Haberler

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı İklim Krizini Değerlendirdi

Güncelleme:

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Murat Kurum, iklim krizinin dünyayı derinden etkilediğini ve büyük bir krizin eşiğinde olunduğunu belirtti. Kurum, Almanya Federal Cumhuriyeti, Avrupa ve İklimden Sorumlu Devlet Bakanı Anna Luhrmann ile görüşerek ortak mücadele iş birliklerini hayata geçirdiklerini ifade etti.

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Murat Kurum, Meclis gündemine gelmesi beklenen 'İklim Kanunu'yla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek, Bu yasa sadece bizim değil; çocuklarımızın, doğanın, çevrenin, geleceğin yasası, sigortası ve teminatı olacaktır dedi.

İstanbul Milletvekili Murat Kurum, Almanya Avrupa ve İklimden Sorumlu Devlet Bakanı Anna Lührmann ve beraberindeki heyetle görüştü. Burada konuşan Kurum, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından verdikleri destekler için Almanya'ya teşekkür etti. Kurum, Almanya heyetiyle iklim krizi ile ilgili görüş alışverişinde bulunacaklarını belirterek, İklim krizi ve bu krizin neden olduğu ağır yıkım ve tahribatlar, her geçen gün dünyamızı derinden etkilemeye devam ediyor. Son yıllarda baktığımızda sıcaklık rekorları, orman yangınları, heyelanlar büyük bir krizin eşiğinde olduğumuzu göstermektedir. Geçtiğimiz temmuz ayına baktığımızda aslında tüm zamanların en sıcak günlerini yaşadık. Bugün yaşadığımız gıda krizleri, yüksek enflasyona yol açan kuraklık ve ani hava olayları, her geçen gün kendisini daha da fazla göstermektedir. Okyanus ve denizlere baktığımızda su seviyesi, her geçen gün artmaktadır. İklim değişikliğine bağlı düzensiz göçler nedeniyle ülkeler etkilenmektedir. Ülkemizin de içinde yer aldığı Akdeniz iklim kuşağındaki ülkelerde orman yangınları sayısı ve şiddeti de engellenememektedir. Dünyanın geldiği bu çıkmazdan kurtarılmasının yegane temeli de krizin etkilerini azaltmaktır dedi.

'GERİ DÖNÜŞÜM HEDEFİMİZ YÜZDE 60'

Bugün Türkiye'de iklim kriziyle mücadelenin en güçlü ve sembol aracının 'Sıfır Atık' hareketi olduğunu kaydeden Kurum, Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde yürüttüğümüz ve bugün dalga dalga tüm Türkiye'ye yayılan ve Türkiye'nin en büyük çevre hareketi olan 'Sıfır Atık' hareketi kapsamında 2035 yılında geri dönüşüm oranı hedefimizi yüzde 60'a çıkarmayı hedefliyoruz diye konuştu.

Meclis gündemine gelmesi beklenen 'İklim Kanunu' ile ilgili çalışmaların da devam ettiğini aktaran Kurum, Bu yasa sadece bizim değil; çocuklarımızın, doğanın, çevrenin, geleceğin yasası, sigortası ve teminatı olacaktır. Bu yasa sayesinde sanayi üretiminde yeşile, güvene, temize geçiş tamamlanacak, doğa ve doğadaki tüm canlılar da özgür ve rahat bir nefes alacaktır dedi.

'KRİZLE BAŞ EDEBİLİRSEK FIRSATA DA ÇEVİREBİLİRİZ'

Almanya'nın Avrupa ve İklimden Sorumlu Devlet Bakanı Lührmann da Türkiye'nin geçen aylarda son derece sarsıcı bir deprem gerçeğiyle karşı karşıya kaldığını ve Almanya'nın da bu konuda bir dayanışma gösterdiğini belirterek, Almanya'nın tüm şehirleri bu dayanışmaya ortak oldu. Bu dayanışmada muazzam yardımlar sağlandı. 250 milyon avro değerinde yardım sağlandı. Çok sayıda iş adamı da dayanışma içinde oldu. Deprem bölgesinde yeniden kalkınmanın ne kadar önemli olduğunu gördük. Önümüzdeki haftalarda Alman şirketleri ve firmaları da Türkiye'ye ne tür katkılar yapacaklarına ilişkin bir ziyaret gerçekleştirecek diye konuştu. Lührmann ayrıca gelecek nesillere iyi bir dünya bırakmak için iklim kriziyle mücadele edilmesi gerektiğine dikkat çekerek, Dünya çapında çok sayıda felaketlerle karşı karşıya kaldık. Türkiye ve Almanya'nın iklim çerçevesine dahil olduklarını ifade etmek isterim. İklim kriziyle baş etmeyi öğrenebilirsek, bunu bir fırsata da çevirebiliriz dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Politika

TBMM Çevre Komisyonu Murat Kurum Almanya Politika Güncel Haberler

Kulisleri hareketlendiren iddia: Asgari ücret temmuz ayında 21 bin 320 liraya çıkacak

Kulisleri hareketlendiren iddia: Asgari ücret temmuz ayında 21 bin 320 liraya çıkacak

Sokak köpekleriyle ilgili düzenleme Meclis'e geliyor

Sokak köpekleriyle ilgili düzenleme Meclis'e geliyor

Çocuk istismarı şüphelisinin ölümünde 2 polis ve bekçiye hapis cezası

Çocuk istismarı şüphelisinin ölümünde 2 polis ve bekçiye hapis cezası

Bakmadan Geçme

Ergin Ataman kimdir? Ergin Ataman kaç yaşında, nereli? Ergin Ataman hayatı ve biyografisi! LoL çöktü mü? 23 Mayıs LoL giriş ekranı neden açılmıyor? Vedat Zorba kimdir? Şehit Piyade Sözleşmeli Er Vedat Zorba nereli, memleketi neresi? Valorant Gece Pazarı ne zaman? Gece Pazarı başladı mı? 23 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 23 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 23 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 23 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 23 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 23 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 23 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 23 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! UEFA Avrupa Ligi kupasını kim kazandı 2024? Atalanta Bayer Leverkusen maçı ne oldu, UEFA'yı kim aldı?
Erdoğan'ın 34 yıl sonra gelen 'seferberlik' hamlesi ne anlama geliyor? AK Parti'den açıklama var

Erdoğan'ın 34 yıl sonra gelen "seferberlik" hamlesi ne anlama geliyor? AK Parti'den açıklama var

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title