Milli Bisikletçiler Ordu'da

Sağlık Bakanlığı, Bisiklet Federasyonu ve İlaç Firması Roche'un Ortaklaşa Organize Ettiği, 'Mavi Bisiklet Kansere Erken Tanı İçin Yola Çık' Bisiklet Turunda Milli Bisikletçiler Ordu'ya Geldi.

Milli Bisikletçiler Ordu'da

Sağlık Bakanlığı, Bisiklet Federasyonu ve ilaç firması Roche'un ortaklaşa organize ettiği, ''Mavi Bisiklet Kansere Erken Tanı İçin Yola Çık'' bisiklet turunda milli bisikletçiler Ordu'ya geldi.

Kanserde erken tanıya dikkat çekmek üzereye yola çıkan bisikletçiler, Rize'den başlayan ve İstanbul'da son bulacak 'Mavi Bisiklet' turunun 5. gününde Ordu'ya ulaştı. Milli bisikletçiler, Rize'den başlayan, Gümüşhane, Trabzon, Giresun ve Ordu, Samsun, Sinop, Kastamonu, Karabük, Zonguldak, Bolu hattında 1 bin 771 kilometre pedal çevirdikten sonra İstanbul'a varacaklar. Aynı güzergah boyunca uzman doktorlar halka açık ücretsiz seminerler verecek ve broşürler dağıtacak. 'Mavi Bisiklet' turunun 5. gününde Ordulu bisikletçilerle şehir girişinde buluşan milli bisikletçiler için Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi. Törene Ordu Vali Yardımcısı Yüksel Çelik, Belediye Başkan Yardımcısı Özer Karadağlı, Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Çağlayan, federasyon yetkilileri, Roche firması temsilcileri, Bisiklet Milli Takımı sporcuları, Ordulu bisikletçiler ve vatandaşlar katıldı.

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkan Yardımcısı Günal Genç, törende yaptığı konuşmada, kanserde erken tanının önemini dikkat çekmek için pedal çevirdiklerini söyledi. Milli takım sporcularının birer sağlık elçileri olduklarını belirten Genç, kanserin ciddi bir hastalık olduğunu bu nedenle da erken tanının hastalığın tedavisinde önemli olduğunu kaydetti. Sporla halkın daha da bilinçleneceğini dile getiren Genç, "Hastalığı teşhis edilen bir kişiyi sağlığına kavuşturulmasını başarıyorsak veya hastayı bir gün daha fazla yaşatıyorsak, bu bizler ve onlar için çok önemlidir" dedi.

Ordu Vali Yardımcısı Yüksel Çelik de, çağın önemli sağlık sorunlarından olan kanser konusunda böylesine önemli bir çalışmayı hayata geçiren herkese teşekkür ettiğini söyledi. Kanserden değil, teşhisinin gecikmesinden korkulması gerektiğini ifade eden Çelik, "Erken teşhis konusunda pedallarıyla destek veren tüm bisikletçileri kutluyorum" diye konuştu.

Konuşmalardan sonra, Rosch ilaç firması yetkilileri, Ordu Vali yardımcısı Yüksel Çelik ve Belediye Başkan Yardımcısı Özer Karadağ başta olmak üzere turun Ordu ayağına yardımcı olan herkese teşekkür plaketi verdi.

Törenin ardından organizasyon çerçevesinde milli takım sporcuları ile Ordulu bisikletçiler Ordu Belediye Meydanı ile Liman kavşağı arasında yaklaşık 1 kilometrelik güzergahta pedal çevirdiler.

(HA-SA-MFS-OK-S)

Kaynak: İHA