Tahir Elçi, "PKK Terör Örgütü Değildir" Demişti

Tahir Elçi, "PKK Terör Örgütü Değildir" Demişti

Diyarbakır'da silahlı çatışmanın ortasında kalarak yaşamını yitiren Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin "PKK terör örgütü değildir." sözleri tartışma yaratmıştı.

Tahir Elçi,

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, bir grup avukat ile birlikte merkez Sur ilçesi Yenikapı Sokak'taki Balıkçılarbaşı bölgesinde bulunan ve daha önceki çatışmada zarar gören 4 ayaklı minare önünde açıklama yaptı. Açıklamanın ardından saat 11.00 sıralarında çevreden silah ve çatışma sesleri duyuldu. Görgü tanıklarına göre sakallı bir kişi gruba ateş etti. Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi çatışmada hayatını kaybederken, 1 polis şehit oldu. 3 polis de yaralandı.

"PKK TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİLDİR" DEMİŞTİ

Geçtiğimiz aylarda CNN Türk ekranlarında konuk olduğu 'Tarafsız Bölge' programında "PKK terör örgütü değildir." sözleriyle uzun süre gündemi meşgul eden Elçi hakkında soruşturma başlatılmış, ardından başsavcılık tarafından hakkında gözaltı kararı çıkartılmıştı. Diyarbakır'da gözaltına alınan Elçi, İstanbul'a getirilerek savcıya ifade vermiş, savcılık da tutuklanması talebiyle Elçi'yi Sulh Ceza Mahkmesi'ne sevk etmişti.

Elçi, programda "Bazı eylemleri terör niteliğinde olsa bile PKK, silahlı siyasal bir harekettir. Siyasal talepleri olan, çok ciddi bir desteği olan bir siyasal harekettir." demişti.

7,5 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYORDU

Adli kontrol tedbiri çerçevesinde Elçi'ye yurt dışına çıkış yasağı konularak mahkemeden serbest bırakıldı. Elçi hakkındaki soruşturma halen devam ediyordu. Soruşturma sonrasında Tahir Elçi hakkında 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlanıp dava açılmıştı.