Pera Film'de Anlat Bakalım: Film Analizleri - Haberler
Haberi Paylaş

Pera Film'de Anlat Bakalım: Film Analizleri

Bültenler - Kültür Sanat
Pera Film'de Anlat Bakalım: Film Analizleri

Pera Film, İstanbul Film Akademi işbirliğiyle hazırladığı "Anlat Bakalım: Film Analizleri" adlı yeni bir etkinlik serisi düzenliyor.

"Aşk: Filmlerle Psikoloji"
Şule Öncü

22 Şubat Cumartesi, 14:00

Pera Film, İstanbul Film Akademi işbirliğiyle hazırladığı "Anlat Bakalım: Film Analizleri" adlı yeni bir etkinlik serisi düzenliyor. İki ayda bir düzenlenecek bu programın ilk etkinliği 22 Şubat Cumartesi günü 14:00'de, Psikoterapist-yazar Şule Öncü'nün "Aşk: Filmlerle Psikoloji" konulu söyleşisiyle başlıyor.

Etkinlikte; Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Arizona Dream, Little Children, Sevmek Zamanı ve King Kong filmlerinden örnekler ile aşkın anatomisi, aşk ihtiyacı, aşk ve oyun, aşkta güç dengeleri, aşk ve kültür, aşk ve bağımlılık, aşk acısı ve aşk bitince ilişkileri bekleyen sorunlarla çözümlerine değiniliyor.

Serinin ikinci etkinliği Nisan ayında gerçekleşecek.

Pera Müzesi oditoryumunda düzenlenen etkinlik ücretsizdir, rezervasyon alınmamaktadır.

Şule Öncü, aşkla ilgili şöyle söylüyor:

"Aşk, Freud'un düşündüğü gibi; anneden ayrışmanın yarattığı boşluktan önceki 'bir olma' evresinin yeniden inşası mıdır? Jung'un düşündüğü gibi; bizi benlik idealimize yakınlaştıran bir yansıtma deneyimi midir? Biz aslında o kişiyi değil, ona yansıttığımız ideal kendiliğimizi mi severiz? Lacan'ın düşündüğü gibi; sahip olmadığımız bir şeyi, onu istemeyen birine vermek midir aşk? Bir delilik hali midir aşka düşmek; kendimizi aşmamızı sağlayan, bizi dönüştüren, geliştiren, olgunlaştıran bir ruh hali mi… Neden-sonuç bağlantılarının basit ve tekil olmadığını derinden hissettiren karmaşık bir insanlık halidir aşk. İnsanı en derininden kavrayan güçlü duygular bileşkesidir. Ve maalesef şiir gibi, klişelerle enfekte olmuş polemik yorgunu bir konudur. Ama yine de aşkı arzulamaktan, merak etmekten, üzerinde düşünüp konuşmaktan vazgeçmeyiz. Yok sayarak, sakınarak, kaçınarak da olsa, aşkla ve aşık olma haliyle ilişki kurarız."

Bültenler / Kültür Sanat

İstanbul Kültür Sanat Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title