Halep'te Muhaliflere Karşı Rejim, İran ve PYD Birlikte Saldırıyor

Halep'te Muhaliflere Karşı Rejim, İran ve PYD Birlikte Saldırıyor

Suriye'de Esad rejimi ve İran destekli milisler, Halep kent merkezinin doğusunda muhaliflerin kontrolündeki 5 semti ele geçirdi. PYD de rejimle birlikte saldırıyor.

Halep'te Muhaliflere Karşı Rejim, İran ve PYD Birlikte Saldırıyor

Suriye'de Beşar Esad rejimi ve İran destekli milisler, Halep kent merkezinin doğusunda muhaliflerin hakimiyetindeki 5 semti ele geçirirken PYD/PKK da rejimle eş zamanlı saldırıyor.

5 SEMTTEN TÜMÜYLE ÇEKİLDİLER

Muhalif güçler, rejim ve İran destekli Liva Kudüs örgütü milisleriyle üç gün süren şiddetli çatışmaların ardından Halep kent merkezinin doğusundaki Hanano, Cebel Bedro, Badiin, Ayn el-Tel ve Ard el-Hamra semtlerinden tümüyle geri çekildi.

Rejim güçleri ayrıca, Bustan Başa semtinin bir bölümünü, İnzarat mahallesini ve Haydariye'ye gençlik merkezini ele geçirdi.

DAHA İÇ BÖLGELERE KAÇTILAR

Muhaliflerin çekilmeleri sırasında binlerce aile rejim güçlerinden kaçarak kent merkezinin doğusunda daha iç kesimlere akın etti.

MUHALİFLER İKİYE BÖLÜNEBİLİR

Çatışmalar, Sahur semtinin doğu kesiminde devam ediyor. Rejm güçlerinin Sahur'u ele geçirdiği iddialarını, açıklayan muhalif Ahrar'uş Şam sözcülerinden Ahmet Karaaali yalanladı.

Rejimin Sahur'u alması durumunda, kuşatma altındaki muhaliflerin bölgesi kuzey ve güney olarak ikiye bölünebilir.

300 BİN SİVİL KUŞATMA ALTINDA

Suriye'nin kuzeyinde, Türkiye'ye sınır Halep ili, başkent Şam'dan sonra ülkenin ikinci büyük kenti konumunda. Kent merkezinin Türkiye sınırına uzaklığı 40 kilometre. Merkezin batısını rejim, doğusunu muhalifler kontrol ediyor. Rejim kuşatmasında yaklaşık 300 bin sivilin bulunduğu doğu Halep'te İl Sağlık Müdürlüğü'nün verilerine göre, halk 94 gündür temel insani ihtiyaçlarını gideremiyor.

TÜM HASTANELER HİZMET DIŞI

15 Kasım'dan bu yana rejim güçleri 500'den fazla sivili öldürürken 2 bine yakınını yaraladı. Son iki hafta içinde kentin doğusundaki tüm hastaneler ve sağlık merkezleri rejim saldırılarıyla hizmet dışı kaldı. Kentte hizmet veren yalnızca 3 fırın bulunuyor. Bölgede okulların tümü kapalı.