Haberler

Ab-Türkiye Anadolu Arkeoloji Enstitüsü" Projesi

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :

Toplantı salonundan detay

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in açıklamaları "AB-Türkiye Anadolu Arkeoloji Enstitüsü" Projesi

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin:

"Osmanlı ve Selçuklu'nun en önemli eserlerinin bu bölgede olduğunu görüyorsunuz. Böyle bir gerçekle karşı karşıyayız. Dolayısıyla buraya bir bilimsel enstitünün kurulmasında geç kalındığını görüyoruz"

"Avrupa Birliği (AB) Türkiye Anadolu Arkeoloji Enstitüsü" projesi kapsamında düzenlenen Uluslararası Araştırma Konferansı Gaziantep'te başladı.

Şehitkamil ilçesindeki bir otelde düzenlenen konferansa çeşitli illerden akademisyenler katıldı.

Konferansın açılışında konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, bölgenin birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını anımsattı.

Arkeoloji alanında en çok ihtiyaç duyulan şeyin yetişmiş insan ve uzmanlar olduğunu belirten Şahin, "Bilginin güç olduğu ve bu alanda en önemli ihtiyacımız olduğu bir dönemden geçiyoruz. Yüzyıllardır bu coğrafyada dünyanın en önemli medeniyetleri yaşamış ama bunu dünyaya anlatmada yeterince başarılı olamamışız. Bunun hepimizin üzerinde hakkı ve sorumluluğu olduğunu düşünüyorum." dedi.

Son dönemlerde vakıfların, restorasyonların önemli bir değer olduğunun toplum tarafından da görüldüğünü ve bu yönde bir bilinç oluştuğunu dile getiren Şahin, şöyle devam etti:

"Osmanlı ve Selçuklu'nun en önemli eserlerinin bu bölgede olduğunu görüyorsunuz. Böyle bir gerçekle karşı karşıyayız. Dolayısıyla buraya bir bilimsel enstitünün kurulmasında geç kalındığını görüyoruz. Yarın buradan alınacak çıktının biz bire bir takipçisi olacağız. Enstitünün hızlı kurulması veya doğru hareket edebilmesi için doğru modele ihtiyaç var. Konferansa katılanların vereceği bilgiler doğrultusunda hızlı bir şekilde hareket edip bu enstitüyü açmak istiyoruz."

Gaziantep'te Arkeoloji Enstitüsünün kurulması projesini de barındıran konferansın bugün ve yarınki bölümlerinde arkeolojik ve kültürel zenginlikler bakımından Gaziantep'in potansiyeli ele alınacak. Konferansın yarınki toplantılarına yurt dışından Almanya, Avusturya, Fransa ve Amerika'dan da ilgililer katılacak.

Kaynak: AA / Güncel

Avrupa Birliği Fatma Şahin Gaziantep Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Anayasanın 58. maddesi nedir? (Gençliğin Korunması) Anayasa madde 58 konusu ne? 15 Nisan 2024 Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 15 Nisan İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? İstanbul'da elektrik kesintisi! 15 Nisan 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 15 Nisan Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 15 Nisan Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 15 Nisan İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Bugün İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 15 Nisan Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 15 Nisan Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da elektrik kesintisi! Kepez Belediye Başkanı hangi partiden? Kepez seçim sonuçları 2024! Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz tutuklandı mı? Mesut Kocagöz neden tutuklandı, suçu ne? Almanya'da şampiyon kim oldu? 2024 Almanya Bundesliga Şampiyonu belli oldu Karagümrük Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Karagümrük FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Karagümrük Fenerbahçe maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Karagümrük FB maçı kaç kaç, canlı maç skoru! SGK'dan çalışan annelere 325 euro destek başvurusu nasıl ve nereden yapılır?
title