Tarım Teknokenti İçin İş Birliği Protokolü İmzalandı - Haberler
Haberi Paylaş

Tarım Teknokenti İçin İş Birliği Protokolü İmzalandı

AA - Haberler | Yerel
Tarım Teknokenti İçin İş Birliği Protokolü İmzalandı

Malatya'nın Akçadağ ilçesine tarım teknokentinin kurulması için iş birliği protokolü imzalandı.

Malatya'nın Akçadağ ilçesine tarım teknokentinin kurulması için iş birliği protokolü imzalandı.

Malatya Valiliğindeki protokol töreninde konuşan Vali Ulvi Saran, tarım teknokentinin kuruluşu ile ilgili hususları görüşmek ve iş birliği protokolünü imzalamak üzere ilgili kuruluşlar olarak bir araya geldiklerini duyurdu.

Toplantıda bir iş adamının da olduğunu anlatan Saran, tarım teknokentinin kuruluşu ve işlevleri ile ilgili bir araya geldiklerine vurgu yaptı. Türkiye'nin geleceğinde tarımın hayati bir önemi ve rolü olduğuna işaret eden Vali Saran, şöyle konuştu:

"Bugün dünyada tarımsal emtianın değeri çok önemli, madenlerle ve enerji kaynakları ile yarışır düzeyde. Özellikle tarımda daha iyi seviyeye gelebilmek için bilimsel araştırma geliştirmeye, yüksek teknoloji kullanımına ve yüksek katma değer esaslı ürünlerin üretimine önem vermek zorundayız. Bu alanda hem devletin düzenleyicilik fonksiyonunu yerine getirmesi hem de özel sektörün üretici ve dinamik gücünün devreye sokulması için bölgemizdeki potansiyeli bir araya getirmek sureti ile Türkiye'de ilk olacak bir tarım teknokenti kuruluşu konusunda girişimde bulunduk. "

Malatya'da bir tarım teknokentinin kurulacak olmasının heyecan verici bir proje olduğunu belirten Ulvi Saran, teknokente iştirak edecek kurum ve kuruluşlar olarak bir arada olduklarını dile getirdi.

"İnşallah bu gerçekleşirse yol haritamıza göre protokolümüzü Sanayi ve Ticaret Bakanlığına verdikten sonra bir teknokent kurulmuş olacak" diyen Saran, tarımsal alanda, hayvancılık alanında, gıdanın temel bileşenleri olan unsurların üretim alanında faaliyet gösteren kuruluşların teknokentte bir araya geleceğini kaydetti.

Saran, "Bölgemiz buradan hem ekonomik olarak, hem ticari olarak, hem de tarımsal olarak büyük bir kazanç sağlayacak. Aynı zamanda Türkiye buradan kazanacak. Protokülümüzün ve çalışmamızın hayırlı neticiler vermesini bekliyoruz" dedi.

Konuşmanın ardından, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Çolak, Kale Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu, Malatya Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürü Yaşar Zengin, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sami Er, Sultansuyu Tarım İşletmeleri Müdürü Ahmet Baş, düzenlenen işbirliği protokolünbü imzaladı.

Akçadağ Öğretmen Lisesi'ne ait araziye, uzmanlaşmış tarım teknokenti kurulması planlanıyor.

- MALATYA

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title