Köln'de Türkçe Hizmet Sunuyorlar

Köln'de Türkçe Hizmet Sunuyorlar
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Almanya'nın Köln kentinde Türkçe hizmet veren Kendi Kendine Yardım İletişim Merkezi ile Göçmenler Sağlık Merkezi, Köln Başkonsolosluğu'nda stant açarak çalışmaları hakkında vatandaşları bilgilendirdiler.

Almanya'nın Köln kentinde Türkçe hizmet veren Kendi Kendine Yardım İletişim Merkezi ile Göçmenler Sağlık Merkezi, Köln Başkonsolosluğu'nda stant açarak çalışmaları hakkında vatandaşları bilgilendirdiler.

"TECRÜBELERİNİ AKTARIYOR, DERTLERİNİ PAYLAŞIYORLAR"

Kendi Kendine Yardım İletişim Merkezi Köln'de görevli Pedagog Öznur Naz, merkezin çalışmaları hakkında şunları söyledi:

"Kendi kendine yardım gruplarında aynı hastalığı olanlar, aynı dertlerden, sorunlardan yakınan kişiler bir araya geliyorlar. Amaçları bilgi ve fikir alışverişinin yanı sıra dayanışma ve paylaşma. Kendilerinin yalnız olmadıklarını görüyorlar ve diğer katılımcılardan destek alabiliyorlar. Gruplarda Almanca, Türkçe, İngilizce ve Rusça konuşuluyor. Türkçe konuşan gruplar, depresyon grubu, çocuklarını yalnız yetiştiren kadınlar grubu ve İmarbank mağdurları grubu."

Öznur Naz, gruplarda gizlilik prensibinin olduğunu da hatırlattı.

Kendi Kendine Yardım İletişim Merkezi, Türkçe konuşulan yeni gruplar kurmak amacıyla 29 Kasım Pazar günü, saat 14.00- 16.00 arasında, Marsilstein 4-6, 50676 Köln adresinde bir tanışma toplantısı düzenliyor.

Kurulması planlanan gruplar ise şöyle: Alkolü bırakanlar, astım, çocuk felci, engelli çocuklar ve aileleri, kanser, kumar bağımlılığı, kumar bağımlılarının yakınları, psikoz, sara hastalığı, uyuşturucu bağımlılarının yakınları ve yas/matem grubu. Merkezin çalışmaları hakkında detaylı bilgi almak için Pedagog Öznur Naz ile 0221/951542-56 numaralı telefondan irtibat kurmak mümkün.

"HER TÜRLÜ SAĞLIK SORUNUNU DANIŞABİLİRSİNİZ"

Köln'de 20 yıldır göçmenlere sağlık alanında Türkçe ve Rusça hizmet veren Göçmenler Sağlık Merkezi'nde çalışan Pedagog Satı Arıkpınar ise, "Psikolojik ve tıbbi rahatsızlıkları olan göçmenlere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bilgilendirme, sağlık seminerleri verme hizmeti sunuyoruz. Bunun yanında kronik psikolojik sorunları olan hastalara evlerinde destek veriyoruz. Bize her türlü sağlık sorununda başvurabilirler. Sağlık alanında bir konuda bize başvuranları, biz yardımcı olamazsak ilgili kurumlara yönlendiriyoruz" diye konuştu.

Köln Göçmenler Sağlık Merkezi'nin ücretsiz hizmetlerinden faydalanmak isteyenler 0221/420398-0 numaralı telefona başvurabilirler.

Standı ziyaret eden Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin, "Bizim bugünkü amacımız kendi dillerinde sunulan bu hizmetler hakkında vatandaşlarımıza bilgilendirmek" dedi.

Paritätischer Wohlfahrtsverband Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Angelika Basdorf da, Türklere yönelik Türkçe çok sayıda hizmet sunduklarını ve bunları daha geniş kesimlere tanıtmak istediklerini söyledi.

Köln'de Türkçe Hizmet Sunuyorlar

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Çok Okunan Haberler

title