Muğla'nın Ula İlçesinde 5,0 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi

Muğla'nın Ula İlçesinde 5,0 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi

Muğla'nın Ula ilçesinde 5,0 şiddetinde deprem meydana geldi. Deprem, çevre illerden de hissedilirken 7 kez de artçı sarsıntı oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün verdiği bilgiye göre Muğla'nın Ula ilçesinde akşam saat 23:22'de 5,3 şiddetinde deprem meydana geldi.

Rasathane, daha sonra yaptığı düzeltme ile depremin şiddetini 5,0 olarak açıkladı.

Yerin 5 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem, çevre illerde de hissedildi.

AFAD: DEPREMİN ŞİDDETİ 5.0

Öte yandan Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı, depremin şiddetini 5.0; derinliğini ise 12 kilometre olarak açıkladı.

Ula ilçe merkezinin yanı sıra çevre ilçelerde de hissedilen depremin ardından AFAD ve 112 Acil Servis ekipleri inceleme yapmak üzere bölgeye hareket etti.

VALİ CİVELEK: BİR OLUMSUZLUK YAŞANMADI

Muğla Valisi Esengül Civelek, Ula ilçesinde meydana gelen deprem nedeniyle herhangi bir olumsuzluk bulunmadığını bildirdi.

Vali Civelek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, an itibarıyla ilçede herhangi bir olumsuz durumun söz konusu olmadığını belirtti.

Bölgeden 112 Acil Çağrı Merkezine yapılmış herhangi bir arama kaydının da olmadığını vurgulayan Civelek, "Ula Kaymakamımız tüm mahalle muhtarları ile yaptığı görüşmede şu an için herhangi bir olumsuzluğun bulunmadığını teyit etmiştir." ifadesini kullandı.

30 DAKİKADA 7 ARTÇI SARSINTI

Depremin ardından geçen yarım saatlik süre zarfında bölgede 1.8 ila 3.6 büyüklüklerinde 7 artçı sarsıntı daha kaydedildi.

2 EVDE HASAR OLUŞTU

Depremde iki evde çatlaklar oluştuğu bildirildi.

Ula ilçesi ve çevresinde kısa süreli paniğe neden olan deprem sonrası, 112 Acil Çağrı Merkezi'ne sadece merkez üssü Arıcılar Mahallesi'nden arama yapıldığı ve iki ayrı evde çatlaklar oluştuğunun ihbar edildiği öğrenildi.

Gelen ihbarın adından AFAD İl Müdürlüğü, 112 Acil Servis ve Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığından 4 ekip inceleme yapmak üzere Arıcılar Mahallesi'ne hareket etti.

SOKAĞA DÖKTÜ

Deprem sonrasında bazı ilçe sakinleri sokağa çıktı.

Esnaf Melik Önder, AA muhabirine, işlettiği büfede otururken deprem olduğunu belirterek, "5-10 saniye sallandık ama çok şükür herhangi bir şey yok. Herkese geçmiş olsun." dedi.Önder, deprem anında boş olan sokaklara, ilerleyen dakikalarda bazılarının çıkmaya başladığını söyledi.

Aslı Kabak ise deprem sırasında arkadaşlarının evinde olduğunu dile getirerek, bir anda ayağa kalktıklarını, sallanmaya başladıklarını söyledi. Sarsıntının giderek artmaya başladığını dile getiren Kabak, "Korktuk, dışarı çıktık. Bir süre sonra tekrar eve girdik. Deprem sanki bir dakika sürdü gibi geldi. Bayağı şiddetli hissettik." diye konuştu.