Haberler

Rashıd Khalıdı: Türkiye, Suriye'de Başrolde Oynamalı

Güncelleme:

Ortadoğu tarihi uzmanı ve Columbia Üniversitesi Modern Arap Araştırmaları'nda Edward Said Profesörü olan Rashid Khalidi konferans vermek üzere İstanbul'a geldi.

Boğaziçi Üniversitesi'nin 150. Yıl kutlamaları çerçevesinde "Ortadoğu'da Anayasal Yönetimin Önündeki Engeller" başlıklı bir konuşma yapan Khalidi, Mısır ve Suriye başta olmak üzere Ortadoğu'daki gelişmeleri değerlendirdi.

Konuşmasına "Ortadoğu'nun en iyi üniversitesi olan Boğaziçi Üniversitesi'nin 150. yılında burada bulunmam benim için büyük bir onur" sözleriyle başlayan Rashid Khalidi, Ortadoğu'da yaşanan demokrasi sorununu anlattığı konuşmasında, "Ortadoğu'nun hiçbir zaman demokrasi hakkında konuşmak için şansı olmadı. Yıllardır insanlar burada en antidemokratik, en otoriter sistemlerle yönetiliyor. İslam dünyasında son zamanlarda ne zaman bir başkaldırı olsa otoriter rejimler tarafından olabilecek en sert yöntemlerle bastırılmaya çalışılıyor. Bunu Mısır'da da Suriye'de de gördük. Demokrasiyi manipüle ederseniz kurduğunuz sistemlerde de başarılı olamazsınız. Otokratik liderliğinizle, gücünüzle demokrasiyi manipüle etmemeniz gerekir. Anayasal yönetimi etkili bir şekilde uygulamak istiyorsanız hükümetlerin gücünü de azaltmanız gerekir. Bunu da yine demokrasi ile uygulamak en sağlıklı çözümdür" dedi.

" Türkiye, Ortadoğu devletlerinden farklı"

Türkiye'nin Ortadoğu ülkeleri arasında etkisinin çok önemli olduğunu ve bu ülkelerden farklı bir yapıda olduğunu belirten Khalidi, "Türkiye'nin Ortadoğu ülkeleri üzerinde çok büyük bir etkisi var. Demokrasiyle yönetilip, bölgede önemli bir ekonomik güç olma unsurlarını birleştirdiğimizde Ortadoğu'nun örnek aldığı bir ülke konumunda. Bu kadar önemli bir ekonomik gücün demokrasiden vazgeçmesi imkansız. Diğer yandan Suriye sorununun çözülmesinde başrol oynaması gerekmektedir. Suriye'de böylesine olaylar yaşanırken halkın büyük bir kısmı aslında nefret ettikleri bir rejimi destekledi. Zira daha önce dışarıdan yapılan müdahaleyi Irak'ta yakından gördüler. ABD İslam dünyası ile çok yakından ilgileniyormuş gibi gözükse de aslında konu hakkında çok da fazla bir bilgiye sahip değil. Aslında ABD'de de demokrasi başarılı bir şekilde uygulanmıyor. Soğuk Savaş sona erdikten sonra liderler, kişilerin haklarını kısıtlayarak bir nevi savaşa devam kararı alıp ilerleme yolunu seçti. Soğuk Savaş, Ortadoğu ülkelerini ne kadar demokrasiden uzaklaştırdıysa sonraki süreçte Anayasal yönetimin önündeki engeller hükümetler ve liderler tarafından kaldırılmaya çalışılmadı" şeklinde konuştu.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Edward Said Türkiye Suriye Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 23 Şubat 2024 Bursa su kesintisi listesi! Survivor neden yok? 23 Şubat Cuma Survivor neden yayınlanmadı? Kızılcık Şerbeti CANLI İZLE! Show TV Kızılcık Şerbeti 52. bölüm canlı izle! Kızılcık Şerbeti son bölümde neler oldu? Show TV Canlı izle! Yalı Çapkını CANLI İZLE! 23 Şubat Yalı Çapkını 59. bölüm CANLI YAYIN! Yalı Çapkını FULL İZLE! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 23 Şubat 2024 İstanbul su kesintisi listesi! Yalı Çapkını Pelin ölüyor mu, diziden ayrılacak mı? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 23 Şubat 2024 İzmir su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 23 Şubat 2024 Ankara su kesintisi listesi! 24 Şubat 2024 Günlük Burç Yorumları: 24 Şubat Cumartesi burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? İdris Nebi Hatipoğlu kimdir? AK Parti Eskişehir Belediye Başkan adayı kimdir? CANLI maç izle! TÜM MAÇLAR! Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 23 Şubat GÜNÜN MAÇLARI CANLI İZLE! Mehmet Sekmen kimdir? AK Parti Erzurum Belediye Başkan adayı Mehmet Sekmen kimdir? Şahin Şerifoğulları kimdir? AK Parti Elazığ Belediye Başkan Adayı Şahin Şerifoğulları kimdir? Eşi ve iki kızını öldüren adam kim? Suat Güney tutuklandı mı? Olay ne zaman oldu? Union Saint-Gilloise hangi ülkenin takımı? Union Saint-Gilloise hangi ligde oynuyor?
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title