Fransa ve Almanya'dan Cemal Kaşıkçı Açıklaması: Suudi Arabistan Ayrıntılı Yanıt Vermeli

Fransa ve Almanya'dan Cemal Kaşıkçı Açıklaması: Suudi Arabistan Ayrıntılı Yanıt Vermeli

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda kaybolan gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili Fransa ve Almanya'dan açıklama geldi. Fransa, "Kaybolması ciddi soru işaretleri uyandırıyor" ifadelerine yer verdi. Almanya, olayının hızlı ve ayrıntılı bir şekilde aydınlatılması gerektiğini söyledi.

Fransa'dan kaybolan Suudi gazeteci Cemal Kaçıkçıyla ilgili açıklama geldi. Fransa, "Kaşıkçı'nın kaybolması ciddi soru işaretleri uyandırıyor. Suudi Arabistan suçlamalara ayrıntılı yanıt vermeli" ifadelerine yer verildi. Alman Hükümet Sözcüsü Seibert, Kaşıkçı'nın kaybolması olayının hızlı ve ayrıntılı bir şekilde aydınlatılması gerektiğini söyledi.

FRANSA DIŞİŞLERİ BAKANI: CİDDİ SORU İŞARETLERİ UYANDIRIYOR

Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Agnes Von der Muhll, "Kaşıkçı'nın kaybolması ciddi soru işaretleri uyandırıyor. Suudi Arabistan suçlamalara ayrıntılı yanıt vermeli" dedi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Agnes Von der Muhll

ALMAN HÜKÜMET SÖZCÜSÜ: HIZLI BİR ŞEKİLDE AYDINLATILMALI

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Berlin'de düzenlediği basın toplantısında, Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasına ilişkin açıklamada bulundu. Seibert, Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolması olayının hızlı ve ayrıntılı bir şekilde aydınlatılması gerektiğini söyledi.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert

Alman hükümetinin gazeteci Kaşıkçı'nın kaybolmasından büyük endişe duyduğunu belirten Seibert, "Ortada bulunan şüpheler dehşet verici. Bu olayın mümkün olduğunca hızlı ve ayrıntılı bir şekilde aydınlatılması lazım. Suudi Arabistan'ın da bu aydınlatmaya kapsamlı bir şekilde katılması lazım." dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Rainer Breul de bu olayda hızlı ve inandırıcı bir aydınlatma beklediklerini ifade ederek, "Dışişleri Bakanı Heiko Maas bu beklentiyi hafta başında Suudi Arabistan'ın Berlin Büyükelçisi ile yaptığı görüşmede de iletti." ifadesini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve aynı zamanda Washington Post gazetesinde de yazılar yazan Kaşıkçı'dan, 2 Ekim'de resmi işlemler için gittiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra haber alınamamıştı.

Emniyet kaynaklarınca yapılan değerlendirmede, Kaşıkçı'nın gittiği Suudi Arabistan Başkonsolosluğundan bir daha çıkmadığı teyit edilirken,başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul'a gelen, aralarında yetkililerin de yer aldığı 15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu kişilerin daha sonra geldikleri ülkelere döndüklerinin belirlendiği kaydedilmişti.

Cemal Kaşıkçı