Pulmoner Rehabilitasyon Haftası - Haberler
Haberi Paylaş

Pulmoner Rehabilitasyon Haftası

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yaşam
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası

Türk Toraks Derneği, Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı (GARD) Temsilcisi Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu, kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve eğitim gibi yaklaşımları içeren, kapsamlı uygulamalara Pulmoner Rehabilitasyon dendiğini söyledi.

Türk Toraks Derneği, Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı (GARD) Temsilcisi Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu, kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve eğitim gibi yaklaşımları içeren, kapsamlı uygulamalara Pulmoner Rehabilitasyon dendiğini söyledi.

Türk Toraks Derneği, GARD Temsilcisi Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu, 9-15 Mart 2014 tarihleri arasında Pulmoner Rehabilitasyon Haftası kapsamında Türk Torak Derneği ve Sağlık Bakanlığı ile birlikte çeşitli etkinliklerin düzenlendiğini söyledi.

Pulmoner Rehabilitasyon Haftası'nın tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kutlandığını kaydeden Gemicioğlu, "Kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı geliştirici kalıcı davranışları sağlamayı hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve eğitim gibi yaklaşımları içeren, kapsamlı uygulamalar bütünüdür" dedi.

Pulmoner rehabilitasyonun amaçlarını şöyle sıralayan Gemicioğlu, "Hastalığa bağlı gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliği ortadan kaldırmak. Hastalığın ilerlemesinin önlenmesi. Egzersiz toleransının arttırılması. Sağlık durumunun iyileştirilmesi. Komplikasyonların önlenmesi ve tedavisi. Hastalık atak sayısının azaltılması ve atak şiddetinin hafifletilmesi. Yaşam kalitesinin iyileştirilmesi. Hastane ziyaret ihtiyacının azaltılması; sağlıkla ilişkili harcamaların azaltılması. Sağ kalımda iyileşme sağlamasıdır."

PULMONER REHABİLİTASYON KİMLERE UYGULANIR?

Türk Toraks Derneği, GARD Temsilcisi Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu şöyle devam eti;

"Süregen nefes darlığı, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma, yaşam kalitesinde azalma veya egzersiz kapasitesinde kısıtlılığı olan kronik solunum sorunlu tüm olgulara hastalık şiddetinden bağımsız olarak pulmoner rehabilitasyon uygulanabilmektedir. Rehabilitasyon ünitelerinin özelliklerine bağlı olarak pulmoner rehabilitasyon hastanede, düzenli hastane ziyaretleri ile ayaktan ya da evde her yaştan hastaya uygulanabilmektedir. KOAH (Kronik obstruktif akciğer hastalığı) başta olmak üzere astım, bronşektazi, interstisyel akciğer hastalıkları, kistik fibrozis, göğüs duvarı hastalıkları, nöromusküler hastalıklar, akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri, obezite ilişkili tüm akciğer hastalıklarında pulmoner rehabilitasyon programı başarı ile uygulanabilmektedir. Pulmoner rehabilitasyonda en önemli ve temel bileşen egzersiz eğitimi olmakla birlikte, bireyin gereksinimleri doğrultusunda diğer bileşenler de (hasta ve ailesinin eğitimi, vücut kompozisyonunun değerlendirilmesi gerekli olgularda beslenme desteği, psikososyal destek, nefes darlığı ile baş edebilme yöntemleri, iş-uğraşı tedavisi, enerji koruma yöntemleri vb) pulmoner rehabilitasyon programlarında yer almaktadır" diye konuştu.

Pulmoner rehabilitasyon programının en az 8 hafta (toplam 24 seans) süre ile uygulandığını belirten Gemicioğlu, "Egzersiz eğitimi bırakıldığında kazanımlar kaybedildiği için egzersiz alışkanlığının devam ettirilmesi gerekmektedir. Kronik akciğer hastalığınız nedeniyle uzun süreli nefes darlığı, çabuk yorulma, güçsüzlük nedeniyle günlük aktivitelerinizi yapmakta güçlük çekiyorsanız pulmoner rehabilitasyon programlarından yararlanmalısınız." - ANTALYA

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500