Haberler

Diyarbakır'da 33 sağlık personeli UMKE bünyesinde görev yapacak

Son Güncelleme:
Abone Ol

Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen eğitimi başarıyla tamamlayan 33 sağlık personeli, UMKE bünyesinde görev yapacak. Eğitimde teorik bilgilerin yanı sıra saha tatbikatları da gerçekleştirildi.

Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğünce düzenlenen eğitimi başarıyla tamamlayan 33 sağlık personeli UMKE bünyesinde görev yapacak.

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, kentte 4-8 Eylül'de "UMKE Temel Eğitimi" düzenlendi.

Diyarbakır Sağlık Müdürlüğü Bölge Eğitim Merkezinde gerçekleştirilen teorik eğitim sonrası saha eğitimleri ve tatbikatı, İl Sağlık Müdürlüğü yerleşkesinde yapıldı.

3 gün teorik, 2 gün de saha tatbikatı şeklinde gerçekleştirilen eğitime, 33 sağlık personeli, 15 eğitimci ve 6 gözlemci katıldı.

Eğitim programında "UMKE Temel Eğitimi" müfredatında yer alan konularda katılımcılar bilgilendirildikten sonra zorlu saha koşulları simüle edilerek yapılan tatbikatla bilgilerin pekiştirilmesi sağlandı.

Eğitim süresince katılımcılara, temel yaşam desteği, hasta/yaralı taşıma teknikleri, ip bağlama teknikleri, medikal çanta kullanımı, hasta sabitleme, yüksekten inme, enkazdan hasta/yaralı kurtarma konularında oluşturulan istasyonlarda, teorik ve pratik eğitimler verilerek katılımcıların bu konularda uygulama yapması da sağlandı.

Öğrendiklerini deprem tatbikatı ile pekiştirdiler

Eğitim sonunda senaryo gereği depremde enkaz altında kalan yaralılara müdahale tatbikatı ise gerçeğini aratmadı.

Senaryo gereği merkez üssü Lice ilçesinin Şenlik Mahallesi'nde gerçekleşen 5,8 büyüklüğündeki depremde bazı evlerin yıkıldığı, bazı evlerde de hasar oluştuğu ihbarı üzerine ekipler harekete geçti.

Belirlenen alana seyyar hastane kuruldu. Yıkılan binaların enkazında kalan yaralıları ekipler kurtardı. Tahliye edilen yaralılar seyyar hastanede yapılan ilk müdahalenin ardından ambulanslarla hastanelere sevk edildi.

İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Hüseyin Hakan Karakaş tatbikat alanında incelemelerde bulundu, eğitimi başarıyla tamamlayan 33 sağlık çalışanına "UMKE ailesine hoş geldiniz." dedi.

Kaynak: AA / Sağlık

Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi İl Sağlık Müdürlüğü Diyarbakır Eylül Eğitim Sağlık Haberler

Bakmadan Geçme

6 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 6 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 6 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 6 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 6 Aralık 2023 Çarşamba Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 6 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 6 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 6 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Uludağ Gazoz hangi ülkenin markası, kimin malı? 6 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? ZTK kura çekimi ne zaman? Ziraat Türkiye Kupası 5. tur eleme maçları kura çekimi ne zaman yapılacak? Galatasaray Şampiyonlar Ligi'nde gruptan çıkarsa ne kadar kazanacak, ne kadar gelir elde edecek? Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi maçı ne zaman? Kopenhag Galatasaray maçı bu hafta mı haftaya mı ne zaman?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title