Haberler

"Yanıyor mu Ankara'nın Sokak Lambası?" - CHP'li Nazlıaka, Aydınlatma Direklerini Sordu

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, İçişleri Bakanı Efkan Âlâ'ya, Ankara'daki aydınlatma direklerinden kaçının kullanılır durumda olduğunu sordu.

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, İçişleri Bakanı Efkan Âlâ'ya, Ankara'daki aydınlatma direklerinden kaçının kullanılır durumda olduğunu sordu.

Nazlıaka, İçişleri Bakanı'nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, orta şiddette bir rüzgârda aydınlatma direklerinin sallanmasının yolda ışık seviyesinin değişmesine yol açtığını, bunun da hem trafik hem de can güvenliğini tehlikeye soktuğunu söyledi.

Uluslararası Aydınlatma Komisyonu (CIE) ve TEDAŞ standartlarında Esenboğa ve Eskişehir Yolu gibi ulaşım arterlerinde direk açıklığının 55 metre olarak öngörüldüğünü belirten Nazlıaka, "Ankara'da Esenboğa ve Eskişehir yolundaki direklerde bu aralık yaklaşık 30 metredir. Bu durum ya projelendirme hatasından ya da kötü niyetten kaynaklanmaktadır. Bu uygulama ayrıca Ankara'nın daha pahalıya aydınlatılmasına neden olmaktadır" dedi. Nazlıaka, şöyle devam etti:

"Eskişehir Yolu ile Esenboğa Yolu'nun aydınlatmasında kullanılan direk tipinden kaç adet alınmıştır? Nerelerde kullanılmıştır? İhale tarihi ve bedeli nedir?

Bu direklerden halen kaçı kullanılır durumdadır? Değişen direk sayısı nedir? Maliyeti nedir?

Sökülen direk sayısı nedir? Bunların yerine niçin yeni direk dikilmemektedir? Bu durum yol aydınlatmasını ve trafiği olumsuz yönde etkilemiyor mu?

Kaç direkte 400 W'lık lamba yerine 600 W'lık lamba takılmıştır? Maliyeti nedir? Kaç direğin balastı çalınmıştır? Meydana çıkan zararın miktarı nedir?

Ankara'da özellikle Eskişehir Yolunda direk açıklıkları neden CIE ve TEDAŞ standartlarına uygun olarak yapılmamıştır? Bu nedenle ek olarak alınan direk sayısı ve maliyeti nedir?

Orta şiddette bir rüzgârda dahi direk armatürlerin sallanması yol aydınlatmasının ışık seviyesini bozmakta ve trafiği olumsuz etkilemektedir. Bu durumun çözümü için hangi önlemler alınacaktır?"

Kaynak: ANKA / Güncel

Aylin Nazlıaka Eskişehir Politika Güncel Haberler

Marmara Denizi'nde 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Marmara Denizi'nde 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Timur Cihantimur, ABD'deki cezaevinde saldırıya uğradı

Timur Cihantimur, ABD'deki cezaevinde saldırıya uğradı

Bakmadan Geçme

Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi Sevgiliye uzun günaydın mesajı 2024! Erkek sevgiliye ve kız sevgiliye gönderilebilecek en güzel romantik günaydın mesajları! Türkiye İspanya U19 maçı CANLI izle! (HD) 19 Temmuz Türkiye İspanya maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Kerem Aktürkoğlu gidiyor mu? Galatasaray'dan ayrılacak mı, nereye gidecek? Bu akşam kimin maçı var? Bugün TV'de kimin maçı var, ne maçı? 19 Temmuz bugünkü günün maçları 19-20 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 19-20 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Kağıthane, Avcılar, Esenler 19-20 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Bayraklı, Bergama, Çiğli 19-20 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şahinbey, Nizip, Nurdağı 19-20 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? İmamoğlu, Karataş, Karaisalı 19-20 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi!
Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title