Haberler

Davutoğlu, Küresel Aydınların Gazze Soykırımına İlişkin Vicdan Bildirgesi'ni açıkladı

Güncelleme:

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 40 ülkeden 115 kişinin katılımıyla hazırladıkları bildiri ile Gazze'deki soykırımın durdurulması için uluslararası kurumlar nezdinde girişimde bulunduklarını söyledi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 40 ülkeden 115 kişinin katılımıyla hazırladıkları "Küresel Aydınların Gazze Soykırımına İlişkin Vicdan Bildirgesi" ile Gazze'deki soykırımın durdurulması için uluslararası kurumlar nezdinde girişimde bulunduklarını söyledi.

Davutoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Gazze'de 75 gündür insanlığın gözü önünde tarihin gördüğü en büyük katliamlardan birinin işlendiğini belirtti.

Soykırımın durdurulması için uluslararası toplum nezdinde temaslarda bulunduklarını anlatan Davutoğlu, İsrail'in Gazze'ye saldırılarının başladığı ilk günden itibaren dünya çapında tanınan, geçmişte beraber çalıştığı devlet adamları, uluslararası hukukçular, akademisyenler, aktivistler ve sivil toplum örgütleriyle sürekli temas halinde olduklarını aktardı. Yaklaşık bir aydır süren temaslar kapsamında çok sayıda çevrim içi görüşme yaptıklarını dile getiren Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yoğun bir tempoyla çalıştık ve Gazze'deki soykırımı durdurmak için uluslararası 115 imzacının katıldığı Küresel Vicdan Bildirgesi'ni yayınladık. Şu anda tüm dünyada yaklaşık 40 ülkeden 115 imzacı, medya organlarını kullanarak başta Birleşmiş Milletler (BM) ve üye ülkeler olmak üzere her kanaldan insanlığa bu çağrıyı iletiyorlar. 115 imzacı şu konuda müttefik oldu: Gazze'de yürütülmekte olan saldırılar sıradan çatışma değil bir soykırımdır. 115 imzacının bu gerçeği haykırması başlı başına çok önemlidir. Hepimizin ittifak ettiği husus, Gazze'de yürümekte olan süreç bir soykırımdır ve soykırım muamelesi görmelidir."

Davutoğlu, başta ABD ve İngiltere olmak üzere İsrail'e silah gönderen ülkelerin tüm sevkiyatlarının durdurulması, Gazze'de yetim ve yaralı kalan çocuklarla ilgili acil bir eylem planı hazırlanması, başta hamile kadınlar olmak üzere Gazze'de hastane yetersizliği nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşayan Filistinliler ile Gazze'de yerlerinden edilen insanlar için acil programlar uygulanması için BM, UNICEF, Dünya Sağlık Örgütü gibi kurumlara çağrı yaptıklarını söyledi.

Arzu edenlerin de katkıda bulunması için bildiriyi imzaya açtıklarını ifade eden Davutoğlu, "Ümit ederiz ki Türkiye dahil tüm dünyadan imza sayısı çok daha önemli sayılara ulaşacaktır. Önemli olan insanlık vicdanının harekete geçmesi. Bizim siyasi bir gücümüz yok ama vicdani bir gücümüz, sesimiz var." diye konuştu.

Bu soykırıma karşı bir nebze olsun engelleyici bir tutumun ortaya çıkmasını umut ettiğini belirten Davutoğlu, "İnşallah bir gün Gazze'de bu soykırım sona erecek ve nasıl geçmişte Nazi soykırımını yapanlar mahkeme önüne çıktıysa bu soykırımı yapanlar da mutlaka mahkeme önüne çıkacak. Her dinden her milletten 115 imzacının 'bu bir soykırım' demesi başlı başına devrim mahiyetinde bir tanımlamadır." değerlendirmesini yaptı.

Toplantıda Saadet Partisi Grup Başkanı Selçuk Özdağ ile milletvekilleri de yer aldı.

Kaynak: AA / Politika

Gelecek Partisi Ahmet Davutoğlu Gazze İnsan Hakları Uluslararası İlişkiler Politika Güncel Haberler

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Kocaeli'de lisedeki mezuniyet töreninde kıyafet krizine Bakan Tekin'den açıklama

Kocaeli'de lisedeki mezuniyet töreninde kıyafet krizine Bakan Tekin'den açıklama

İsrail'den Lübnan'a saldırı! Çok sayıda yaralı var

İsrail'den Lübnan'a saldırı! Çok sayıda yaralı var

Bakmadan Geçme

Türkiye- Çin maçı ne zaman? Türkiye- Çin voleybol maçı saat kaçta, hangi kanalda? Sıla Doğu hapisten çıktı mı, serbest mi bırakıldı? Dilan Polat'ın kardeşi Sıla Doğu davasında son durum nedir? ''Hierarchy'' dizisinin konusu ne? Hiyerarşi dizisi nereden izlenir? 1. BÖLÜM FRAGMANI İZLE! Hiyerarşi dizisi kore yapımı mı? Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 14 Haziran dün gece deprem mi oldu? Dilan Polat'ın kardeşleri serbest mi bırakıldı? Sıla Doğu ve Can Doğu hapisten çıktı mı? GELİNİM MUTFAKTA 14 HAZİRAN 2024 CANLI İZLE Gelinim Mutfakta yeni bölüm tanıtımı yayınlandı mı? #128105 MÜGE ANLI CANLI İZLE! #128250 14 Haziran Müge Anlı canlı izleme linki! Müge Anlı son bölüm neler oldu? CUMA MESAJLARI 14 Haziran: En anlamlı, en yeni Cuma mesajları neler? Hadisli ve dualı Cuma sözleri! Kısa, ayetli ve dualı Cuma mesajları hangisi? Survivor kupası altın mı, değeri ne kadar? 14 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 14 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 14 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? Ogeday babası kimdir? Survivor Ogeday'ın babasının adı ne, kaç yaşına? #129300 14 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 14 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi!
Süleyman Soylu'dan Cumhur İttifakı'na destek mesajı: Erdoğan ve Bahçeli tarih inşa ediyor

Süleyman Soylu'dan Cumhur İttifakı'na destek mesajı: Erdoğan ve Bahçeli tarih inşa ediyor

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title