Haberler

Diyaliz Hastaları Bilgilendirildi

Gaziantep Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi’nde diyaliz hastalarına yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Gaziantep Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi'nde diyaliz hastalarına yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi Toplantı Salonu'nda düzenlenen seminerde Nefroloji Uzmanı Bülent Akgül, Psikolog Özgül Kılıç, Diyetisyen Ömer Boyraz, Dr. Hikmet Gezer diyaliz hastalarına bilgilendirmede bulundu.

Nefroloji Uzmanı Bülent Akgül, haftada 3 gün diyalize giren ve yıllardır diyaliz tedavisi gören hastalarla üç ayda bir bilgilendirme toplantısı yaptıklarını belirtti.

Diyet konusunda ve tedavileriyle ilgili bilgiler verdiklerini belirten Nefroloji Uzmanı Akgül, "Toplantılarda onlara diyet konusunda, tedavi konusunda bilgiler veriyoruz. Diyaliz hastalarının tedavilerinin yanı sıra kişisel sorunları varsa onları da konuşuyoruz psikologumuz da bizimle beraber zaten. Olayı sadece hastalık tedavi olarak düşünmüyoruz olayın psikolojik yönünü de değerlendiriyoruz. Psikolojik sorunları varsa birebir görüşülmesine rağmen onların sorunları varsa konuşuyoruz. Şuan bu toplantıyı sadece hastanemizde ki diyaliz hastaları ile yapıyoruz. Ama dışarıdan gelen vatandaşlarımız oluyor biz onlara niye geldiniz diye bir şey demiyoruz toplantılarımıza katılabilirler. Diyaliz hastaları ile her toplantıda farklı konular konuşuyoruz. Bazı toplantılarda neler yemesi gerekiyor, nelerden kaçmaları gerekiyor. İki diyaliz arasında fazla kilo almamaları gerekiyor onlardan bahsediyoruz. Bahsettiğim kilo alma hani bu et kilosu değil de sıvı kilosudur. Diyaliz hastalarının idrar çıkışı olmuyor bu yüzden yedikleri ve içtikleri tüm sıvı vücutlarında kalıyor. İki diyaliz arasında kilo alma dediğimiz vücutta kalan su olayıdır. Özellikle tuzdan kaçınmaları lazım. Çünkü tuz yemeyen insan çok fazla su içmiyor. Ne kadar su yerlerse o kadar da su içiyorlar. Tuz dediğim sadece yemeğe atıla tuz değil, yemeğe konulan salçalarda ki tuz da özellikle Gaziantep'te salçalı yemekler çok yapılıyor yemek tuzlu oluyor. Sabah kahvaltıda yediğimiz peynir, zeytin tuzlu oluyor bunlara dikkat etmek gereklidir" dedi. - GAZİANTEP

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Ersin Arslan Gaziantep Yerel Haberler

YouTuber Diamond Tema hakkında yakalama kararı

YouTuber Diamond Tema hakkında yakalama kararı

İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

Son seçim anketinde çarpıcı sonuç! CHP ile AK Parti arasındaki fark 3 puana yakın

Son seçim anketinde çarpıcı sonuç! CHP ile AK Parti arasındaki fark 3 puana yakın

Efes Antik Kenti'nde özel davet skandalı! Türk vatandaşları içeriye sokmadılar

Efes Antik Kenti'nde özel davet skandalı! Türk vatandaşları içeriye sokmadılar

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title