Haberler

İzmir'deki Lüks Sitedeki Yangının Nedeni Açıklandı

Güncelleme:

İzmir'in Narlıdere ilçesinde bulunan lüks sitede meydana gelen ve bir bloğun tamamen kullanılamaz hale geldiği yangının nedeni açıklandı. Yangının, armatür veya kablo şaftı içindeki enerji besleme hattında meydana gelen kısa devreden çıktığı belirtildi.

İzmir'in Narlıdere ilçesinde bulunan lüks sitede meydana gelen ve bir bloğun tamamen kullanılamaz hale geldiği yangının raporu İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından açıklandı. Raporda, yangının 1. kat ile 2. kat arasında aydınlatma amacıyla tesis edilen armatür veya kablo şaftı içindeki enerji besleme hattında meydana gelen kısa devreden çıktığı, binanın ahşap kaplaması nedeniyle hızla yayıldığı kanaatine varıldığı belirtildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, Narlıdere ilçesinde geçen nisan ayı sonunda lüks sitede bulunan bir dairede çıkan ve bir bloğun tamamen kullanılamaz hale geldiği yangın sonrası yaptığı incelemelerin ardından hazırladığı raporunu açıkladı. Raporda, şu saptamalara yer verildi:

"Yangın yerinde yapılan araştırma, inceleme ve soruşturma neticesinde yangının 1. kat ile 2. kat arasında, kablo şaftına uzak olmayan mesafede, koridor tavanıyla zeminlerde ve duvarların zemine yakın kısımlarında aydınlatma amacıyla tesis edilen armatür veya kablo şaftı içindeki enerji besleme hattında herhangi bir nedenden (Enerjideki dalgalanma, aşın yüklenme, nem kaynaklı oksidasyona bağlı yıpranma, kablo ve bağlantı noktalarında eskime, gevşeme vb. nedenlerle ) meydana gelen kısa devrenin önce kablo izolasyonunu buradan da yanıcı tozlar, duvar üzerine harç kullanılarak monte edilen yalıtım malzemesini (xps), sentetik elyafi ve dekoratif ahşap yüzey kaplamasını tutuşturmak suretiyle başladığı kanaatiyle birlikte, binanın balkonları dahil, betonarme ve tuğla donatısının dış kısmında kaplı bulunan belirli yıllarda verniklenen dekoratif ahşap kaplama olması, yanıcı ahşap duvar kaplama ve yalıtım malzemesi arasındaki 8 cm boşlukların olması, yanma neticesinde yanıcı maddelerden çıkan gazların, sisin ve dumanın, ahşap duvar kaplaması arkasında birikerek yanmanın hazım ve şiddetini arttırdığı, kablo ve tesisat safa ile atrium içerisinde cereyan eden hava akımının olması, kablo şaftında katlar arasında yangın ve duman geçişini engelleyecek bir bariyer bulunmaması ve bu yüzden kablo şaftının baca görevi görerek yangını üst katlara taşıması ve bütün kat koridorlarının engelsiz olarak (kapı, duvar vb. olmadan) atriuma açılmasıyla oluşan hava akımı, ahşapta yüksek ısıda açığa çıkan yanıcı patlayıcı bileşiklerin yangının yayılım hızına pozitif yönde etki ederek başlangıç noktasından binanın diğer kısımlarına hızlı yayılmasında etkili olduğu kanaatine varılmıştır"

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

YANGINDAN ARŞİV GÖRÜNTÜ

Kaynak: ANKA / Yaşam

Narlıdere İzmir Yaşam Haberler

YouTuber Diamond Tema hakkında yakalama kararı

YouTuber Diamond Tema hakkında yakalama kararı

Son seçim anketinde çarpıcı sonuç! CHP ile AK Parti arasındaki fark 3 puana yakın

Son seçim anketinde çarpıcı sonuç! CHP ile AK Parti arasındaki fark 3 puana yakın

İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

Bakmadan Geçme

Eylem Tok ve oğlunun duruşması ne zaman? ABD, Eylem Tok ve oğlunu Türkiye'ye iade edecek mi? 2024- 2025 Süper Lig ne zaman başlayacak? Süper Lig fikstürü açıklandı mı? KPSS sınavları ne zaman? KPSS lisans, ön lisans, ortaöğretim sınavları ne zaman yapılacak? Lol çöktü mü? 18 Haziran League of Legends sorun mu var, neden açılmıyor, bağlanmıyor? Türkiye - Gürcistan maçı canlı izle! TÜRKİYE- GÜRCİSTAN MAÇI HD İZLEME LİNKİ 18 HAZİRAN BİM AKTÜEL YENİ GELEN ÜRÜNLER! Bu hafta BİM'de neler var, hangi ürünler geldi? Valorant çöktü mü? 18 Haziran Valorant sorun mu var, neden açılmıyor, bağlanmıyor? Yurtiçi kargo bayramda açık mı? Yurtiçi kargo bayramda dağıtım yapıyor mu, saat kaçta açılıyor, kapanıyor? Bankalar hangi gün açılacak? Bankalar ne zaman, hangi tarihte mesaiye başlıyor? Bayramda bankalar kapalı mı, açık mı? House Of The Dragon hangi platformda? House Of The Dragon dizisi nerede, hangi platformda? Arda Güler İlk 11'de oynayacak mı? Arda Güler Türkiye - Gürcistan maçında var mı, kadroda mı? Turkcell bayramda açık mı? Turkcell bayileri bayramda kaça kadar açık, kaçta kapanıyor? Metro market bayramda açık mı? Metro market bayramda çalışıyor mu, kaça kadar açık? Trendyol Express bayramda çalışıyor mu? Trendyol Express bayramda açık mı, kapalı mı? Bu akşam Survivor var mı? Bu akşam Survivor All Star yeni bölüm yayınlanacak mı? 18 Haziran Salı Survivor yeni bölüm!
Arap turistler Uzungöl'de birbirine girdi! Vatandaşlar güçlükle ayırdı

Arap turistler Uzungöl'de birbirine girdi! Vatandaşlar güçlükle ayırdı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title