bazı akaryakıt istasyonlarında veya TIR garajında kamyonetin kasasında kurdukları pompalı sistem aracılığıyla sattıkları ileri sürülen 15 kişi gözaltına alındı. Bir yıl boyunca teknik ve fiziki takibe alınan çete üyelerinin bu yolla 10 milyon liralık haksız kazanç elde ettikleri tespit edildi.

Ulusal Marker Kontrol Cihazı ile ölçüm yapıldıktan sonra kaçak olduğu tespit edilen 4 ton akaryakıta da el konuldu.

18 ADRESE BASKIN

Akaryakıt kaçakçılarına yönelik çalışmalar yürüten İstanbul İl Jandarma Ekipleri, İstanbul, Tekirdağ ve Kocaeli'nde faaliyet gösteren bir şebekenin varlığını tespit etti. Bir yıl boyunca yürütülen teknik ve fiziki takibin ardından kimlik ve adresleri ile faaliyetleri ortaya çıkarılan şebeke üyelerine yönelik olarak operasyon kararı alındı. 20 Aralık 2011 tarihinde İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ'da bulunan 18 ayrı adrese yönelik olarak sabaha karşı düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda, çete lideri N.B.?nin de aralarında bulunduğu 15 kişi gözaltına alındı.

Ulusal Marker Kontrol Cihazı ile ölçüm yapıldıktan sonra kaçak olduğu tespit edilen 4 ton madeni yağla karıştırılmış akaryakıta da el konuldu. Operasyonda ayrıca, 1 balıkçı teknesi, 1 akaryakıt pompası, 1 GPS cihazı, cep telefonları ile çeşitli belgeler ele geçirildi.

13 KİŞİ TUTUKLANDI

Yapılan soruşturmada, zanlıların deniz araçlarına Özel Tüketim Vergisi'nden muaf olarak verilen akaryakıtı, sahte belgelerle anlaşmalı oldukları bazı akaryakıt istasyonlarına veya TIR garajında kapalı kasa bir kamyonete kurdukları pompalı sistem vasıtasıyla özellikle kamyon ile otobüslere sattıkları tespit edildi. Zanlıların takip edildikleri bir yıl boyunca bu yöntemle 10 milyon liralık haksız kazanç elde ettikleri belirlendi. İl Jandarma Komutanlığı'ndaki işlemleri sırasında zanlılardan biri serbest bırakılırken adliyeye sevk edilen 14 zanlıdan 13'ü tutuklanarak cezaevine gönderildi. Öte yandan, bir yıldır jandarma ekipleri tarafından takip edilen aynı şebekenin 15 üyesinin farklı tarihlerde, 104 ton kaçak akaryakıtla yakalandıkları ve çıkarıldıkları mahkemeler tarafından tutuklanarak cezaevine konuldukları belirtildi.