İran Büyükelçiliği'nden Gaz Açıklaması

İran Büyükelçiliği'nden Gaz Açıklaması

İran'ın Ankara Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Ahmad Noorani, 'Parsian Gaz İşletmesinin Faaliyete Geçtiğinde Türkiye'ye Gelen Gaz Miktarındaki Sorunların Bir Miktarının Giderileceğini' Bildirdi.

İran Büyükelçiliği'nden Gaz Açıklaması

İran'ın Ankara Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Ahmad Noorani, ''Parsian Gaz İşletmesinin faaliyete geçtiğinde Türkiye'ye gelen gaz miktarındaki sorunların bir miktarının giderileceğini'' bildirdi.

Noorani, son haftalarda hava sıcaklığının mevsim normallerinin altına düşmesiyle yaşanan aşırı soğuklar sonucunda, İran'da doğal gaz kullanımının bir anda arttığını belirterek, bu durumun Türkiye'ye gaz ihracatında sorun yaşanmasına neden olduğunu söyledi.

Parsian Rafinerisinin 14 Ocak gününe kadar ilk aşamada 10 milyon ton doğal gaz pompalayacağını, bir sorunla karşılaşılmaması durumunda, bunun günlük 235 milyon metre küpe çıkarılacağını vurgulayan Noorani, ''Rafinerinin işletiminin ikinci aşamasına, ilkinden iki hafta sonra geçilmesi bekleniyor. Bu konuda İran ve Türkiye Enerji Bakanları da temaslarını kaybetmiyorlar'' dedi.

Kaynak: AA