Haberler

Altaç'tan 'Acele Kamulaştırma Kararı' Değerlendirmesi

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Diyarbakır Şube Başkanı Aydın Altaç, Sur ilçesi ile ilgili alınan “Acele kamulaştırma kararı” ile mağdur vatandaşların haklarının teminat altına alındığını belirtti.

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Diyarbakır Şube Başkanı Aydın Altaç, Sur ilçesi ile ilgili alınan "Acele kamulaştırma kararı" ile mağdur vatandaşların haklarının teminat altına alındığını belirtti.

ASKON Diyarbakır Şube Başkanı Aydın Altaç, Sur ilçesi ile ilgili Bakanlar Kurulu tarafından alınan "Acele kamulaştırma kararı"na ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İlçede, hendek ve barikatların yapılması sonucunda meydana gelen çatışmalar yüzünden birçok ev, işyeri ve tarihi mekanın hasar gördüğüne üzülerek, tanıklık ettiklerini belirten Altaç, "Sur İlçemizde meydana gelen söz konusu olaylar nedeniyle gerek hasar gören ve gerekse tamamen yıkılan taşınmazların bir an önce mümkünse onarılması, onarılması mümkün değil ise hemşerilerimizin doğan haklarının ödenmesi öncelikli talebimizdir. Bu amaca hizmet edeceğini düşündüğümüz 21 Mart 2016 gün ve 2016/8659 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Sur İlçemizde çatışmaların yoğun yaşandığı mahallelerde 'Acele kamulaştırma kararı' alınmıştır. Şehrimizin kamuoyunda bu kararın lehinde ve aleyhinde yapılan değerlendirmeleri bir tarafa bırakarak toplumu doğru bilgilendirme ve Bakanlar Kurulu kararının mağdur olan hemşerilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesine keza aynı şekilde tarihi ve kültürel değerlerimizin bir an önce tekrar topluma kazandırılması için uğraş verilmesi gerektiği kanaatindeyiz" dedi.

"KARARININ YASAL BİR DAYANAĞI VAR"

Bakanlar Kurulu'nun aldığı kararın yasal bir dayanağının olduğunu anlatan Altaç, şu ifadelerde bulundu:

"Bakanlar Kurulu kararı, 6830 sayılı Yasa'nın 27. maddesine dayanmaktadır. Söz konusu yasa hükmü "... ihtiyaca veya aceleciliğine bakanlar kurulunca alınacak karar veya özel kanunlarda öngörülen olağanüstü durumlarda gerekli olan taşınmaz malların kamulaştırılmasında Bakanlar Kurulu'nun alacağı karar..." düzenlemesini hükme bağlamıştır. Görüleceği üzere sözkonusu karar yasal dayanağı olup Sur ilçemizde meydana gelen ve olağanüstü olarak değerlendirilmesi gereken olaylardan dolayı söz konusu karar alınmıştır. Sur ilçemizin bazı mahallelerinde hali hazırda bile sokağa çıkma yasağının devam ettiği gerçeği karşısında olağanüstü durumun olmadığı şeklinde hiç bir düşüncenin kabul görmesi mümkün değildir. Hatta Bakanlar Kurulu'nun kararı, mağdur olan tüm hemşerilerimizin hak ve hukukları hükümetçe teminat altına alınmıştır. Aksi bir durumda yıllarca sürecek davalar ve anlaşmazlıkların hemşerilerimizi daha da mağdur edeceği aşikardır. Kaldı ki karara dayanılarak yapılacak iş ve işlemlerin yerinde olmadığını ileri sürenler veya kabul etmeyen hemşerilerimizin yasal yollara başvurma imkanı da devam etmektedir. 21 Mart 2016 gün ve 2016/8659 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile hiçbir hemşerimizin mağdur edilmediği, riskli yapıların yerine daha güvenli ve tarihi dokuya uygun yapıların ikamesi, tescilli yapıların tarihi dokularına uygun yapım ve onarımı, taşınmazların gerçek değerleri üzerinden kamulaştırılmasının sağlanması ve hemşerilerimizin kentsel yaşam kalitelerinin artırıldığı, nitelikli yaşam alanlarında ikametlerinin sağlanması hepimizin üzerinde sorumluluk olduğu bilinci göz ardı edilmemelidir. Aksi durumda sığ siyasi çekişmeler ve yapıcı olmayan muhalefet anlayışla ne Sur İlçemize ne de Sur İlçemizde mağdur olmuş hemşerilerimizin sorunlarına çözüm üretmenin mümkün olunamayacağının bilinmesi gerekmektedir." - DİYARBAKIR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Aydın Altaç Diyarbakır 21 Mart Ekonomi Haberler

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Plajda taciz dayağı! 50 yaşındaki adamı tekme tokat dövdüler

Plajda taciz dayağı! 50 yaşındaki adamı tekme tokat dövdüler

Pamukkale Şarapları'nın sahibi Yasin Tokat hayatını kaybetti

Pamukkale Şarapları'nın sahibi Yasin Tokat hayatını kaybetti

Bakmadan Geçme

EXXEN canlı maç izle! (BEŞİKTAŞ-GRAZER) EXXEN spor canlı izle! 20 Temmuz EXXEN kesintisiz donmadan canlı yayın! Beşiktaş Grazer maçı hangi kanalda? BJK Grazer maçını hangi kanal veriyor, nereden izlenir? 20-21 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 20-21 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Gaziosmanpaşa, Kartal, Kağıthane 20-21 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Aliağa, Bayraklı, Bornova 20-21 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şehitkamil, İslahiye, Oğuzeli 20-21 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Pozantı, Yumurtalık, Feke 20-21 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Karatay, Ereğli, Beyşehir 20-21 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Mustafakemalpaşa, Nilüfer, Osmangazi 20-21 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Kemer, Elmalı, Demre 20-21 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Sincan, Etimesgut, Beypazarı 20-21 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! 21 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, KARİYER, SAĞLIK burç yorumları! 21 Temmuz burç yorumları nedir? CANLI maç izle! (BEŞİKTAŞ-GRAZER) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 20 Temmuz günün maçları nereden izlenir? Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor?
Erdoğan, Özel ve Bahçeli öğle yemeğinde buluştu! CHP liderinden Büyükelçi Feyzioğlu'na tepki

Erdoğan, Özel ve Bahçeli öğle yemeğinde buluştu! CHP liderinden Büyükelçi Feyzioğlu'na tepki

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title