Suriye ve Mısır'daki Katliamlara Tepki Gösterileri

Suriye ve Mısır'daki Katliamlara Tepki Gösterileri

Suriye ve Mısır'daki Katliamlara Tepki Gösterileri
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Balıkesir'de, cuma namazının ardından Zağnos Paşa Camisi bahçesinde bir araya gelen Eğitim Bir Sen üyeleri, katliamlara tepki gösterdi.

Eğitimciler Sendikası Birliği (Eğitim-Bir-Sen) Balıkesir Şubesi üyeleri, cuma namazı sonrası cami bahçesinde toplanarak Mısır ve Suriye'deki katliamları protesto etti.

Sendika üyeleri, Zağnos Paşa Camisi bahçesinde cuma namazından sonra toplandı.

Şube Başkanı İbrahim Ethem Yılmaz, grup adına yaptığı konuşmada, 1982 yılında Hama'da on binlerce insanı kimyasal gaz kullanarak katleden Hafız Esed'in mirasını, eli kanlı oğlu Beşşar Esed'in devraldığını söyledi.

Esed'in, Şam'ın Doğu Guta, Ain Tarma, Cobar, Muaddamiye, Zamalka ve Batı Guta bölgelerinde kimyasal silah kullanarak bin 300'den fazla insanı, çocuk, yaşlı, kadın demeden katlettiğini vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:

"Kimyasal silah, kırmızı çizgimizdir. Yoğun roket, havan ve topçu bombardımanının yaşandığı bölgede çok sayıda sağlık personeli ve gönüllünün de katledildiği ifade ediliyor. Sarin gazının kullanıldığı bilgisinin kamuoyuna yansıdığı katliamda, kimyasal maddeye maruz kalan insanlarda nefes darlığı, kusma, göz bebeklerinde küçülme gibi belirtilerin görüldüğü, gaza maruz kalanların çok kısa sürede öldüğü belirtiliyor. Devlet terörü ile dünyanın gözü önünde kimyasal gazlarla katledilen Suriye halkına karşı duyarsız kalan bütün devletleri ve uluslararası örgütleri kınıyoruz."

Yılmaz, İsrail'in, Mısır'daki darbeye açıktan destek verdiğini ve bunu fırsata çevirerek Filistin topraklarında yeni yerleşim yeri kurduğunu öne sürdü.

Mısır'daki insanlık dışı katliamlara karşı bazı İslam ülkeleri ve Batılı ülkelerin yöneticileri üç maymunu oynasa da insanlık vicdanı ve tarihin onları asla affetmeyeceğini dile getiren Yılmaz, "Bu meseleyi dert edinenler olarak susmayacağız. Katilleri kınamaya ve lanetlemeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Grup, açıklamanın ardından dağıldı. - Balıkesir

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title