İlkkurşun Tepesi Artık Tarihi Sit Alanı - Haberler
Haberi Paylaş

İlkkurşun Tepesi Artık Tarihi Sit Alanı

İhlas Haber Ajansı - Yerel
İlkkurşun Tepesi Artık Tarihi Sit Alanı

2011 yılında yol genişletme çalışmalarında dolgu malzemesi olarak kullanılmak üzere toprak alınması haberleriyle gündeme taşınan Ödemiş’in İlkkurşun Tepesi SİT alanı ilan edildi.

2011 yılında yol genişletme çalışmalarında dolgu malzemesi olarak kullanılmak üzere toprak alınması haberleriyle gündeme taşınan Ödemiş'in İlkkurşun Tepesi SİT alanı ilan edildi. Yunan işgalinde emperyalizme ilk kurşunun atıldığı Hacı İlyas Tepesi, İzmir 2 Numaralı Kültür Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından "Tarihi SİT alanı" olarak ilan edildi.

Prof. Dr. Ülkü Altınoluk'un uyarıları ile gündeme gelen, CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli'nin soru önergesiyle meclis gündemine de taşınan, eski adı Hacı İlyas olan İlkkurşun Tepesi, şimdi ilgi bekliyor.

Yol genişletme çalışmaları için toprak alımının yapıldığı tarihi tepe için karar geçtiğimiz günlerde açıklanırken, bu önemli konuyu 2011 yılının Aralık ayında gündeme taşıyan ilk isim olan Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Ülkü Altınoluk, İzmir ve Ödemiş'in kurtuluşunda tarihi bir önem taşıyan bu bölgenin SİT alanı olarak ilan edilmesinin bölge ve ulus adına bir kazanç olduğunu söyledi.

Altınoluk konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: "2011 yılı sonunda yaptığım bir Ödemiş ziyareti dönüşünde, İlkkurşun Tepesi eteklerinden toprak alındığını görmüş ve irkilmiştim. Çanakkale'ye döner dönmez konunun gündeme taşınması için çalışmalar yapmıştım. Ödemiş ve çevresinde yayın yapan Küçük Menderes Gazetesi'nin haberleriyle internet üzerinden bu konu geniş yankı uyandırıp, meclis gündemine kadar taşındı.

Çanakkale Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu başkanlığı deneyimim ve her şeyden önemlisi Milli Mücadele tarihimizde Ödemiş direnişinin önemi, bu çevrenin eski haline dönüştürülmesini ve tarihi sit alanı olarak tescillenmesini gerektirmekteydi. Dr. Alev Coşkun'un önerisiyle, o zamanki Ödemiş Kaymakamı Sayın Abdurrahman Koçoğlu ile yaptığım telefon görüşmesi sonucunda toprak alımı durduruldu. Kendisi bundan sonra yapılacaklar için teknik ve estetik destek istedi.

İlkkurşun tepelerinde yapılacak tarih ve savaş arkeolojisi çalışmaları bize birçok veriyi sağlayabilecektir. Burada, üzerine mermi çekirdekleri saplanmış vaziyette yakın yıllara kadar yerinde duran demir yolu köprüsü hurdacılara gitmediyse koruma altına alınmalıdır. Yüzey araştırmaları ve kazılar sonucunda ortaya çıkabilecek yeni bilgiler, siperler ve burada bulunacak malzeme bütünlüğü ile ele alınacak müze yapısı, köyle birlikte yakın çevrenin planlanması, ulusal tarihimiz için önemlidir kanısındayım. İlkkurşun direnişi daha o zaman bile, o savaş ve yokluk, yoksulluk zamanlarına rağmen cumhuriyetin ışıklı o ilk yıllarında bir anıtla simgeleştirilmiştir.

Anıtta; '1 Haziran 1919 Tarihinde düşmana ilk kurşun buradan atıldı' yazmaktadır. Bu bölgenin bitki örtüsü ile diğer bütün değerlerinin ortaya konulması için çalışma ve araştırmalara başlanılmalıdır. Bu araştırma sonuçları uygulamaya dönüştürülmelidir"

Bölge adına bu kararın bir kazanç olduğuna vurgu yapan Altınoluk şöyle devam etti: "Tescil kararı alınması sürecinde, başta Dr. Alev Coşkun olmak üzere eski belediye başkanı Mahmut Badem, Küçük Menderes Gazetesi Başyazarı Mustafa Erdal, Ödemiş Dernekleri, Sivil Toplum Kuruluşları, Ödemiş Müzesi'nin katkıları önemlidir.

İlkkurşun Tepelerinin İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararı ile 'Tarihi SİT Alanı' ilan edilmesi Ödemiş ve dolayısıyla ulusumuz için bir kazanç olarak görülmelidir. Başyazar Mustafa Erdal'ın, köşe yazısında bana vermiş olduğu 'tescile vesile olma' görevini yerine getirdiğimiz için ayrıca mutlu olduğumu belirtmek isterim" - İZMİR

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Altınoluk, Ödemiş, İzmir, Yerel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title