Hakkari Belediye Başkanı Tekçe'ye Hapis Cezası Verilmesi

Hakkari Belediye Başkanı Tekçe'ye Hapis Cezası Verilmesi

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Hakkari İl Başkanı Sabahattin Suvağcı, Belediye Başkanı Metin Tekçe'ye Verilen Cezayı Bütünün Bir Parçası Olarak Değerlendirmek Gerektiğini Belirterek, Son Zamanlarda Parti ve Yöneticilerine Yönelik Bir Tutuklama Furyası Başladığını Söyledi.

Hakkari Belediye Başkanı Tekçe'ye Hapis Cezası Verilmesi

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Hakkari İl Başkanı Sabahattin Suvağcı, Belediye Başkanı Metin Tekçe'ye verilen cezayı bütünün bir parçası olarak değerlendirmek gerektiğini belirterek, son zamanlarda parti ve yöneticilerine yönelik bir tutuklama furyası başladığını söyledi.

Suvağcı, belediye başkan yardımcıları Bişar Mavigöz ve İsa Bor ile bir grup belediye meclis üyesi, Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada 'Terör örgütü üyesi olmak ve terör örgütü propagandası yapmak' suçundan Belediye Başkanı Metin Tekçe'ye verilen 7 yıl 1 ay hapis cezasıyla ilgili ortak bir basın açıklaması yaptı. Belediye Başkanlığı binasında yapılan basın açıklamasında konuşan Suvağcı, basından takip ettikleri kadarıyla Belediye Başkanı Metin Tekçe'ye Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde toplamında 7 yıl 1 ay hapis cezası verildiğini söyledi. Bu cezayı bütünün bir parçası olarak değerlendirmek gerektiğini belirten Suvağcı, son zamanlarda parti ve yöneticilerine yönelik bir tutuklama furyası başladığını söyledi. Suvağcı, "Şu anda 5 tane il başkanımız tutuklu bulunmaktadır. Çok sayıda il ve ilçe başkanlarımız ile belde yöneticilerimiz tutuklu bulunmaktadır. Biz bu çerçevede değerlendiriyoruz. Özellikle genel başkanımız Ahmet Türk'ün 'Biz bir şekilde meclise gireceğiz' açıklamasından sonra, yaklaşmakta olan genel seçimle birlikte yöneticilerimize yönelik yoğun bir baskı ve tutuklama furyası başladı. Belediye başkanımızın da tutuklanmasını bu çerçevede buluyor ve değerlendiriyoruz. Karar Van'da bir hakimin muhalefet şer koymasıyla alınmıştır. Kararın Yargıtay'da bozulacağına hukukun, adaletin tecelli edeceğine ve yerini bulacağına inanıyoruz" dedi

Bir basın mensubunun, Belediye Başkanı Tekçe'nin bir konferansa katılmak üzere yurt dışına gittiğini, geri dönüp dönmeyeceği yönündeki soruya ise Suvağcı, bu konuda çeşitli spekülasyonlar yapıldığını ve yapılmakta olduğunu belirtti. Tekçe'nin 2-3 günlük süre içerisinde ülkeye ve iline geri dönerek görevinin başına geleceğini söyleyen Suvağcı, "Yargı süreci devam etmektedir. Tahminimizce bu 1.5-2 yıllık bir süreç içerisinde olacak. Belediye başkanımızın yurt dışında kalması gibi bir durum söz konusu değildir. En kısa sürede görevine dönecektir. Sizler de kamuoyu da görecektir" şeklinde konuştu.

(NT-MET-ÖZ-ÖK-Y)