Tüm Dünyanın Gözü İstanbul'daydı! 3. Havalimanı Dualarla Açıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Tüm Dünyanın Gözü İstanbul'daydı! 3. Havalimanı Dualarla Açıldı

Haberler.com - Haberler | Güncel

İstanbul'da yapılan yeni havalimanı açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni havalimanının adının 'İstanbul Havalimanı' olacağını açıkladı.

Milyonların dört gözle beklediği İstanbul'da yapılan yeni havalimanının tarihi açılışı gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'a yapılan yeni havalimanının adının 'İstanbul Havalimanı' olacağını açıkladı. İstanbul Havalimanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ismini açıklamasının ardından dualarla açıldı.

Tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Havalimanı'nın açılış törenine, vatandaşların yanı sıra dünyanın dört bir yanından 50'nin üzerinde üst düzey konuk katıldı.

İstanbul'daki yeni havalimanının ilk etabının açılışına, ulusal ve uluslararası medya kuruluşları da ilgi gösterdi. Sabah saatlerinden itibaren yeni havalimanına gelen ulusal ve uluslararası medya kuruluşları, geniş haber ci kadrosuyla açılışı takip etti. Gün boyunca yayınlar yapan basın kuruluşları, havalimanıyla ilgili yapım sürecini, açılışa ilişkin bilgileri izleyicilere aktardı.Basın mensupları, mimarisiyle büyük hayranlık uyandıran havalimanıyla ilgili röportajlar da yaptı.

Tüm Dünyanın Gözü İstanbul'daydı! 3. Havalimanı Dualarla Açıldı

Açılış için havalimanına gelen konukları, klasik Türk sanatlarındaki birçok desenden esinlenilerek ortaya çıkarılan, tasarımı modacı Ettore Bilotta'ya ait yeni üniformalarıyla THY'nin kabin memurları karşıladı. Yaklaşık 30 ambulansın konuşlandırıldığı havalimanında, 100'ün üzerinde sağlık çalışanı, 10 UMKE ekibi ve çok sayıda güvenlikçi görev yaptı.

Tüm Dünyanın Gözü İstanbul'daydı! 3. Havalimanı Dualarla Açıldı

Türkiye'nin yanı sıra dünyanın önemli havalimanlarından biri olması beklenen yeni havalimanının açılışına birçok dünya lideri de katıldı. Arnavutluk Cumhurbaşkanı Ilir Meta, Katar Devleti Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al-Thani, Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov, Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Makedonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Igor Dodon, Pakistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aleksandar Vui, Sudan Cumhurbaşkanı Feldmareşal Omar Hassan Ahmad Al Bashir, Bosna Hersek Başbakanı Denis Zvizdi, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma ve İletişimden Sorumlu Bakanı, Slovenya Başbakan Yardımcısı ve Altyapı Bakanı Alenka Bratuek, Gürcistan Dışişleri Bakanı David Zalkaliani, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Moldova Cumhuriyeti Gagauz Özerk Yeri Başkanı Irina Vlah ve çok sayıda davetli tarihi ana şahitlik yaptı.

İstanbul Yeni Havalimanı'nın Açılışı İçin Geri Sayım Başladı

Öte yandan eski Başbakanlardan Tansu Çiller ile eşi Özer Çiller, eski AB Bakanı Egemen Bağış, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Tuluyhan Uğurlu, Orhan Gencebay, Sevim Emre, Oktay Kaynarca, Aziz Yıldırım, Ali Ağaoğlu, Ferit Şahenk, Yavuz Bingöl, Şafak Sezer, Burcu Esmersoy, Muazzez Ersoy, Demet Şener, Oktay Kaynarca, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu güreşçi Taha Akgül, dünyaca ünlü Türk asıllı Kick Boks sporcusu Gökhan Saki ve eski bakanların da aralarında bulunduğu siyaset, sanat, spor ve iş dünyasından çok sayıda davetli de havalimanın açılışana geldi.

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye Museviler Hahambaşı İsak Haleva Süryani Ortodoks Kilisesi Mor Filiksinosu Metropolit Yusuf Çetin de açılışın yapılacağı alanda yerini aldı. Alanda 6 bini aşkın davetli yer aldı.

Canlı Aktarıyoruz! Tüm Dünyanın Gözü İstanbul'da! 3. Havalimanı Açılıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı taşıyan özel uçak "CAN", saat 16.25'te İstanbul'da açılışı yapılan havalimanına indi. Erdoğan'ı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve diğer ilgililer karşıladı.

Tüm Dünyanın Gözü İstanbul'daydı! 3. Havalimanı Dualarla Açıldı

İstanbul'da yapılan yeni havalimanının açılışına katılan liderleri tek tek selamlayarak, aile fotoğrafı çektiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, THY bankosundan sembolik ilk bileti aldı. Program saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'mızın okunmasıyla başladı.

Tüm Dünyanın Gözü İstanbul'daydı! 3. Havalimanı Dualarla Açıldı

Programın açılış konuşmasını yapan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, " Hürriyetimizi simgeleyen Cumhuriyet'in 95'inci yılını böylesine görkemli eserli kutlamanın onurunu yaşıyoruz. Bu büyük eserin tamamlanmasına liderlik eden Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Milletimizin adını medeniyet tarihine yazan bir eser meydana getirdiniz Sayın Cumhurbaşkanım. Bu harikulade eseri meydana getirmek için 42 ay bir süredir çalışan İGA Grubu'nu emeklerinden dolayı kutluyorum. Esasen bu eserin isimsiz kahramanları mimarlar, mühendisler ve gece gündüz demeden çalışan işçilerimizdir. En büyük tebriği asıl onlar hak ediyor. Çalışmaktan uslanmadık, eleştirilerden yılmadık. Hamdolsun bu günlere ulaştık. Hangi zorluklarla karşılaşırsak karşılaşalım yolumuza devam ettik, bugüne kadar bu anlayışla çalıştık. Bu günlere geldik. Aziz milletimize kazandırdığımız şehir hastaneleri, havalimanlarıyla gurur duyuyoruz. Attığımız her adımda Cumhuriyet'imizin temellerini sağlamlaştırıyoruz. Yeni havalimanımızın açılışı için buraya gelen tüm konuklara şükranlarımı sunuyor, yeni havalimanımızınhayırlara vesile olmasını diliyorum" dedi.

Canlı Aktarıyoruz! Tüm Dünyanın Gözü İstanbul'da! 3. Havalimanı Açılıyor

Binali Yıldırım'dan sonra konuşmasını gerçekleştiren İGA Başkanı Mehmet Cengiz, "Bugün burada dünyanın en büyük havalimanı olma yarışımız başlıyor. Bunu temin etmek için hedefimiz bu yıl 70 milyon olan yolcu sayımızı, 2026 yılında 150 milyona taşımaktır. İGA olarak her türlü profesyonel çalışmayı yapacağız. THY'nin de bugüne kadar gösterdiği başarılar pozitif duruşlardır. Cumhuriyet'imizin 100. yılında dünya liderliği konusunda iddialıyız. Bizlere desteklerini esirgemeyen tüm mülki idari amirlerimize, projemizin finansmanını yapan bankalara, teknik ve idari yöneticilerimize, çalışanlarımıza teker teker teşekkür ediyoruz. Bu başarı ve gurur hepimize aittir. Yeni havalimanımız hepimize hayırlı olsun" dedi.

Canlı Aktarıyoruz! Tüm Dünyanın Gözü İstanbul'da! 3. Havalimanı Açılıyor

Açılışta konuşan bir diğer isim olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, "Dünyanın en büyük havalimanı bugün burada inşa etmenin gururunu yaşıyoruz. Kıtaları ve ülkeleri birbirine bağlayan dünyanın en büyük havalimanının bugün açılışını yapıyoruz. Bu tesiste 225 bin kişiye istihdam sağlanacak. Bu havalimanının bulunduğu alan atıl maden ocakları çukurlarıyla doluydu. Burayı güzel bir alana çevirmek başlı başına bir olaydı. Bununla yetinmeyen hayal edilemeyenleri yapan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan sayesinde bu zafer alanı oluştu. Yılda 90 milyon yolcuya tamamlandığında ise 200 milyon yolcuya hizmet verecek. 300'den fazla uçuş noktası ile en büyük havacılık merkezlerinden biri olacak. " dedi.

Canlı Aktarıyoruz! Tüm Dünyanın Gözü İstanbul'da! 3. Havalimanı Açılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da yapılan yeni havalimanının adının 'İstanbul' olacağını açıkladı. Erdoğan'ın açılış konuşmasından satır başları:

"Dünyanın en büyükleri arasında yer alan İstanbul Yeni Havalimanımızın açılışını yurt dışından gelen kıymetli dostlarımızla birlikte yapıyoruz. Cumhuriyetimizin 95. kuruluş yıl dönümünü gururla kutluyoruz. Bugün Endonezya'da düşen uçakta ölenlere Allah'tan rahmet diliyor, tüm Endonezya halkının başı sağ olsun diyorum. Yeni havalimanımızın adını İstanbul verdik. Hava limanımızın ismi hayırlı olsun. Atatürk Havalimanı'mız millet bahçesi olarak halkımızın kullanımına açılacaktır. Atatürk Havalianı faaliyet verdiği alanlarda Atatürk Havalimanı ismi ile hizmet verecektir. Atatürk Havalimanı'nın kapalı alanlarını ülkemizin en büyük fuar alanı haline getireceğiz. Orası Atatürk Havalimanı, burası İstanbul Havalimanı olarak isimlendirilecektir.

Tüm Dünyanın Gözü İstanbul'daydı! 3. Havalimanı Dualarla Açıldı

Pek çok çevrenin bu projenin sonunun gelip gelmeyeceğini merak ettiğini biliyoruz. Buraları iyi bilirim. Buraların kömür sahası olduğu zamanları iyi bilirim. Burayı havalimanı olarak yapalım ama yetmez dedik. Kuzey Otoyolu ile ilgili olarak, devasa çukurları çevre düzenlemesi suretiyle güzel göller haline getireceğiz. Oralardan geçerken yeşili, gölleri görerek geçmek insanlara keyif verecektir. 2011'de yer belirlenip, inşaat başladığında bile tereddütler devam ediyordu. TV'de kendini beğenen birisi orası çöker diyor. Yumuşak arazi diyor. Bu teknolojinin olduğu yerde yumuşak arazi mi olur? Buraya çakılan kazıklardan haberin var mı? Finansından, inşaatına dünyada eşine az rastlanır bu eseri sizlerle birlikte açıyoruz. İlk etabı yılda 90 milyon yolcu kapasitesindedir. Bu kapasite tüm etaplar bitince 150 milyon hatta 200 milyona kadar çıkarılabilir.Tüm etapların tamamlanması 2028 olarak öngörülüyor.

Tüm Dünyanın Gözü İstanbul'daydı! 3. Havalimanı Dualarla Açıldı

Havalimanımızdaki her birim son teknolojiyle tasarlandı. Alternatifli ulaşım sağlanacaktır. Hava ulaşımı ve güvenliği konusunda da bu projeyle birçok yeniliğe imza atılacak. Devlete ödenecek kira 32,4 milyar ekonomik büyüklüğü ortaya çıkarıyor.

Bu projede herhangi bir hazine garantisi yoktur. Sembolik bir rakamı ifade eden, 12 yıla mahsus 342 milyon euro dış hat yolcu geliri garanti edilmiştir. Dünyada örnek olacak, yüz akı bir projedir. Bu dev projenin etütünden inşaatına katkısı olan, kamu kurumlarına, bankalara, taşeronlara, firmalara her şeyden öte işçiye teşekkür ediyorum. Coğrafi olarak ülkemiz özellikle de İstanbul hep stratejik konumda yer almıştır. İstanbul Havalimanı'nın devreye girmesiyle en önemli transi bölge haline geldik. Ülke olarak küresel ekonomilerin entegrasyonunda bu havalimanında daha da öteye taşıyoruz. Biz bu havalimanını sadece ülkemize değil, dünyaya büyük bir hizmet olarak görüyoruz. Burası geleceğin dünyasına hitap eden akıllı bir havalimanı olarak hizmet verecektir. Artık en önemli transfer noktası İstanbul olacağı için, kıtalar arasın uçuşların güzergahı da değişecektir. Türkiye geçtiğimiz 16 yılda eğitimden,sağlığa, sağlıktan ulaşıma her alanda büyük yol kat etmiştir. Ülkemizdeki havalimanlarının sayısı göree geldiğimizde 26'ydı. 30 ilave yaparak sayıyı 56'ya çıkardık. Projeleri devam edenler ilave edildiğinde rakam 64'e çıkacaktır

Tüm Dünyanın Gözü İstanbul'daydı! 3. Havalimanı Dualarla Açıldı

Türkiye milli gelirine göre dünyada 13'üncü sıraya yükselmiştir. Bunu milletimizle aramızda olan bağdan aldığımız feyz ile gerçekleştirdik. Hedeflerimize kararlılıkla yürümeye devam ediyoruz. Cumhuriyetimizin ilanının 95'inci yılında hizmete aldığımız bu eserle Cumhuriyetimizin temeli daha da güçlenmiştir. Milletimizin Cumhuriyet Bayramı'nı bir kez daha tebrik ediyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ülkemizin buraya gelmesinde emeği, kanı olan tüm kahramanlarımızı hasretle yad ediyorum.

Türkiye dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmaya kararlıdır. Ekonomideki yolculuğumuzu dostlarımızla sürdürme arzumuzu her seferinde söylüyoruz. Bize samimiyetle yaklaşan herkesle yol yürümeye hazırız. Gelin, hepimiz için müreffeh, güvenli, huzurlu bir dünyayı birlikte inşa edelim. Gelin, sevgiye, barışa çıkan kapıları birlikte açalım. Gelin, masumlara, çocuklara güzel bir dünyanın müjdesini hep birlikte verelim." dedi.

Canlı Aktarıyoruz! Tüm Dünyanın Gözü İstanbul'da! 3. Havalimanı Açılıyor

Erdoğan'ın konuşmasından sonra İstanbul Havalimanı dualarla açıldı. Açılış sırasında Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'de sahneye davet edildi.

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title