- Hollanda'da Eyalet Seçimlerinde 84 Türk Kökenli Aday Yarışıyor - Haberler
Haberi Paylaş

- Hollanda'da Eyalet Seçimlerinde 84 Türk Kökenli Aday Yarışıyor

- Hollanda'da Eyalet Seçimlerinde 84 Türk Kökenli Aday Yarışıyor
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Dünya

- Hollanda'da Eyalet Seçimlerinde 84 Türk Kökenli Aday Yarışıyor

- HOLLANDA'DA EYALET SEÇİMLERİNDE 84 TÜRK KÖKENLİ ADAY YARIŞIYOR

Hollanda'da 2 Mart'ta yapılacak olan seçimler için çeşitli partiler tarafından hazırlanan listelerde 17'si kadın toplam 84 Türk kökenli aday bulunuyor. Seçimde 220 bin Türk kökenli seçmenin oy kullanma hakkı var.

HOLLANDA'DA önümüzdeki Çarşamba günü yapılacak olan eyalet meclisi seçimlerinde 17'si kadın toplam 84 Türk kökenli aday, eyalet meclislerinin yeni yüzleri arasında yer almak için yarışacak.

12 Milyon seçmenin tercihini kullanacağı seçimlerde Hollanda vatandaşlığına sahip 220 bin dolayında Türk kökenli seçmenin de oy hakkı bulunuyor. 2003'de 12, 2007'de de 15 temsilci gönderdiğimiz eyalet meclisleri için partilerin hazırlamış oldukları listelerde en çok Türk kökenli aday 40 isimle Güney Hollanda Eyaleti'nde bulunuyor.

Güney Hollanda'yı 12 adayımızla Kuzey Brabant Eyaleti takip ediyor. Gelderland Eyaletinde 7, Kuzey Hollanda Eyaleti ile Overijssel Eyaleti'nde de 6'şar adayımız listelerde yer alıyor. Utrecht Eyaleti'nden 4, Limburg Eyaleti'nden 3, Drenthe Eyaleti'nden 2, Zeeland, Flevoland, Groningen ve Friesland Eyaletleri'nden de 1'er adayımız seçim yarışına katılıyor.

ADAYLARIN DAĞILIMI

Adaylarımızın partilere göre dağılımında ise Unie van Democraten'in

(Demokratlar Birliği) 30 aday başı çekerken, 15 Türk aday ile PvdA (İşçi Partisi) ikinci sırada yer alıyor. GL'den (Yeşil Sol Partisi) 11, D66'dan

(Demokratlar 66) 10, SP'den (Sosyalist Parti) 9, CDA'dan (Hıristiyan Demokratlar) 4, Solidera'dan (Dayanışma) 3, VVD (Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi) ile BrabantNu'en (Şimdi Brabant) 1'er Türk kökenli aday seçime katılıyor.

Seçime Güney Hollanda Eyaleti'nden katılan Unie van Democraten'in

(Demokratlar Birliği) listesinde bulunan Türk kökenli adayların isimleri şöyle: Resul Özdemir, Bekir Cebeci, Rüstem Akarsu, Gökmen Kar, Nur Yörükseven, Turan Köroğlu, Sadiye Kırdere, Mustafa Güneş, Vildan Evren, İbrahim Oruç, Nesrin Yılmaz, Turap Tercan, Erdal Tavaslı, Cevdet Yılmaz, Celil Gür, Zabit Şahan, Muhammed Aydın, Neze Arpacı, Ünal Bürüngüz, Yusuf Boğa, Vedat Kurtkayalı, Deniz Cebeci, Zekiye Özçelik, Aydın Daldal, Talat Şen, Senem Tütüncü, Bilal Şimşek, Ali Kemal Yılmaz, Ahmet Daşkapan ve Kazım Yılmaz.

PvdA LİSTESİ

PvdA'nın listelerinde yer alan Türk adaylar: Adnan Tekin (Kuzey Hollanda), Yasemin Çeğerek (Gelderland), Dursun Kılıç, Yücel Aydemir, Fethi Kıllı (Utrecht), Şengezer Erarslan, Sultan Günal, Yasin Torunoğulları (Kuzey Brabant), Bayram Erbişim (Zeeland), Ömer Kaya (Friesland), Selçuk Öztürk (Limburg), Reyhan Horasan (Drenthe), Bahattin Erbaş, Mustafa Akdemir (Güney Hollanda), Zafer Aydoğdu (Overijssel).

GL'nin (Yeşil Sol Partisi) listelerinde bulunan Türk kökenli adaylar: Mehmet Kocadağ (Groningen), Faruk Köklü, Fatih Hasan Barmanpek (Overijssel), Mehmet Uygun, Rıza Diktaş, Haydar Erol (Kuzey Hollanda), Ünal Sözen, Melek Bektaş (Gelderland), Dilek Odabaşı, Ufuk Kahya, Selçuk Akıncı (Kuzey Brabant).

D66'nın (Demokratlar66) listesinde yer verdiği Türk kökenli adaylar: Ejder Köse, Osman Bosuguy, Yasin Elmacı, Mehmet Eser (Güney Hollanda), Ali Oruç

(Limburg), Zafer Yurdakul (Kuzey Hollanda), Osman Biçen (Gelderland), Mustafa Bahçecioğlu, Suat Kutlu, Bilal Kaya (Kuzey Brabant).

SP'nin (Sosyalist Partis) listelerindeki Türk adaylar: Sedai Bayraktar

(Limburg), Şenay Akdemir, Erdoğan Kaya (Gelderland), Hasan İnekçi (Utrecht), Nurettin Altundal (Kuzey Brabant), Nuh Demirbilek (Flevoland), Sadık Ilık

(Drenthe), Hasan Bilgin, Tuğba Karabulut (Güney Hollanda).

CDA'nın (Hıristiyan Demokratlar) listelerinde yer alan Türk kökenli adaylar: Mustafa Bal, İbrahim Emili (Güney Hollanda), Kübra Atalay (Kuzey Brabant), Ayhan Tonca (Gelderland).

2 Mart seçimlerinde Solidera'dan (Dayanışma) Düzgün Yıldırım, Ülkü Yılmaz ve Ekin Akyol (Overijssel), VVD'den (Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi), Köksal Gör (Kuzey Hollanda), BrabantNU'den de (Şimdi Brabant) Hayrettin Demir (Kuzey Brabant) katılıyorlar.

Partilerin 2007'de çıkardıkları sandalye sayıları dikkate alındığında, Mustafa Bal (CDA- Güney Hollanda), Resul Özdemir (Unie van Democraten- Güney Hollanda), Düzgün Yıldırım (Solidera- Overijssel), Adnan Tekin (PvdA- Kuzey Hollanda), Mehmet Uygun (GL- Kuzey Hollanda), Ayhan Tonca (CDA- Gelderland), Yasemin Çeğerek (PvdA- Gelderland), Ünal Sözen (GL- Gelderland), Dursun Kılıç

(PvdA- Utrecht), Nurettin Altundal (SP- Kuzey Brabant) ve Ömer Kaya (PvdA- Friesland) seçilecek sırada bulunuyor.

ADAYLARDAN 'OYUNUZU KULLANIN' ÇAĞRISI

D66'nın Güney Hollanda Eyaleti'nden 25'inci sırasından aday gösterdiği Avukat Ejder Köse, seçilebilmesi için tercihli oylara ihtiyacı olduğuna vurgu yaparak "Şu anda bireysel davalarla uğraşmaktayım. Yani Ali, Ayşe, Fatma geliyor herhangi bir problemi söz konusu oluyor. O konuyla ilgili bireysel davalar yürütüyoruz. Bildiğiniz gibi Ahmet'in davasını kazanıyoruz, emsal temsil etmesi gerekirken olmuyor. Yalnız ne oluyor, yine aynı konuda bize gelen davalarda yeniden baştan başlama mecburiyetinde kalıyorsunuz. O da, toplu halde yeterli olarak bir tepki veremediğimizden kaynaklanıyor. Eğer iyi bir şekilde örgütlenirsek, 'tek toplum tek ses' çıkardığımız zaman bu problemlerde ortadan kalkacaktır. Bunu da gerçekleştirmek için Avukat kimliğimin yanında bana, siyasi kimlikte gerekmektedir" bu nedenlerden dolayı siyasete atılmak istediğini söyledi. Seçmenleri sandık başına gitmeleri konusunda da uyaran Köse, "Türk seçmeni kesinlikle sandık başına gitmelidir. Biliyorsunuz, senato üyeleri, bu seçilecek olan Eyalet Meclis Üyeleri arasından belirlenecek. Eğer şu andaki hükümetin senatoda da çoğunluğu ele geçirmesini istemiyorsak, o zaman Türk seçmeni sandığa gitmelidir" dedi.

PvdA'nın Kuzey Hollanda listesinin 7'inci sırasından aday olan Adnan Tekin, "Bu seçimler çok önemli. Aslında bu seçimler senato seçimleridir. Eyalet için oy verilecek ama, aynı zamanda bir taşla iki kuş vurmuş olacaklar. Şu anda iktidarda olan azınlık sağ hükümetinin senatoda çoğunluğu yok. Orada da çoğunluğu ele geçirmek istiyorlar. Çünkü, çoğunluğu ele geçiremezlerse, istedikleri yasaları çıkarmakta işleri zorlaşacak, onun için adayım. 2010 yılında yapılan seçimlere bir bakın Türklerin katılımında oran yüzde 35'lerdeydi. Ama bu oran 90'lı yıllarda yüzde 70'di. Türk toplumunun siyasete çok yakın olduğunu biliyoruz. Ama maalesef son yıllarda bu konuda biraz düşüş olduğunu görüyoruz. Umut ediyorum ki bu seçimlerde Türk seçmenler sandık başına gider ve oylarını kullanırlar" dedi.

Kısa süre önce kurulan ve Hollanda'nın en genç partileri arasında yer alan Unie van Democraten'in (Demokratlar Birliği) Genel Başkanı Bekir Cebeci, bu seçimlerde sadece Güney Hollanda Eyaleti'nden seçimlere katıldıklarını söylerken

"Seçmenlerden, oylarını bize vermelerini istiyoruz. Çünkü, 1994 yılından buyana uygulanan yabancılar kanunu var. Bu kanunu sağcı partiler yaptı, solcu partilerde uyguladı. Bu yabancılar kanununa göre harçlar yükseltildi, aile birleşimi zorlaştırıldı. Bunu, sosyal demokrat olduğunu söyleyen parti yaptı. Türkler için Danışma Kurulu İOT, bunu Avrupa Adalet Divanı'na götürdü ve bozdu. Son giden hükümet vatandaşlarımızın 40 Milyonluk parasına el koydu, vermedi. Ondan sonra da bu parayı alabilmek için

'beni mahkemeye verin' diyor. Demokratlar Birliği olarak diyoruz ki; 12 Eylül 1963 tarihinde yapılan Ankara Antlaşması, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Avrupa'daki varlık ve hukuk temelleridir. Bunu hiçbir kimseye çiğnetmeyeceğiz. Bu uluslararası bir antlaşmadır ve aynı zamanda uluslar arası bir hukuktur. Hollanda anayasasının 94'üncü maddesi diyor ki; Uluslararası hukuk, ulusal hukukun üstündedir. Biz uluslararası hukuku savunuyoruz, Hollanda hukukunu savunuyor. Hiçbir kimse bu ülkede ezilmemelidir. Bütün azınlıklara eşit hakların verilmesi için, din ve vicdan hürriyetinin garanti altına alınması için bizim desteklenmemiz gerekir. Göçmenlerin hakkını korumak istiyoruz. Çünkü ırkçılığın vurduğu yer göçmenler, azınlıklar ve Müslümanlardır. Biz onların haklarını koruyup, onları kanunla koruma altına almak istiyoruz" diyerek Türk seçmenlerin bu yüzden sandık başına gitmeleri gerektiğini söyledi.

GÖRÜNTÜ DETAYLARI:

- D66 Güney Hollanda 25'inci sıra adayı Ejder Köse'nin açıklamaları

- PvdA Kuzey Hollanda 7'inci sıra adayı Adan Tekin ile konu hakkında röp

- Unie van Democraten'in Genel Başkan'ı ve Güney Hollanda Adayı Bekir Cebeci'nin açıklamaları

(Haber- Kamera: Fatih ÖZYAR - LAHEY/ DHA)

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Dünya, Haber

title