Haberler

33 yıllık doktor, tekne yaparak stres atıyor

Güncelleme:

33 yıllık doktor, tekne yaparak stres atıyor Hastanede şifa dağıtıyor, tersanede tekne yapıyor Genel Cerrahi Uzmanı Ahmet İhsan Mutlu: "Burası hastanedeki stresin rehabilitasyonu" "Emekliliğimde yaptığım tekne ile dünyayı dolaşmak istiyorum" Adana'da 33 yıllık doktor Ahmet İhsan Mutlu, işten...

33 yıllık doktor, tekne yaparak stres atıyor

Hastanede şifa dağıtıyor, tersanede tekne yapıyor

Genel Cerrahi Uzmanı Ahmet İhsan Mutlu:

"Burası hastanedeki stresin rehabilitasyonu"

"Emekliliğimde yaptığım tekne ile dünyayı dolaşmak istiyorum"

ADANA - Adana'da 33 yıllık doktor Ahmet İhsan Mutlu, işten arta kalan zamanlarında atölyesinde ahşap tekneler yapıyor. Şuanda 14 metrelik tekne yapan Mutlu, emekliliğinde kendi yaptığı tekne ile dünyayı gezmek istiyor.

Ordu'nun Ünye ilçesinde dünyaya gelen Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Ahmet İhsan Mutlu'nun (62), deniz tutkusu çocukken başladı. 1982'de Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazanan Ahmet İhsan Mutlu, 6 yıllık öğrenimin ardından genel cerrahi alanında uzmanlık yaparak 1989 yılında mesleğe başladı.

Adana'da yaşamaya karar veren Uzm. Dr. Mutlu, sayısız ameliyata girerek hastalarının iyileşmesini sağladı. Karadeniz kıyısında başlayan deniz aşkı, Adana'da da devam eden Uzm. Dr. Mutlu, tekne yapımına merak sardı.

İlk teknesini 1995 yılında bir arkadaşının fabrikasının bahçesinde 5 metre 60 santimetre boyunda yapan ve Seyhan Baraj Gölü'ne indirdi. Dr. Mutlu, hafta sonları tüm gün ve hafta içi mesai çıkışında soluğu tersanesinde alarak 7 yılda 13 metre 30 santimetre boyunda Bruce Robers'ın çizdiği, tekneyi yaparak Karataş'ta suya indirdi.

Bu tekne, Karataş'ta bir kazaya karıştı. Talihsiz günler yaşayan Dr. Mutlu, stresini atabilmek için İsveç'in milli teknesi Nordich Folkbot'u, ahşap gövdeli yapmaya başladı. Mutlu, 'My Life 1' adını verdiği 3'üncü teknesini sadece 1,5 yılda tamamlayarak Mersin'de suya indirdi. Ancak Dr. Mutlu, masrafının yüksek olması nedeniyle bu tekneyi 2015'te satmak zorunda kaldı. Dr. Mutlu, şu an adını 'My Life 3' olarak planladığı ve emeklilik yıllarında kaptan olarak sürmenin hayalini kurduğu Amerikalı tasarımcı Dudly Dix'in 14 metre boyunda 45 AC modelini yapmak için tekrar tersanesinde çalışmaya başladı.

"Şimdilik bu son"

Şuanda Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan Dr. Ahmet İhsan Mutlu, İhlas Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, tekne yapımının kendisi için bir terapi olduğunu belirtti. Mutlu, "İlk olarak 5 metre 60 santimetrelik bir tekne yaptım ve Seyhan Baraj Gölü'ne indirip uzun yıllar kullandım. Daha sonra Bruce Robers isimli bir tekne yaptım. Ardından 'My Life 2', şimdi de 'My Life 3' isimli tekneyi yapıyorum. Şimdilik bu son gibi duruyor. Genellikle Cumartesi, Pazar ve mesai dışındaki zamanlarda çalışıyorum" diye konuştu.

"İnanılmaz keyifli"

Teknelerin elektrik, su tesisatlarını ve iç dizaynlarını kendisinin yaptığını sadece boyayı kendisinin yapmadığını anlatan Dr. Mutlu, "Eleman çalıştırmak çok sıkıntılı ve profesyonel bir iş. O nedenle bütün her şeyi kendim yapıyorum. O nedenle de süre uzuyor. 5-6 seneyi buluyor bir tekneyi yapmak. 1986 yılından bu yana devam eden bir süreç var ve şuana kadar 4 tekne yaptım. Hastanedeki stresin rehabilitasyonu gibi bir şey burası. Gerçekten çalıştığınız sürece çok yorgunluk oluyor ama inanılmaz keyif alıyorsunuz" dedi.

Öte yandan Uzm. Dr. Ahmet İhsan Mutlu, emekli olduktan sonra şuanda yaptığı tekneyle denizde yaşayıp dünya turuna çıkmak istediğini söyledi. Ayrıca Mutlu, şuanda dünyada İsveç Milli Teknesi Nordich Folkbot'u ahşaptan yapan tek kişi olduğunu belirtti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Çukurova Üniversitesi Adana Ordu Genel Yerel Haberler

'7 çocuğum aç' deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

"7 çocuğum aç" deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na 'Roma turu' tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na "Roma turu" tepkisi

İsrail, Refah'ta yine masum sivilleri vurdu: 21 kişi öldü, onlarca yaralı var

İsrail, Refah'ta yine masum sivilleri vurdu: 21 kişi öldü, onlarca yaralı var

Bakmadan Geçme

KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 28-29 Mayıs 2024 Konya su kesintisi listesi! Recep İvedik 5 nerede çekildi, hangi ülkede çekildi? Recep İvedik 5 ne zaman çekildi, konusu nedir, oyuncuları kimler? Recep İvedik 5 hangi kanalda? Recep İvedik 5 filmi konusu nedir? Recep İvedik 5 oyuncuları ve Recep İvedik 5 özeti! #128250 Aykut Enişte 2 filmi oyuncuları kim? Aykut Enişte 2 filmi konusu, oyuncuları ve Aykut Enişte 2 özeti! #128250 BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 28-29 Mayıs 2024 Bursa su kesintisi listesi! Aykut Enişte 2 ne zaman, nerede çekildi? #128250 İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 28-29 Mayıs 2024 İzmir su kesintisi listesi! Soğuk çay nasıl yapılır? Evde şeftalili ve limonlu ice tea yapımı ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 28-29 Mayıs 2024 Antalya su kesintisi listesi! 2024 UEFA Şampiyonlar Ligi Dortmund - Real Madrid final maçı ne zaman? Dortmund - Real Madrid final maçı şifresiz mi? #9917 Şarkıcı Göksel eski aşkı ile barıştı mı? Göksel'in sevgilisi kim? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 28-29 Mayıs 2024 İstanbul su kesintisi listesi! OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK 2024 - 2025? Yeni eğitim öğretim yılı hangi tarihte başlayacak? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 28-29 Mayıs 2024 Ankara su kesintisi listesi! OKAN BURUK MAAŞI NE KADAR? Okan Buruk'un yeni maaşı ne kadar oldu, kaç TL?
10 yıllık tarihi protokol! Kuşadası plajları halka açılıyor, şemsiye ve şezlonglar da ücretsiz olacak

10 yıllık tarihi protokol! Kuşadası plajları halka açılıyor, şemsiye ve şezlonglar da ücretsiz olacak

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title