Zeytin Ağacı Nakilleri Sürüyor

Zeytin Ağacı Nakilleri Sürüyor
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Şanlıurfa’nın Devteşti Mahallesinde imara açılan alanlarda yer alan ve çoğu asırlık olan 250 zeytin ağacının nakilleri sürüyor.

Şanlıurfa'nın Devteşti Mahallesinde imara açılan alanlarda yer alan ve çoğu asırlık olan 250 zeytin ağacının nakilleri sürüyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, kentin Devteşti Mahallesinde imara açılan alanlarda yer alan 250 adet zeytin ağacının nakil işlemlerine devam ediyor. İş makineleri ile mevcut yerinden sökülerek GAP Vadisi 2'nci etabının bulunduğu alana getirilen zeytin ağaçları, burada tekrardan toprakla buluşturuluyor. Sürdürülen çalışmaları yerinde inceleyerek ekim işlemlerine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, amaçlarının Şanlıurfa'da yeşile hak ettiği önemi vermek olduğunu söyledi.

"225 bin ağaç dikimi gerçekleştirdik"

Şanlıurfa'da kişi başına düşen yeşil alan miktarını arttırmak için çalışmalarına devam ettiklerini belirten Başkan Çiftçi, "Yıl içerisinde şu ana dek 13 ilçemiz dahil olmak üzere toplamda 225 bin ağaç dikimi gerçekleştirdik" dedi.

Nakillerin sorunsuz bir şekilde sürdüğünü sözlerine ekleyen Çiftçi, "250 adet 100 yıllık ağaçlarımızın nakillerini gerçekleştiriyoruz. Buna vesile olan zeytin platformuna teşekkür ediyorum. Zeytin ağaçları odun olmasın, yaşamlarını sürdürebilsin ve insanlara doğanın önemini hatırlatmak için bu tür çalışmalara ağırlık veriyoruz. Naklettiğimiz ağaçlarımıza gözümüz gibi bakacağız" dedi.

"Zeytinin ana vatanı Urfa'dır"

Şanlıurfa'da zeytin ağacının yaygınlaştırılması için çalışmalarını yürüttüklerini belirten Zeytin Ağacı Platformu Başkanı İhsan Şenocak ise, "Tüm ağaçlar çok kıymetlidir ama incelendiği zaman zeytinin yeri bambaşkadır. Zeytinin gövdesi, yaprağı, çekirdeği, meyvesi, yağı hepsi insanlığa faydalıdır. Hiç bir zararı yok. Aynı zamanda Kur'an-ı Kerim'de 6 yerde zeytin ağacından bahsediliyor. Dolayısıyla bir kutsal bir ağaç olduğuna inanıyoruz. Bunun için bir platform kurduk. İncelediğimiz zaman zeytinin ana vatanı da Urfa'dır. Kıraç bölgelerde de zeytin ağacının yaygınlaştırılması için çalışmalar yürütüyoruz. Devteştin'de imara açılan bölgelerdeki zeytin ağaçlarının nakilleri için Büyükşehir Belediyesine başvurduk. Uygun gördüler ve tüm ağaçların nakilleri gerçekleşiyor. Ben yaklaşımından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Nihat Çiftçi'ye teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu. - ŞANLIURFA

Zeytin Ağacı Nakilleri Sürüyor
Zeytin Ağacı Nakilleri Sürüyor
Zeytin Ağacı Nakilleri Sürüyor
Zeytin Ağacı Nakilleri Sürüyor
Zeytin Ağacı Nakilleri Sürüyor

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title