Koyun sürüleri yayla yolunda - Haberler
Haberi Paylaş

Koyun sürüleri yayla yolunda

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Koyun sürüleri yayla yolunda

Ordu'da koyunculukla uğraşan vatandaşlar baharın gelmesiyle yaylalara göç etmeye başladı.

Ordu'da koyunculukla uğraşan vatandaşlar baharın gelmesiyle yaylalara göç etmeye başladı.

Özellikle Aybastı Perşembe Yaylası, Korgan ile Kumru Yaylası ve diğer yaylara götürülen koyun sürüleri yolda renkli görüntüler oluşturdu. Hayvancılık açıcından önemli olan ve 'yaz göçü' olarak tabir edilen yayla yolculuğu başladı. Koyun sürüleriyle sabahın ilk ışığından, akşam saatlerine kadar yollara düşen çobanlar, uzun yolculuklar sonrasında yaylara ulaşıyorlar.

Koyun sürüsünü götüren çobanlardan Tarık Erdik, her yıl yaz mevsiminin yaklaşması ile birlikte yaylalara göç ettiklerini belirterek, "Bizlere emanet edilen yüzlerce koyunu otlatmak ve korumak zorundayız. Yaylada 5 ay kadar kalıp daha sonra kışın yaklaşmasıyla birlikte geri döneceğiz" dedi.

Uzun süren kış ayının ardından açan hava ile koyunlarını yaylalara çıkarmak için yola çıktıklarını söyleyen Eren Kaptan isimli çoban ise, "Baharla birlikte hayvanlarımızı ahırlardan çıkardık, yayla yoluna çıktık. Zor bir dönem yine bizleri bekliyor" diye konuştu. - ORDU

Koyun sürüleri yayla yolunda

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title