Vali Akpınar'ın Töreyle İlgili Açıklamaları

Vali Akpınar'ın Töreyle İlgili Açıklamaları

Ağrı Valisi Halil İbrahim Akpınar, Töre Diye Sahip Çıkılan Değerlerin Tümünün Aşağılık Şeyler Olduğunu Belirterek, Törelerden Vazgeçilmesini İstedi.

Vali Akpınar'ın Töreyle İlgili Açıklamaları

Ağrı Valisi Halil İbrahim Akpınar, töre diye sahip çıkılan değerlerin tümünün aşağılık şeyler olduğunu belirterek, törelerden vazgeçilmesini istedi.

Ağrı Valisi Halil İbrahim Akpınar, Erzincan'da yapılan Halk Oyunları Yarışması'nda birinci olan Ağrı Halk Eğitim Merkezi ve Ağrı Kız Meslek Lisesi folklor ekibini Valilik Toplantı Salonu'nda kabul ederek, öğrencilere kalem hediye etti. Tören sonrası basın mensuplarının da sorularını yanıtlayan Vali Akpınar, Meclis Araştırma Komisyonu üyelerinin Ağrı'daki töre cinayetlerini araştırmak üzere önümüzdeki hafta içerisinde kentte geleceğini belirtti. Yapılacak olan bu araştırmaların sonucunun kendilerine ışık tutacağını ve hiç bir problemin cinayetle çözülmemesi gerektiğini vurgulayan Akpınar ortada bir suç işlenmişse bunun cezasının mahkemlerce verilmesi gerektiğini kaydetti. Aile içerisinde ve özellikle kızlara dönük olan şiddetin son bulmasını arzuladığını anlatan Vali Akpınar, "Töreler olarak sahip çıkılan şeyler genellikle ilkel inanışlardır. Ne İslamiyetle ne medeniyetle ne de gelişmiş çağdaş kriterlerle uyuşmayan artık çağ dışı kalması gereken anlayışlardır. Bunlarla herkesin mücadele etmesi gerekir. Kız çocukları üvey evlat muamelesi görüyorlar. Küçük yaşta 13-15 yaşında birisine para karşılığında satılabilen metal gibi görüyorlar. Bazen bir çift dana parasına bile kız veriliyor" dedi.

Törelerin temelinde eğitimsizliğin ve caheletin yattığını ifade eden Valil Halil İbrahim Akpınar, bu töreleri artık bırakmanın gerektiğini belirtti. Töre diye sahip çıkılan şeyin kan davası, berdel, kadını ikinci derecede görme, çocukları okutmama gibi aşağılık olduğunu vurgulayan Vali Akpınar, "Ben hiç töre olarak sahip çıkılıp da başımıza taç olacak şey görmedim. Dolayısıyla bu törelere inanmıyorum. İnşaallah inanmayanların sayısı artarda bu ilkelliklerden rezilliklerden kurtuluruz" dedi.

Konuşmalarını karşısında bulunan kızları da işaret ederek sürdüren Vali Akpınar şöyle konuştu:

"Bunlar hayatlarını kurtaran kızlardır. Kimse bu kızları berdel karşılığında veremez. Kimse bu çocukları köle gibi kullanamaz. Bu kızlarımızı okul okumayan cahil birileri alamayacak" şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından başarılı olan folklorcularla hatıra fotoğrafı da çektiren Vali Akpınar, tüm öğrencileri tebrik ederek yolcu etti.

(AG-SER-ÖK-Y)

Kaynak: İHA