Haberler

Psikologlar Meslek Yasasını Bekliyor

Güncelleme:

Türkiye'deki psikologlar meslek yasasının bir an önce çıkmasını ve psikologlara yeterince kadro açılmasını istiyor.

Bugün 10 Mayıs Dünya Psikologlar Günü. Türkiye'de çalışan yüzlerce psikolog meslekle ilgili yasanın çıkmasını bekliyor. Farklı lisans eğitimlerini bitirdikten sonra yaptıkları yüksek lisansla psikoloji alanında hizmet vermeye çalışanların son dönemde arttığına dikkat çeken
Psikolojik Eğitim Danışmanlığı ve Empati Derneği'nden (PEDED) Uzman Psikolog Abidin Balkan, "Son yıllarda özellikle Türkiye'de ciddi anlamda bir gerilim var, bu toplumsal bir strese de yol açıyor. Bundan kaynaklı ne yazık ki, insanlar da çok gergin ve en ufak bir kıvılcım ciddi patlamalara yol açabiliyor. Böyle gerilimli bir atmosferde de daha fazla sorumluluk ve daha fazla görev düşüyor psikologlara. Bu anlamda psikologların aslında öneminin fark edilmesi açısından bugün önemli. Mesleki anlamda temel problemler nedir diye düşünecek olursak 2 problem var. Birincisi, psikologların bir meslek yasası henüz çıkmadı, bununla ilgili yıllardır çok fazla çalışma var ama ne yazık ki, meclise gelip komisyona girmeden geri dönüyor. Meslek yasası ile ne olacak; psikologlar en azından meslek odası sahibi olacak. Şu an siz de farkındasınız, psikolog olmayıp onlar gibi çalışan çok fazla kişi var. Bunun yanı sıra psikolog diploması olup da henüz tam mesleki yetkinliğe sahip olmamış arkadaşlarımız alanda kendilerini aşan konularda çalışmaya başlıyor. Bu da ciddi bir kargaşa çıkarıyor, bu nedenler bir an önce psikologların meslek yasasının çıkması gerekiyor" dedi.

BARIŞIN DİLİNİ KULLANAN PSİKOLOGLAR
Toplumda kutuplaşmanın ve çatışmanın giderek arttığını belirten Balkan, psikologların belli bir kesime hizmet eden bireyler olarak gösterilmesinin çok yanlış olduğunu savundu. Barışın dilini kullanan psikologlara ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Balkan, "İkinci olarak da kamuda çalışan psikolog konusu, kamuda çok fazla psikolog kadrosu açılmıyor o yüzden son yıllarda bahsettiğim gerilimden kaynaklı kamusal alanda da çok fazla psikologa ihtiyaç var ama kamuda açılan kadrolara baktığımızda çok yetersiz olduğunu görüyoruz. Üniversiteler bu alanda çok fazla mezun vermesine rağmen işsiz sayısı giderek artıyor. Bu doğal olarak psikologları da geriyor. Bunların dışında, özellikle son yıllarda bir problem var, savaşın değil barışın psikologlarıyız diye… Psikologların mesleki etik anlamında da ırk, dil, din, cinsiyet ayrımı yapmaksızın bütün insanlara, insan olmalarından kaynaklı eşit davranmaları gerekir. Bu bilinçle bütün psikolog arkadaşların hareket edip herhangi bir siyasi amaç gütmeden, özellikle son yıllarda Türkiye'de yaşanan kutuplaşmaya dâhil olmadan özgürce çalışmalarını yürütmeleri gerekiyor. Bu bağlamda şunu söyleyebiliyoruz; geçen günlerde barış için akademisyenler imza kampanyası vardı, akademisyen psikolog arkadaş bundan kaynaklı mağdur oldu. Kısa bir süre cezaevinde kalmak zorunda kaldı. Barışı dillendiren psikologların bir sınıfa, gruba ve zümreye aitmiş gibi gösterilmeleri de ne yazık ki yanlış. Barışı bütün psikologların sahiplenmesi gerekiyor çünkü en fazla buna ihtiyacımız var. Bu aslen bizim mesleki etiğimiz, görüşlerine bakmadan insan odaklı çalışıyoruz biz" ifadelerini kullandı.(KAYNAK GAZETEİPEKYOL)

Kaynak: Temsilci / Güncel

Şanlıurfa Yerel Sağlık Yaşam Güncel Güncel Haberler

Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Duyunca şok olacaksınız! İşte Arda Güler'in yeni adresi

Duyunca şok olacaksınız! İşte Arda Güler'in yeni adresi

Bakmadan Geçme

EURO 2024 F Grubu Puan Durumu! F Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 F Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 E Grubu Puan Durumu! E Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 E Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 D Grubu Puan Durumu! D Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 D Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? 20 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 20 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 20 Haziran Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 21 Haziran Cuma 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 21 Haziran burç yorumları nedir? İskoçya İsviçre maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) İskoçya İsviçre maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İskoçya İsviçre maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! İskoçya İsviçre maçı ne oldu? İskoçya İsviçre maçı CANLI izle! (EURO 2024) İskoçya İsviçre EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir?
'Cumhur İttifakı'ndan ayrılacaksa Türkiye İttifakı'na gelebilir' diyen Özel'in saydığı konular Bahçeli'yi kızdıracak

"Cumhur İttifakı'ndan ayrılacaksa Türkiye İttifakı'na gelebilir" diyen Özel'in saydığı konular Bahçeli'yi kızdıracak

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title