Musiki Haberleri

Musiki haber, Musiki son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Musiki - 02.02.2021
MEB, öğretmenlerin mesleki gelişim programını çevrim içi düzenleyecek
Spiker Zafer Kiraz, öğretmenlere "Türkçenin Doğru Kullanımı ve Beden Dili", Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nazife Burcu Takıl, "Masalların Çocuğun Bilişsel ve Dil Gelişimindeki Yeri", Ney Virtüözü Kudsi Ergüner, "Ney ve Makam Musikisi" konularında öğretmenlere yönelik seminer verecek.
Musiki - 23.01.2021
Prof. Dr. Fazlı Arslan, Ahmet Midhat'ın musiki yönünü anlattı
Hayatı boyunca 300'e yakın yapıt ortaya koyan Ahmet Midhat'ın az bilinen musiki yönü, "Ahmet Midhat Efendi ve Musiki" isimli çalışmayla ele alındı.
Musiki - 20.01.2021
Erdoğan: Türkçemiz tarihimizin en büyük kelime katliamına maruz bırakılmıştır
'GİTTİĞİNİZ HER YERDE ECDADIN İZİNE RASTLIYORSUNUZ' Erdoğan, tarih boyunca medeniyetlerin kavşağında yer alan Türkiye'nin, tek başına bir değer olan İstanbul'un yanında, Hatay'dan Kayseri'ye, Ürgüp'ten Hasankeyf'e, Efes'ten Hattuşaş'a kadar farklı medeniyetlere beşiklik yapmış yerlere sahip olduğuna dikkat çekti. Topkapı Sarayı'ndaki eserlerin bir benzerinin, yağmayla bir araya getirilmiş ürünlerin teşhir edildiği yerler bir kenara bırakıldığında, kapasite ve çeşitlilik itibariyle dünyada hiçbir müzede bulunamayacağını vurgulayan Erdoğan, "Bırakın Topkapı Sarayı'nın tamamını, tek bir odasını dahi hakkını vererek gezmeniz için saatlere ihtiyaç duyarsınız. Binlerce yıla sahip kadim mirası sürekli zenginleştiren milletimiz, mimariden musikiye, hüsn-ü hattan edebiyata kadar kültürün farklı alanlarında nadide eserler üretmiştir.
Musiki - 20.01.2021
Son dakika haber... Erdoğan: Türkçemiz tarihimizin en büyük kelime katliamına maruz bırakılmıştır
'GİTTİĞİNİZ HER YERDE ECDADIN İZİNE RASTLIYORSUNUZ' Erdoğan, tarih boyunca medeniyetlerin kavşağında yer alan Türkiye'nin, tek başına bir değer olan İstanbul'un yanında, Hatay'dan Kayseri'ye, Ürgüp'ten Hasankeyf'e, Efes'ten Hattuşaş'a kadar farklı medeniyetlere beşiklik yapmış yerlere sahip olduğuna dikkat çekti. Topkapı Sarayı'ndaki eserlerin bir benzerinin, yağmayla bir araya getirilmiş ürünlerin teşhir edildiği yerler bir kenara bırakıldığında, kapasite ve çeşitlilik itibariyle dünyada hiçbir müzede bulunamayacağını vurgulayan Erdoğan, "Bırakın Topkapı Sarayı'nın tamamını, tek bir odasını dahi hakkını vererek gezmeniz için saatlere ihtiyaç duyarsınız. Binlerce yıla sahip kadim mirası sürekli zenginleştiren milletimiz, mimariden musikiye, hüsn-ü hattan edebiyata kadar kültürün farklı alanlarında nadide eserler üretmiştir.
Musiki - 16.01.2021
Son Dakika | CRR'nin çevrim içi konserleri ay sonuna kadar müzikseverlerle buluşacak
Meydan Faslı Son yıllarda unutulmaya yüz tutan, geleneksel müziğin önemli formlarından Fasıl Musikisi, CRR Konser Salonu'nda düzenlenen konserle, 22 Ocak'ta yeniden müzikseverlerle buluşacak.
Musiki - 12.01.2021
Dede Efendi 243. doğum yıl dönümünde yad edildi
İsmail Dede Efendi'nin eserlerinin tazeliğinden ve gençliğinden hiçbir şey kaybetmediğini vurgulayan Güntekin, "Dede Efendi'nin bugün hala Türk musikisinin en önde gelen bestekarı olarak adı dillerden düşmez, eserleri hafızalarımızdan silinmez.
Musiki - 09.01.2021
Müzik sektörü çalışanlarına destek ödemeleri bu ay başlayacak
Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Söz konusu programda başvuruların hızlı bir biçimde alınması, tasnif edilmesi ve değerlendirilmesi süreçlerini üstlenen Yunus Emre Enstitüsüne ve projede bizimle iş birliği yapan sivil toplum kuruluşlarımız Popüler Müzik Sanatı Vakfı, Müzik ve Sahne Sanatçıları Sendikası, Müzisyenler ve Sanatçılar Federasyonu, Trakya Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı, Uluslararası Sahne Sanatçıları Federasyonu, Türk Musikisi Federasyonuna ve müzik meslek birliklerine teşekkür ediyoruz.
Musiki - 08.01.2021
Pandemide gelir kaybına uğrayan müzik sektörü çalışanlarına destek
ÖDEMELERİN İLK DİLİMİ OCAK AYINDA Bu destek programının yanı sıra yine bakanlık kaynaklarından karşılanmak üzere; Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM), Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR) ve Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliğinin (MSG) kendi üyelerine çağrıda bulunarak ayrı ayrı destek programları geliştirdiği belirtildi.
Musiki - 06.01.2021
Kültür ve Turizm Bakanlığı: 2020'de, 581 bin 773 korsan materyal ele geçirildi
KİŞİ BAŞINA DÜŞEN KİTAP SAYISI YÜKSELDİ 2020 yılında toplam 633 milyon 587 bin 353 adet fiziki kitap üretimi gerçekleşti. Dijital platformlardan indirilen kitaplar, bandrol alınması zorunlu olmayan kapak hariç toplam 48 sayfayı geçmeyen ve okul öncesi ilköğretim ile ortaöğretime yönelik eğitim amaçlı süreli olmayan yayınların sayısı ve kütüphanelerden ödünç alınan, kişiler arasında ödünç verilen ya da değiş tokuşu yapılan kitaplar hariç kişi başına düşen fiziki kitap sayısı 2020 yılında yüzde 7,6'ya yükseldi. Oran 2019 yılında yüzde 7.01 olarak gerçekleşmişti.   679 YAPIMCI BELGESİ VERİLDİ Telif Hakları Genel Müdürlüğü'nce 2020 yılında 378'i sinema, 301'i müzik olmak üzere toplam 679 adet yapımcı belgesi verildi. Yapımcı belgelerinin süreleri göz önüne alındığında 2020 sonu itibarıyla önceki yıllardan günümüze geçerliliği devam eden belge sayısı bin 715 adet olarak gerçekleşti. Hak sahiplerinin talebi doğrultusunda gerçekleştirilen isteğe bağlı kayıt-tescil işlemlerinde ise yüzde 2 oranında artış yaşandı ve 2020 yılında toplam sayı bin 336'ya yükseldi. Eser sahiplerinin isteğine bağlı olarak gerçekleştirilen tescil işlemlerinden en çok yararlanan hak sahibi grubu ilim edebiyat eseri sahipleri oldu. Verilere göre; 2020 yılında 601 ilim edebiyat eseri tescil edilirken, 165 güzel sanat eseri, 447 bilgisayar programı, 42 musiki ve 81 adet de sinema eserinin tescili yapıldı.
Musiki - 05.01.2021
Türk Beşleri'nin profesör sanatçısı: Ahmet Adnan Saygun
Sanatçı, 1925'te Fransız La Grande Encyclopedie'den müzikle ilgili makaleleri çevirerek birkaç ciltlik büyük bir "Musiki Lugati" meydana getirdikten sonra 1926'da İzmir Lisesi'nde müzik öğretmeni oldu.
Musiki - 30.12.2020
Son dakika haberleri... Erdoğan: Milli olmayan milletlerarası olamaz, yerli olmayan evrensel içinde kendine yer bulamaz
'DOĞU- BATI SENTEZİNİ KİŞİLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİREBİLMİŞ NADİR İNSANLARDAN' Daha sonra ödüle hak kazanan sanatçılar ile ilgili düşüncelerini ifade eden Erdoğan, Sadettin Ökten için "Eğer bu topraklarda bir doğu- batı sentezi mümkünse, bunu kişiliğinde gerçekleştirebilmiş nadir insanlardan biri Sadettin Ökten hocamızdır. Öyle ki onu dervişçe murakabelere dalarken de üniversite kürsüsünde en son teknolojik gelişmeleri anlatırken de görmek şaşırtıcı değildir. Hocamız kendisini bitik olmayan fakat yitik olan bir medeniyetin çocuğu olarak tanımlamıştı. Derslerinde olsun, dost meclislerinde olsun, onun dilinden bizim şiirimizi, musikimizi, mimarimizi dinleyenler medeniyetimizin esaslarını ve inceliklerini daha yakından tanıma fırsatı bulmuştur" diye konuştu.
Musiki - 30.12.2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni'nde konuştu: (2)
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bilgiyi hikmetle taçlandıran ecdadımız, mimariden musikiye, görsel sanatlardan edebiyata kadar kültürün her alanında çok önemli eserler ortaya koymuştur.
Musiki - 29.12.2020
Sadık Yalsızuçanlar, "12. İstanbul Edebiyat Festivali"nde Yunus Emre'yi anlattı Açıklaması
Yalsızuçanlar, Yunus Emre'nin Türkçe'den evrensel bir aşk ve irfan dili ürettiğini ifade ederek, şunları kaydetti: "Biz neden Dante gibi, Cervantes gibi onu dünyaya tanıtamadık. Dünyada en çok tercüme edilmiş ve hakkında kitap yazılmış doğulu Ömer Hayyam'dır. Çünkü en erken tercüme edilenlerden biridir. 20. yüzyılın ikinci yarısında dünya dillerinin hemen hemen yarısında okunulabilir hale gelmiş. Tabii biraz da speküle edilebilir bir yanı var. Bunun birinci adımı dünyanın egemen güçlerinin diline çok iyi çeviriler yapmaktır." "Türk musiki tarihinde şiirleri en fazla bestelenen şair Yunus Emre'dir" Yunus Emre'nin şiirinde Kuran-ı Kerim ayetlerinden ilhamla kullandığı kalıplar ve anlatımlar yer aldığının altını çizen Yalsızuçanlar, "'Gelin tanış olalım' bir ayet aslında.
Musiki - 29.12.2020
"Yunus'un farkı Anadolu'yu büsbütün bir dergaha dönüştürebilmesidir"
Türklerin ölümlü dünyada ebedi diri olan "mana saltanatını" kurduklarını ifade eden Prof. Dr. Mustafa Koç, şunları kaydetti: "Yunus'tan, onun takipçilerinden ve onun öncülerinden bahsediyorum. Hacı Bayram'dan, Eşrefoğlu'dan, Aşık Paşa'dan, Niyaz-ı Mısri'den, Aziz Mahmut Hüdai'den, Erzurumlu İbrahim Hakkı'dan... ve herhalde hepsinin fevkinden ayrı bir yerde duran kişinin adı da Yunus'tur. Niye Yunus diyorum? Ahir zamanlarına kadar Devlet-i Aliyye'nin her bir köşesinde, tekkeler, zaviyeler ve dergahlar vardı ama sadece ve sadece her bir tekkede Yunus'un ismi zikredildiğinde boyun kırılır, el pençe olunur ve bir 'Hu' denilirdi. Başkalarında bir bütün halinde görmediğimiz hususiyet, Yunus'a verilmişti. ve Yunus'un çok zaman ümmi olan Anadolu insanına hitap eden bir cephesi vardı. Hiç kimse bu coğrafyada Yunus'un ilahileri kadar bestelenmiş bir musiki repertuvarına sahip olamadı.
Musiki - 28.12.2020
Fatih Koca, AA'nın "Yılın Fotoğrafları" oylamasına katıldı
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Türk Müziği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Koca, Anadolu Ajansının (AA) düzenlediği "Yılın Fotoğrafları" oylamasına katıldı.
Musiki - 27.12.2020
Son dakika haberleri... Bakan Selçuk'tan Mehmet Akif Ersoy için besteli paylaşım
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Mehmet Akif Ersoy'un vefat yıl dönümü olan 27 Aralık'ta sosyal medya hesabı üzerinden, "Çanakkale Geçilmez'i en güzel o anlattı. Paltosuz kışlar içindeyken İstiklal Marşı'mızı milletine bağışlayan yüce gönlünü şiar bildik. Rahmet ve minnetle yad ediyoruz. Emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimize teşekkürlerimle" notuyla Bakanlığa bağlı Musiki Lisesi pilot okulu Üsküdar Hakkı Demir AİHL 12.
Musiki - 24.12.2020
Sanatçı Orhan Gencebay, YEE'nin "Müzik ve Kültürlerarası Diyalog" etkinliğine katıldı
Kendisini, amatör tarihle de ilgilenen biri olarak tanımlayan Gencebay, Türk tarihine ve böylelikle musiki tarihine de ilgi duyduğunu ve araştırmalar yaptığını anlattı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Musiki Haberleri | Musiki Haber - Haberler - Sayfa 2 - Musiki haberleri, son dakika musiki haber ve gelişmeleri burada. Onur Akay kimdir? Kaç yaşında, nereli, mesleği nedir? Onur Akay şarkıları nedir?.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 10.4.2021 18:38:23. #1.15#
title