Samsun'daki Sel

Samsun'daki Sel

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Samsun'daki sele ilişkin, "Afet durumundaki debinin 2.5 katı kadar debi geldi."

Samsun'daki Sel

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Samsun'daki sele ilişkin, "Afet durumundaki debinin 2.5 katı kadar debi geldi. Allah'a şükür burada sel kapanı vazifesini yaptı, geciktirme yaptı. Aksi takdirde burada çok büyük bir sıkıntı olabilirdi" dedi.

Eroğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile geldiği Samsun'da, selin etkilediği alanlardaki incelemelerinin ardından diğer bakanlarla birlikte TOKİ Kuzey Yıldızı konutları mevkisinde gazetecilere açıklama yaptı.

Sözlerine, vefat edenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyerek başlayan Eroğlu, Yılanlı Vadisi'nin eski durumunu en iyi bilenlerden biri olduğunu söyledi.

Vadide 1970 yıllarından başlayarak bir çöp depolama, katı atık depolama alanı kurulduğunu anlatan Eroğlu, 2002 yılından beri bu alanda depolamadan vazgeçildiğini, çöp depolarının yukarı kısmına, suyu tutacak olan bir sel kapanı inşa edildiğini anımsattı.

Eroğlu, beklenmeyen bir yağışın meydana geldiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"İki saatte 46.8 milimetrelik bir yağış meydana geldi. 24 saati dikkate alırsak 68.4 milimetre, yaklaşık metrekareye 70 kilogram 24 saat zarfında yağış düştü. Temmuz ayı ortalamasının 30 milimetre olduğunu düşünürsek, bu günlük olarak 1 milimetre ortalamaya tekabül der. Demek ki 68 misli bir yağış meydana gelmiş. Hakikaten Samsun taşkın açısından riskli bir alan. Yukarıda dik yamaçlar var, yağış olduğu zaman akışa süratli bir şekilde geçiyor ve neticede biz buraya bir Samsun Meteorolojik Radar İstasyonu da kurmuştuk. Bu ölçümler 20 kilometre ileride otomatik meteoroloji ölçüm istasyonlarından alındı. Radarlara baktığımız zaman bu yağışın daha fazla olduğunu, yaklaşık 100 milimetre civarında olduğunu görüyoruz. Bu bir afet demektir, büyük bir afet demektir."

-"Tabii afet olmuştur"-

Sel kapanına 710 metreküp saniyelik bir debi geldiğini, afet durumunda beklenen debinin ise 299 metreküp saniye olduğunu dile getiren Eroğlu, şunları söyledi:

"Afet durumundaki debinin 2.5 katı kadar debi geldi. Allah'a şükür burada sel kapanı vazifesini yaptı, geciktirme yaptı. Aksi takdirde burada çok büyük bir sıkıntı olabilirdi. Çünkü 710 metreküp saniyelik debi buraya azalarak intikal etti. Netice itibariyle bu gibi durumlarda bütün yapılar belli bir emniyete göre, belli bir debiye göre hesap edilir. Aksi takdirde 100, 200, 500 yıla göre, 10 bin yıl, 30 bin yıldaki debiye göre hesap ederseniz buranın hepsinin dere olması lazım. Böyle bir şey ekonomik olmadığı için mutlaka gerek depreme maruz binalarda dayanacağı deprem büyüklüğü bellidir. Daha üstündekiler artık tabii afet kabul edilir. Burada da gerçekten tabii afet olmuştur."

Bakan Eroğlu, gereken tedbirleri aldıklarını belirterek, şunu kaydetti:

"Sadece bakanlarımız değil, DSİ'deki ve Meteoroloji'deki arkadaşlarımızla beraber geldik. İnceleme yapıyoruz. Keşke hiç ölüm olmasaydı, maddi yaraları çabuk kapatırız ama maalesef ölenlerin acısı hepimizin yüreğini dağladı. İnşallah bundan sonra böyle bir felaket olmamasını diliyoruz. Şimdi zaten biz ekip olarak daha başka ne gibi tedbirler alınabilir, bu sel baskını sonundaki bir takım tedbirleri almak için geldik."

Muhabir: Gökhan Gücüklüoğlu - Hacer Coşkun

Yayıncı: Orhan Topal - SAMSUN