Haberler

Diyarbakır'da Çarşı-Pazar Şenlendi

Güncelleme:

Diyarbakır'da Kurban Bayramı alışverişi telaşına düşen vatandaş çarşı ve pazarları hareketlendirdi.

Esnafın, Ramazan Bayramı'nın ardından durağanlaşan işleri, Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte yeniden hareketlendi. Özellikle orta ve alt gelirli vatandaşların alışveriş yapmak için tercih ettiği Sakarya ve Gazi Caddeleri ile Balıkçılarbaşı Çarşısı'nda yaşanan yoğunluk, esnafın keyfini yerine getirdi.

"BAYRAMLAR SAYESİNDE AYAKTAYIZ"

Balıkçılarbaşı Çarşısı esnaflarından Sait Güler, hareketliliğin kendilerini sevindirdiğini belirterek, "Eskiye göre işler kötü. Artık yılın tüm zamanlarında değil bayramlara yakın zamanlarda iş yapabiliyoruz. Diğer zamanlarda ise çoğu zaman işyerlerimizi siftahsız kapatıyoruz. Artık esnaf bayramlar sayesinde ayakta durabiliyor" dedi.

"SÜREÇ BAŞARIYA ULAŞIRSA İŞLERİMİZ DÜZELİR"

Sakarya Caddesi esnaflarından Mustafa Öner ise, bayramın yaklaşmasıyla birlikte yoğunluk yaşadıklarını belirterek, "Bu yoğunluğun sürekli yaşanmasını istiyoruz ancak sadece bayrama yakın zamanlarda var. Kentte yoksulluğun fazla olması ve yurttaşın gelir seviyesinin düşük olması bizlerin de işlerine yansıyor. Sürecin başarıya ulaşmasıyla birlikte kentin ekonomik durumunun düzeleceğini ve bunun da bizim işlerimizi de yansımasının daha fazla olacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

BELEDİYELER ÇALIŞMA BAŞLATTI

Öte yandan, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyelerinin zabıta ve temizlik müdürleriyle birlikte aldığı kararlar sonucunda Kurban Bayramı'nın kentte huzur ve güven içinde geçirilmesi için bir takım çalışmalar başlattı.

Sağlık Daire Başkanlığı'na bağlı ekipler bayram dolayısıyla halkın yoğun olarak alışveriş yaptıkları işyerlerine yönelik denetim ve kontrollerini arttırdı. Marketler, pastane ve imalathaneleri, şeker ve çikolata imalatı ve satış yerleri, kasaplar, et parçalama üniteleri, unlu mamul işleme ve satış yerleri bayrama kadar aralıksız şekilde denetleneceği bildirildi. Bayram dolayısıyla açıkta satışların hız ve yoğunluk kazandığı caddelere de ek denetimler yapılacağı belirtildi.

BELEDİYEDEN UYARI

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Nedim Yaşlı, vatandaşların kaynağı belli olmayan ürünleri satın almamaları konusunda uyardı.

Uygun şartlarda korunamayan ürünlerin alınmamasını belirten Yaşlı, "Son kullanım tarihi geçmiş, vasfını yitirmiş, bombeleşmiş, renk değişikliğine uğramış şeker ve çikolata almayın. Ayrıca açıkta tavuk ve et satın almamalı. Fiyatı ucuz diye sağlığımızı tehdit eden gıda zehirlemeleri hatta ilerde gıda kaynaklı hastalıklara neden olan bu tür gıda maddelerine rağbet edilmemeli" dedi.

KESİMLER BELİRLENEN YERLERDE

Sağlıklı ve hijyenik ortamda kurban kesimlerin yapılabilmesi için de belediye tarafından belirlenen kesim yerleri bez afişlerle tanıtılarak, LED ekran, billboard ve medya aracılığıyla yurttaşların bilgilendirileceği vurgulandı.

Gerekli görülmesi durumunda kesim ve satış yerleri hakkında zabıta ekipleri tarafından anonslarla duyuru da yapılacak. Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenen kurban kesim ve satış yerlerinin dışında kesim ve satışların yapılmaması için zabıtai önlemler alınacak. Urfa Yolu üzerinde satış ve kesimlerin önlenmesi için Çevre Zabıta ekiplerince bayram öncesi ve bayram boyunca denetimler yapılacak.

DİLENCİLERE KARŞI ÖNLEM

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Mehmet Kaya başta Yeniköy, Mardinkapı ve Şehitlik mezarlıkları olmak üzere tüm mezarlık alanlarında seyyar satıcılara ve dilencilere yönelik önlem alınacağını belirtti.

Kaya, ayrıca Arefe günü ve bayramın ilk günü anılan mezarlıklarda vatandaşların ziyaretlerini rahat ve güvenli yapmaları için trafik ve ulaşım tedbirleri aldıklarını söyledi. Bayramlarda patlayıcı maddelerin yarattığı gürültü kirliliğini önlemek amacıyla maytap satışı yapılan yerlere denetim yapılarak, cezai işlem yaptıklarına dikkat çeken Kaya, yurttaşların konuya ilişkin şikayetleri ALO Belediye 153'e bildirmelerinin altını çizdi. Öte yandan çevre kirliliğini önlemek için esnafa 5 bin adet çöp poşeti dağıttıklarını aktaran Kaya, bayram süresince 24 saat esasıyla görev başında olacaklarını belirtti.

GÜNDE İKİ KEZ TEMİZLİK YAPILACAK

Bayram süresince mezbaha ve kombine dışındaki kurban kesim yerlerinde veteriner hekim görevlendirilecek. Günübirlik kurban kesim yerleri dezenfekte edilerek, ilaçlanacak. Tüm kurban kesim yerleri ve canlı hayvan satış yerlerinde her türlü çevresel atıklar toplanacak.

Atıkların fazla olması durumunda günde iki kez temizlik yapılacak. Bu yerlere yeterli sayıda çöp, konteynır, kova ve poşetlerin temin edilecek. Canlı Hayvan Borsası'nda konteynırlar günlük olarak boşaltılacak. Tüm kesim yerlerinde ihtiyaç durumunda arozözlerle tazyikli suyla yıkama yapılacak. Ayrıca gerekli görüldüğünde ana caddeler de tazyikli su ile yıkanacak. Şehitlik mahallesinde bulunan Kömür Tevzi Sahası içerisindeki kurban kesim ve satış yerinde su tankeri bulunduracaktır. İlçe belediyelerin su tankerleri olmaması durumunda destek sağlanacak.

ÜCRETSİZ ULAŞIM HİZMETİ VERİLECEK

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı ekipleri kent trafiğinin seyrini hızlandırarak, güçlük çıkartacak ve tehlike arz edecek olumsuzların önüne geçecek. Kent içinde kurban kesim ve satış yerleri hakkında adres göstererek, vatandaşlara yardımcı olacak.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Hikmet Altuğ bayramın ilk günü otobüslerin ücretsiz yolcu taşıyacağı müjdesini verdi. Altuğ, ayrıca Arefe günü ve bayram namazından sonra vatandaşların mezarlık ziyaretlerini ücretsiz yapabileceklerinin altını çizdi.

RİNG SİSTEMİ İLE TAŞINACAK

Arefe Günü Mardinkapı Mezarlığı'ndan Ofis, Koşuyolu, Batıkent, Turgut Özal Bulvarı, Diclekent Bulvarı, Tekel, İstasyon, Alay, Kuruçeşme, Kantar, Yeniyol, Gaziler, Ofis Gevran Caddesi, Seyrantepe, Batıkent, Tesisler, Cemiloğlu Caddesi, Mavi Köşe, Bağlar, Dörtyol, İskanevleri, Kantar, Yeniyol Son Durak hattında çalışacak. Ayrıca 4 araç Yeniköy Mezarlığı'ndan İskanevleri'ne ring sistemiyle çalışacak.

Bayramın birinci günü ise Mardinkapı, Şehitlik ve İskanevleri Mezarlıklarına Huzurevleri Cami Köşesi, Üçkuyu TOKİ, Şılbe TOKİ, Avşar Camii, Gaziler Son Durak, Gıyasettin Bey Camii, 500 Evler Camii, Bayramoğlu Camii, İl Müftülüğü karşısında bulunan camii, Zümrütkent Camii'den ring sistemiyle çalışacak. Cebeli Nur Camii, Diclekent Camii, Bedüüzzaman Camii ve Metropol 2'de bulunan camiden Yeniköy, Şehitlik ve Mardinkapı mezarlıklarına ulaşım sağlanacak. Ayrıca İstasyon Camii'den Mardinkapı Mezarlığı'na da yine vatandaşlar taşınacak.

Engin ÖZTÜRK

Kaynak: Temsilci / Yerel

Ramazan Bayramı Kurban Bayramı Mehmet Kaya Yeniköy Yerel Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazmışlardı! 35 yıllık sanayi devi Pakpen iflas etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazmışlardı! 35 yıllık sanayi devi Pakpen iflas etti

Dünyaca ünlü bankadan Türkiye için tahmin: Enflasyon yüzde 40'a gerileyecek

Dünyaca ünlü bankadan Türkiye için tahmin: Enflasyon yüzde 40'a gerileyecek

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Hindistan'da bir okulda toplu tecavüz skandalı! 3 çocuk, 8 yaşındaki bir kızı tecavüz ettikten sonra öldürdü

Hindistan'da bir okulda toplu tecavüz skandalı! 3 çocuk, 8 yaşındaki bir kızı tecavüz ettikten sonra öldürdü

title