Kütahya: Servis Araçlarına 'S' Plaka Mecburiyeti

Kütahya: Servis Araçlarına 'S' Plaka Mecburiyeti

Kütahya İl Trafik Komisyonu'nun Son Toplantısında Aldığı Karar Uyarınca Tüm Servis Araçlarının 'S' Plaka Alması Gerekiyor.

Kütahya: Servis Araçlarına 'S' Plaka Mecburiyeti

Kütahya İl Trafik Komisyonu'nun son toplantısında aldığı karar uyarınca tüm servis araçlarının 'S' plaka alması gerekiyor.

İl Trafik Komisyonu'nun son toplantısı Kütahya Vali Yardımcısı Ömer Eru'nun başkanlığında İl Emniyet Müdür Yardımcısı Olcayto Baybaş, Belediye Başkan Yardımcısı Nejat Özturan, İl Jandarma Komutanlığı'ndan Kıdemli Başçavuş Doğan Maran, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ramazan Çekiç, Karayolları 145. Şube Şefliği'nden Trafik Teknikeri Arif Yılmaz, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığı temsilcisi Basri Kamalı, Minibüsçüler Odası Başkanı Abdullah Akgün'ün katılımıyla gerçekleşti. Toplantıda Kütahya Belediye Başkanlığı Zabıta Müdürlüğü'nün şehir içi toplu taşımacılık yapan araçlar arasındaki karışıklığı önlemek için genel servis araçlarına 'S' plaka verilmesi talebi ele alındı. Söz konusu talep doğrultusunda alınan kararda şunlar belirtildi:

"İlimizde vatandaşın ulaşım ihtiyaçlarının karşılanması, toplu taşımacılığın geliştirilmesi ve disiplin altına alınması, korsan taşımacılığın önlenmesi, fiilen çalışan şoför esnafının haklarının korunması amacıyla, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve ilgili yönetmelikteki vasıf, tanım ve şartlara uyması durumunda araçların 'umum servis aracı' olarak kabul edilmesi gündeme gelmiştir. Bu çerçevede umum servis aracı olarak kabul edilen araçlara ilimiz genelinde tahdit getirilmeyerek 'S' plaka verilmesine karar verilmiştir. İlimiz sınırları içerisinde veya başka il ve ilçelerde kayıtlı olup da noter satışı ile mülkiyeti satın alınmış, vergi dairesine bildirim yapılmış ve ilimiz merkezinde tescili yapılacak şekilde adresi belirlenmiş, ticari minibüs ve otobüslerin, servis taşımacılığı yaptığı veya taşımacı firma veya kişilere kiralama yöntemi ile ve stopaj vergisi ödeyerek servis taşımacılığı faaliyetinden dolayı vergilendirildiği, vergi dairesince belgelendirilen otobüs türü araçların 'umum servis aracı' kapsamına alınıp tahdit getirilmeyerek 'S' plaka verilmesi kararı alınmıştır. Kamu kurum ve kuruluşlarına ait resmi plakalı servis araçları ile özel ve tüzel kişilere ait kendi personelini taşıyan servis araçları 'umum servis aracı' kapsamı dışında bırakılmıştır."

Bu arada toplantıda 'S' plaka verilmesi hususunda bazı özel kararlar da alındı. Öğrenci taşımacılığı yapacak okul servis araçları, Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği'nde belirtilen şartlara uygun olan araçlar için güzergah izin belgesi alacak. 'S' plaka verilecek tüm umum servis araçları, 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 15. maddesinin birinci fıkrasının (p) bendi gereği belediye başkanlığı tarafından belirlenecek güzergahları kullanacak. Belirtilen süreler içerisinde 'S' plaka almayan tüm umum servis araçları trafikten men edilecek, gerekli şartları yerine getirinceye kadar da bırakılmayacak. İlçe merkezlerindeki servis taşımacılığı yapan araçlar da söz konusu toplantıda alınan esaslara bağlı kalacak.

Kararlar, Kütahya Valisi Osman Aydın'ın onayından sonra yürürlüğe girdi. Tüm umum servis araçlarına 'S' plaka almaları için 5 Ocak 2007 tarihi mesai saati bitimine kadar süre verildi. Yeni tescil ise halen 'S' plaka verilerek yapılıyor.

(EFE-MŞ)