Haberler

Nijerya Devlet Başkanı Tinubu, Afrika'nın kalkınması için barışa vurgu yaptı

Güncelleme:

Nijerya Devlet Başkanı Bola Ahmed Tinubu, Afrika kıtasının kalkınma fırsatlarını en üst düzeye çıkarmak için barışa ihtiyaç olduğunu belirtti. Tinubu, Afrika Birliği'nin şiddet ve istikrarsızlık sorunlarını çözme çabalarına destek sözü verdi.

Nijerya Devlet Başkanı Bola Ahmed Tinubu, Afrika kıtasının kalkınma fırsatlarını en üst düzeye çıkarmak için barışa ihtiyacı olduğunu söyledi.

Devlet Başkanı'nın Özel Danışmanı Ajuri Ngelale'nin yaptığı açıklamaya göre, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurul toplantıları kapsamında New York'ta bulunan Tinubu, Afrika Birliği (AfB) Dönem Başkanı Azali Assoumani ile bir araya geldi.

Tinubu görüşmede, AfB'nin kıtanın dünya ile ekonomik ve sosyopolitik ilişkilerinde uzlaşı pozisyonlarını güvence altına almak için stratejik bir konuma sahip olduğunu belirtti.

"Afrika'nın kalkınma fırsatlarını en üst düzeye çıkarmak için barışa ihtiyacı var" ifadesini kullanan Tinubu, AfB'nin Sudan, Nijer, Burkina Faso ve Mali gibi ülkelerdeki şiddet ve istikrarsızlık sorunlarını çözme çabalarına destek sözü verdi.

Devlet Başkanı Tinubu, özgürlük ve anayasal düzenin benimsenmesi dışında kalkınma ve refah getirebilecek hiçbir şeyin olmadığına işaret ederek, "Bu, sürdürülebilir kalkınmanın kritik bir özelliğidir. AfB'nin Sahel'de barışın sağlanması için yoğun çaba sarf etmesini ve Sudan'da savaşan gruplar arasında aktif müzakereler yürütmesini takdirle karşılıyoruz. Sudan'da barış büyük bir başarı olacak." dedi.

Siyah ırk için istikrar ve refahın gerekliliğini vurgulayan Tinubu, 21. yüzyılı "Afrika'nın çağı" olarak tanımladı.

Kaynak: AA / Politika

Nijerya Afrika Politika Haberler

TBMM'den Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne acil toplanma çağrısı: Refah saldırısı durdurulmalı

TBMM'den Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne acil toplanma çağrısı: Refah saldırısı durdurulmalı

Ünlü oyuncu Gülşah Çomoğlu hayatını kaybetti

Ünlü oyuncu Gülşah Çomoğlu hayatını kaybetti

İsrail'e meydan okuyan Kassam Tugayları, roketleri nasıl üretiyor? Görüntüleri ilk kez yayınladılar

İsrail'e meydan okuyan Kassam Tugayları, roketleri nasıl üretiyor? Görüntüleri ilk kez yayınladılar

Bakmadan Geçme

Almanya-Türkiye Milletler Ligi maçı canlı izle! ALMANYA- TÜRKİYE VOLEYBOL MAÇI (HD) İZLEME LİNKİ BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 29-30 Mayıs 2024 Bursa su kesintisi listesi! Bittin Sen filmi oyuncuları kim, konusu ne? Bittin Sen filmi ne zaman, nerede çekildi? #128250 Rekabet Kurumu'ndan beyaz et firmalarına ceza! Hangi firmalar ceza aldı, neden ceza aldılar? Hansi Flick kimdir, kaç yaşında? Barcelona'nın yeni teknik direktörü kim? Hababam Sınıfı ne zaman, nerede çekildi? İlk Hababam Sınıfı kaç yılında çekildi? #128250 ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 29-30 Mayıs 2024 Antalya su kesintisi listesi! SON DAKİKA: Az önce deprem mi oldu? Deprem nerede oldu, kaç şiddetinde oldu? AFAD/Kandilli Rasathanesi Deprem İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 29-30 Mayıs 2024 İstanbul su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 29-30 Mayıs 2024 Ankara su kesintisi listesi! Avrupa'da sokak hayvanları ne yapılıyor? Avrupa'da köpek sorunu nasıl çözüldü? 30 Mayıs Perşembe 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 30 Mayıs burç yorumları nedir? Gülşah Çomoğlu hangi dizilerde oynadı? Gülşah Çomoğlu hangi filmlerde, projelerde yer aldı? CANLI maç izle! (TÜM MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 29 Mayıs günün maçları nereden izlenir? Yeni müfredatta matematik dersi seçmeli mi olacak? Hangi sınıflarda seçmeli olacak?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya Başbakanı Meloni'yi aradı: Filistin'i tanıyın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya Başbakanı Meloni'yi aradı: Filistin'i tanıyın

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title