Haberi Paylaş
Gerede Sigaraya Karşı Tek Yürek Oldu

Gerede Sigaraya Karşı Tek Yürek Oldu

Yerel Haberler

Bolu'nun Gerede ilçesinde sigaraya karşı savaş açan öğrenciler, tütün bağımlılarına anlamlı mesajlar gönderdi.

Bolu'nun Gerede ilçesinde sigaraya karşı savaş açan öğrenciler, tütün bağımlılarına anlamlı mesajlar gönderdi.

Gerede Belediyesi, Kaymakamlık ve Tütün Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu (TAPDK) işbirliğinde Türkiye'de bir ilk gerçekleştiriliyor. Zaman zaman ülkenin çeşitli yerlerinde sigaraya karşı düzenlenen farklı eylemler olmasına karşın Gerede ilçesi, sigaraya karşı birleşerek tek yürek oldu. Gerede Belediyesi Ramazan Dede Bilgievi ve Halil Nom Ortaokulu'nun öncülüğünü yaptığı faaliyetler kurumsal işbirliği haline gelerek projelendirildi. Projenin tanıtım toplantısı Gerede Öğretmenevi Konferans Salonu'nda TAPDK Başkanvekili Seyit Ali Kurtuluş, üyeler ve Bolu Valisi İbrahim Özçimen'in katılımlarıyla gerçekleştirildi. Toplantıya Bolu İl Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Arık, Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Recep Alpdoğan, Gerede Kaymakamı Arslan Yurt, Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın, çok sayıda vatandaş ve öğrenciler katıldı.

Tanıtım toplantısının açılış konuşmasını Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın yaptı. Belediye olarak bu projeyi çok önemsediklerini belirten Baygın, "Bu projenin iki önemli hedef kitlesi var. Birincisi sigara içenlere sigarayı bıraktırmak, ikincisi ise yeni yetişen nesillere hiç sigara içirmemektir. Biz de gençlerimizin sigaraya hiç başlamaması için çabalıyoruz" diye konuştu.

Gerede Kaymakamı Arslan Yurt, konuşmasını slayt eşliğinde yaptı. Türkiye'de sigaradan ölenlerin, terörden ve trafik kazasından ölenlerden kat kat fazla olduğunu ifade eden Yurt, projenin amacının hiç içmeyenleri sigaraya başlatmamak olduğunu sözlerine ekledi. Kaymakam Arslan Yurt ayrıca, proje kapsamında bugüne kadar yapılan çalışmalar ile bundan sonra yapılacak çalışmalar hakkında da katılımcılar bilgiler verdi.

Tütün Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu Başkan Vekili Seyit Ali Kurtuluş, yaptığı konuşmasında, "Kurul olarak böyle bir proje bize geldiğinde memnuniyetle ve oybirliği ile destekleme kararı aldık. Biz ilk defa lokal olarak böyle bir projeyi destekliyoruz. Emeği geçenlere, belediye başkanımıza, kaymakamımıza teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

Bolu Valisi İbrahim Özçimen ise çok heyecan duyduğu bir proje olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu;

"Sigaradan çok acılar çektik. Özel hayatımda da yakınlarımı sigaradan dolayı kaybettim. Sigara dünyadaki en büyük düşmanlarımdan birisidir. Çocuklarımızın yaptığı bu çağrılar, büyüklerin üzerinde büyük etki oluşturuyor."

Toplantı sırasında, Gerede ilçesinde sigara satmayan tek esnaf olan Kemal Özmen'e Bolu Valisi İbrahim Özçimen tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu Üyeleri tarafından sigarayı bırakan Halil Nom Ortaokulu'nun iki öğretmenine saat hediye edildi. "Sigaradan Bizi Koruyun" yazılı tişörtleri ile sahneye çıkan öğrenciler, çeşitli skeç gösterileri yaptılar.

05.04.2013 13: 13: 50

TSI

NNNN - BOLU

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

İbrahim Özçimen Arslan Yurt Gerede Bolu Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title