Haberler

Gyeongbokgung Sarayı, Güney Kore'nin Turistik Merkezi

Güncelleme:

Güney Kore'nin başkenti Seul'de yer alan Jaseon Hanedanlığı'ndan kalma Gyeongbokgung Sarayı, geçen yıl 5,6 milyon ziyaretçi ağırladı. Sarayın tarihi ve mimarisiyle ilgilenen turistler, aynı zamanda geleneksel kıyafet olan 'hanbok'u giyme imkanı da buluyor.

Güney Kore'nin başkenti Seul'de yer alan Jaseon Hanedanlığı'ndan kalma Gyeongbokgung Sarayı, kentin en önemli turizm merkezlerinden biri olarak geçen yıl 5,6 milyon ziyaretçi ağırladı.

AA muhabirinin Kore Turizm Organizasyonundan edindiği bilgilere göre, Gyeongbokgung Sarayı, 1392'de kurulan Joseon Hanedanlığı tarafından 1395 yılında inşa edildi.

Kentte Bugaksan Dağı'nın eteklerinde 415 bin 800 metrekarelik alana kurulan saray, 6 metrelik taş duvarlarıyla da dikkati çekiyor.

Saraya adını veren "Gyeongbok", "yeni hanedanın iyi şanslara sahip olacağı ve refaha kavuşacağı" anlamına geliyor.

Saray, 1592'deki Japon işgali sırasında yıkılıp uzun yıllar harabe halinde kalırken, 1867'de restore edildi.

Sarayın ana kapısı, köşkler, kraliyet yaşam alanları ve bazı salonları, restorasyonlar sonrası halen ayakta bulunuyor.

Tarihi yapıya, en büyük ana girişi Gwanghwamun Kapısı'ndan giriliyor. Bu kapıda, muhafız nöbet değişim töreni de gerçekleştiriliyor.

Gwanghwamun Kapısı ve sarayın diğer yapıları, ahşap ve gösterişli mimarisinin yanı sıra renkli desenleriyle dikkati çekiyor.

Yabancı ziyaretçiler ilgi gösteriyor

Güney Kore'nin ana turistik merkezlerinden biri olan Gyeongbok Sarayı'nı, Seul'e gelen yabancıların büyük bölümü geziyor.

Sarayı, geçen yıl 5 milyon 579 bin 905 kişi bilet alarak ziyaret etti. Bunlardan 1 milyon 904 bin 475'i yabancı uyruklu ziyaretçilerden oluştu. Sarayın günlük ziyaretçi sayısı ortalama 15 bin kişiyi, yabancı ziyaretçi sayısı ise 3 bini buluyor.

Sarayı ziyaret eden yabancı turistlerin ülkelere göre dağılımında, Japonya, Çin, ABD, Tayvan, Vietnam, Hong Kong, Tayland, Singapur, Filipinler, Endonezya, Kanada, Avusturalya, Rusya, Moğolistan, Fransa, Almanya, Hindistan ve Birleşik Krallık öne çıkıyor.

Geleneksel kıyafet "hanbok" ilgi görüyor

Sarayı ziyaret edenlere, Güney Kore'nin geleneksel kıyafeti "hanbok"u giyme imkanı da sunuluyor. "Hanbok" giyenler, bilet almadan saraya giriş yapabiliyor. Bu kişiler bilet almadığından, resmi ziyaretçi sayısı belirlenen sayıları aşıyor. Kadın ve erkek çok sayıda ziyaretçi, geleneksel kıyafeti giyerek sarayı geziyor.

"Hanbok", en sert kışlar ve en sıcak yazlarda etkili koruma sağlaması için kenevir, rami, pamuk ve ipek gibi malzemelerden yapılıyor. Kışın ipek veya pamuklu kumaş arasına pamuk doldurup yapılan kıyafetlerde, yazın ise kenevir ve rami kullanılıyor. Bu kıyafetin rengi, döneme ve giyen kişinin sosyal durumuna göre değişiyor ancak Kore halkı daha çok beyazı tercih ediyor.

Güney Kore kültürünün son yıllarda farklı ülkelerde tanınmasıyla, farklı desen ve renklerde "hanbok" tasarımları da dünyanın ilgisini çekmeye başladı. BTS ve Blackpink gibi K-Pop şarkıcılarının müzik videolarında yer verilen ve tarihi Güney Kore dizisi "Kingdom" ile de tanınan "hanbok", pek çok ülkeden talep görüyor.

Geleneksel tatiller ve düğünlerde halen bu kıyafet giyilmeye devam ediliyor.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Güney Kore Seul Kore Turizm Kültür Sanat Güncel Haberler

Kredi kartı harcamaları patladı! Limit ve taksit sayısına yeni düzenleme

Kredi kartı harcamaları patladı! Limit ve taksit sayısına yeni düzenleme

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Hem suçlu hem güçlü! Ceza yazan polislere 'Sen insan değilsin' diyerek tepki gösterdi

Hem suçlu hem güçlü! Ceza yazan polislere "Sen insan değilsin" diyerek tepki gösterdi

Bakmadan Geçme

AHU TUĞBA SAĞLIK DURUMU! Ahu Tuğba kaza mı geçirdi, durumu nasıl? ARDA GÜLER HANGİ TAKIMA TRANSFER OLACAK? Arda Güler Real Madrid'den ayrılıyor mu? Kurban Bayramı bitti mi? 20 Haziran Perşembe Kurban Bayramı tatili bitti mi, resmi tatil bitti mi? Bugün BORSA açık mı? 20 Haziran Perşembe BORSA kapalı mı, açık mı? Borsa İstanbul kaçta açılıyor? Bugün PTT açık mı? 20 Haziran Perşembe PTT kapalı mı, açık mı? Bugün sağlık ocakları açık mı? 20 Haziran Perşembe sağlık ocakları kapalı mı, açık mı? Bugün resmi tatil mi? 20 Haziran Perşembe resmi tatil mi, değil mi? Bugün devlet daireleri ve kamu kurumları açık mı? EURO 2024 F Grubu Puan Durumu! F Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 F Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 E Grubu Puan Durumu! E Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 E Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 D Grubu Puan Durumu! D Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 D Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? 20 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 20 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi!
Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title