Litvanya'nın Bursa Fahri Konsolosluğu Açıldı

Litvanya'nın Bursa Fahri Konsolosluğu Açıldı

Avrupa Birliği (AB) Ülkelerinden Litvanya Cumhuriyeti'nin Bursa Fahri Konsolosluğu Törenle Açıldı.

Litvanya'nın Bursa Fahri Konsolosluğu Açıldı

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden Litvanya Cumhuriyeti'nin Bursa Fahri Konsolosluğu törenle açıldı.

Açılış için Soğanlı Botanik Park'taki Otantik Clup Hotel'de bir tören düzenlendi. Törene, Litvanya'nın Türkiye Büyükelçisi Richardas Slepavicius'un yanı sıra Bursa protokolünün tanınmış simaları katıldı. Törenin açış konuşmasını yapan Büyükelçi Slepavicius, Bursa'nın Türkiye'nin sanayi ve turizm kenti olmasına dikkat çekerek, iki ülke arasında oluşturulacak sinerjinin önemini vurguladı. Bursa Fahri Konsolosu Berat Tunakan'ı kutlayan Slepavicius, "Sayın Tunakan'a ailemize hoş geldin diyor, Türkiye'ye

böyle saygıdeğer bir insanın aramıza katılmasına izin verdiği için teşekkür ediyoruz. Bu olayın iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendireceğine inanıyorum" dedi.

Bursa Fahri Konsolosu Tunakan ise yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ilişkileri en üst düzeye çıkarmanın kendisi için bir görev olduğunu söyledi. Tunakan, "İnanıyorum ki bu görevimi yerine getirirken, en büyük güç ve desteği idari yöneticilerin yanında Bursa iş, ticaret ve siyaset dünyasının değerli temsilcilerinden göreceğim" diye konuştu.

Bursa Valisi Nihat Canpolat da, fahri konsolosun Bursa'dan seçilmesinin isabetli bir karar olduğunu belirterek, atamanın iki ülke arasındaki ilişkilere büyük değerler katacağını ifade etti.

Konuşmaların ardından Büyükelçi Slepavicius, Tunakan'a ''Fahri Konsolosluk'' belgesini takdim etti. Slepavicius, törenin anısına Vali Canpolat'a da ülkesini anlatan bir kitap hediye etti.

(EŞ-CC-CC-Y)