Haberler

Tek Üst Klasman Hakem Benim!"

FIFA kokartlı ilk kadın hakemimiz Lale Orta, MHK'yı cinsiyet ayrımcılığıyla suçladı.

" Cüneyt Çakır'la gurur duyuyoruz"

Saha içindeki hakem hatalarıyla son dönemde hedefte olan Merkez Hakem Komitesi'ne (MHK) ağır bir eleştiri de cinsiyet ayrımcılığı konusunda geldi. Türkiye'nin FIFA kokartlı ilk kadın hakemi Lale Orta, Türkiye'de kadın hakemlerin erkeklerle fırsat eşitliği olmadığını söyledi.

MHK ve Futbol Federasyonu'nun kadın hakemlere karşı olumlu yaklaşım gösteremediğini belirten Orta, "Kadın hakemler hak ettikleri maçları alamıyorlar. En azından benim gerçekleştirdiklerimi rahatça yapabilmeliler. Ben 2005'in sonunda bıraktım, benden sonra üst düzey bir maçta görev alan kadın hakem olmadı. Bu tamamen MHK ve Federasyon'un bakış açısıyla ilgili bir durum" diye konuştu.

Haklarımız kağıt üstünde

Kadınlara karşı açık bir cinsiyet ayrımcılığı uygulandığını dile getiren Orta, "Bırakın cinsiyet ayrımcılığını, pozitif ayrımcılık yapılarak kadın hakemler desteklenmli. Nesli tükenmekte olan birçok şey korunmaya alınır ve sayıları çoğaltılır. Kadın hakemlerin sayısı da azaltmaya değil çoğaltmaya çalışmalıyız. Ayrımcılık yapılmamış olsaydı üst klasmanda sadece 1 kadın hakemimiz olmazdı. Bakıyoruz şu an sadece Seçim Demirel. O da alt liglerde görev alıyor. Neden Süper Lig'de maçlara verilmiyor. Eğer başarısızsa neden o kadroda muhafaza ediliyor. Yönetmelik anlamında belli düzenlemeler yapıldı ama uygulamada yok. Haklar kağıt üzerinde" dedi.

Resmen Brezilya'da

ivana Vlaiç'e Türkiye daveti

Boşnak kadın hakem Ivana Vlaiç maçlarda erkek taraftarların küfürlü tezahüratlarına ve "Git evine börek pişir" gibi tepkilerine maruz kaldığını açıklamıştı. Vlaiç'in aksine Lale Orta, 20 yıllık kariyeri boyunca genelde tribünlerden hep olumlu tepkiler aldığını söyledi. Türk erkeğinin kadına karşı saygılı olduğunu belirten Orta "Hakemlikte cinsiyet yoktur. İyi yöneticilik özelliklerini barındıran herkes iyi hakem olabilir. Artık bili- yorsunuz bulaşıkları bile teknoloji sayesinde bulaşık makineleri yıkıyor. Vlaiç Türkiye'ye gelsin. Ülkemiz bence bu konuda çok daha çağdaş" ifadelerini kullandı.

Suat Vilgen

Kaynak: TotemSpor.Com / Spor

Cüneyt Çakır Lale Orta Türkiye Spor Haberler

Sırbistan, EURO 2024'ten çekilme tehdidinde bulundu

Sırbistan, EURO 2024'ten çekilme tehdidinde bulundu

Kızıldeniz'in ortasında dehşet! Husiler, dev Yunan gemisini saniyeler içerisinde batırdı

Kızıldeniz'in ortasında dehşet! Husiler, dev Yunan gemisini saniyeler içerisinde batırdı

CHP ile Yılmaz Özdil arasındaki gerilim tırmanıyor: Mahalle kabadayısı gibi efeleniyorsun, haddini bil

CHP ile Yılmaz Özdil arasındaki gerilim tırmanıyor: Mahalle kabadayısı gibi efeleniyorsun, haddini bil

Benzin ve motorine yapılacak zamlar ertelendi

Benzin ve motorine yapılacak zamlar ertelendi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title