Haberler

  Madalya İçin Doping!

  Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, son 5 yılda 356 sporcuda yasaklı madde tespit edildiğini söyledi.

  BAHAR ATAKAN

  İhlal yapan bir sporcunun savunma yapma hakkı bulunduğunu vurgulayan Bakan Bak, "Olayın tespitinden sonra konu komisyonumuzun ilgili birimleri tarafından araştırılmaktadır. Karşılaşılan örnekler göstermektedir ki sporcular sportif başarı için yasaklı maddelere yönelmektedir" dedi.

  Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, son 5 yılda 356 sporcuda doping tespit edildiğini açıklarken, sporcuları yasaklı maddelerden uzak tutmak için çeşitli bilinçlendirme çalışmaları yaptıklarını söyledi.
  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in soru önergesini yanıtlayan Bak, doping kontrollerinde, kural ihlalinde bulunan ve hakkında cezai işlem yapılan sporcu sayılarını açıkladı. İhlal iddiasına ilişkin bildirim yapılmasının ardından sporculara savunma yapma hakkı sunulduğunu anlatan Bak, "Bir yasaklı madde ya da yöntem kullanıldığının tespitinden sonra konu tüm boyutlarıyla komisyonumuzun ilgili birimleri tarafından araştırılmaktadır. Karşılaşılan pek çok örnek göstermektedir ki sporcular sportif başarı için yasaklı maddelere yönelmektedir" diye konuştu.

  Federasyonlara da mesaj vermeyi unutmayan Bakan Bak şöyle devam etti: "Soruşturmalar neticesinde sorumluluğu bulunan sporcular gibi antrenörlerin (eğitimciler) ya da diğer personelin tespit edilmesi halinde bu kişiler hakkında gerekli disiplin süreçleri çalıştırılmaktadır. Ayrıca federasyonların da dopingle mücadele konusunda gerekli hassasiyeti göstermeleri ve üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeleri konusunda Dopingle Mücadele Komisyonu kendileriyle işbirliğini her safhada sürdürmekte ayrıca Bakanlığımız ile de gerekli durumlarda koordinasyon sağlanmaktadır."
  'Bilinçsiz kullanım var'
  Bakan Osman Aşkın Bak, sporcuların yasaklı maddeleri bazı durumlarda da bilinçsizce kullandığını söyledi.
  Dopingle Mücadele Komisyonu tarafından sporculara, her ilacın içerik bilgisi verilmekte olduğunu belirten Bakan Bak, "Sporcuların bilinçsiz olarak yasaklı madde içeren ilaç kullanımları söz konusuysa ve bu kullanım tıbbi uygulamalar kaynaklıysa; gereklilikleri karşılandığı takdirde bu tür kullanımlara yönelik Tedavi Amaçlı Kullanım İzni verilebilmektedir" dedi.
  ]
  ]
  ]

  Kaynak: Skorer / Spor

  Cumhuriyet Halk Partisi Ömer Fethi Gürer Niğde Spor Haberler

  Emeklilerin zam farkının hesaplara yatacağı tarih belli oldu

  Emeklilerin zam farkının hesaplara yatacağı tarih belli oldu

  Ülkede turist istemiyorlar! 10 bin kişi dev pankartlarla sokağa indi

  Ülkede turist istemiyorlar! 10 bin kişi dev pankartlarla sokağa indi

  Dilan Polat'ın tahliye talebi reddedildi

  Dilan Polat'ın tahliye talebi reddedildi

  Merkez Bankası yıl sonu dolar ve enflasyon tahminini düşürdü

  Merkez Bankası yıl sonu dolar ve enflasyon tahminini düşürdü

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title