Son dakika: Merkez Bankası uzun bir aradan sonra faiz artırdı

Son dakika: Merkez Bankası uzun bir aradan sonra faiz artırdı

24.09.2020 13:57 | Son Güncelleme: 24.09.2020 15:27

Son dakika: Merkez Bankası politika faizini yüzde 8,25'ten yüzde 10,25'e yükseltti. Böylece Temmuz 2019'da göreve getirilen Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal döneminde ilk kez faiz artırımına gidilmiş oldu. Ekonomistler, faizlerin sabit kalmasını bekliyordu.

Merkez Bankası, 2020 yılının dokuzuncu faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizini 200 baz puan artırarak yüzde 8,25'ten yüzde 10,25'e yükseltti. Merkez'den yapılan açıklamada, "Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 8,25'ten yüzde 10,25'e yükseltilmesine karar vermiştir" denildi. AA Finans'ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistlerin büyük çoğunluğu politika faizinin sabit bırakılmasını bekliyordu.

UYSAL YÖNETİMİNDE İLK FAİZ ARTIRIMI

Bu kararla; Temmuz 2019 'da eski Başkan Murat Çetinkaya'nın yerine göreve getirilen Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'la birlikte ilk kez faiz artırımına gidilmiş oldu. Uysal'ın görev döneminde faiz yüzde 24'ten yüzde 8,25'e düşürülmüştü.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Küresel ekonomide, ülkelerin attığı normalleşme adımlarıyla üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma sinyalleri gözlenmekle beraber toparlanmaya ilişkin belirsizlikler yüksek seyretmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler genişleyici parasal ve mali duruşlarını sürdürmektedir. Salgın hastalığın sermaye akımları, finansal koşullar, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturmakta olduğu küresel etkiler yakından takip edilmektedir.

"PARASAL VE MALİ TEDBİRLER TOPARLANMA SÜRECİNE KATKIDA BULUNDU"

İktisadi faaliyette kademeli normalleşme adımları ve güçlü kredi ivmesinin desteğiyle üçüncü çeyrekte belirgin bir toparlanma gözlenmektedir. Salgın hastalığa bağlı gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması amacıyla yakın dönemde uygulamaya konulan parasal ve mali tedbirler, ekonominin üretim potansiyelini destekleyerek finansal istikrara ve iktisadi faaliyetteki toparlanma sürecine katkıda bulunmuştur. Son dönemde ticari kredilerde gözlenen normalleşme eğilimi bireysel kredilerde de başlamıştır. Ertelenmiş talebe ve salgın tedbirleri kapsamında uygulanan likidite ve kredi politikalarına bağlı olarak ithalatta gözlenen canlanmanın, bu politika tedbirlerinin kademeli olarak azaltılmasıyla dengelenmesi beklenmektedir. Turizm gelirlerinde salgın hastalığa bağlı olarak gözlenen düşüşe rağmen seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesiyle kısmi bir iyileşme başlamıştır. Mal ihracatındaki toparlanma, emtia fiyatlarının görece düşük seviyeleri ve reel kur düzeyi önümüzdeki dönemde cari işlemler dengesini destekleyecektir.

"FİYAT İSTİKRARINI DESTEKLEMEK AMACIYLA FAİZ YÜKSELTİLDİ"

Enflasyon üzerinde etkili olan salgına bağlı arz yönlü unsurların, normalleşme sürecinde kademeli olarak ortadan kalkacağı ve talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği öngörülmüştü. Ancak, güçlü kredi ivmesiyle ekonomide sağlanan hızlı toparlanma ve finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler neticesinde enflasyon öngörülenden daha yüksek bir seyir izlemiştir. Enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve enflasyon görünümüne yönelik risklerin sınırlanması amacıyla ağustos ayından itibaren atılan sıkılaştırma adımlarının güçlendirilmesi gerektiği değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda Kurul, dezenflasyon sürecini yeniden tesis etmek ve fiyat istikrarını desteklemek amacıyla politika faizinin 200 baz puan yükseltilmesine karar vermiştir.

"MERKEZ BANKASI ELİNDEKİ BÜTÜN ARAÇLARI KULLANMAYA DEVAM EDECEKTİR"

Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal duruş ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."

Son dakika: Merkez Bankası uzun bir aradan sonra faiz artırdı
Haber Yorumları (100)
TRABZON: Faizi %40 yapın parasını kurtaran kurtarır. Dolar altından gerisi angus gibi bekler 5 aşağıya 5 yukarı.
MÜLAYİM AKSAKAL: BIRAKIN BU AĞIZLARI. . . EKONOMİMİZİN MAŞALLAHI VAR. NE OLMUŞ YANİ 2 PUANLIK FAİZ YÜKSELMİŞSE. AK PARTİ İKTİDARA GELMEDEN HERKES FAKİRLİKTEN KIRILIYORDU. MESELA BENİM YILLIK 50 BİN DOLAR GELİRİM VAR. HERKESİN CEBİNDE 10 BİN LİRALIK TELEFON VAR. BİRAZ ŞÜKRETMEYİ BİLİN. CHP GELİRSE BU GÜNLERİ MUMLA ARARSINIZ. ÜSTELİK TÜRKİYE BÖLÜNÜR. BAŞTA SAYIN BAŞKANIMIZ OLMAK ÜZERE, DEVLET BAHÇELİ BEY''E VE DOĞU PERİNÇEĞ''E SAYGILARIMI VE HÜRMETLERİMİ SUNARIM. ALLAH ONLARA UZUN ÖMÜR VERSİN.
.: Ne yapayorsunuz koyunlar eğleniyormusunuz belçika aç aç ülkenizin kıymetini bilin
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Son dakika: Merkez Bankası uzun bir aradan sonra faiz artırdı - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27.10.2020 18:16:42. #1.14#
title