Haberler

Ticari Gayrimenkulde talep var arz çok az!

ilandır
Güncelleme:

2023 yılında yatırımcısına en çok kazandıran enstrümanlardan biri olan ticari gayrimenkullere talepte artış sürüyor. Özellikle İstanbul ve Ankara'da ticari gayrimenkul fiyatlarındaki artışın devam etmesi beklenirken, markalı konut projelerine talepte artış devam ediyor.

Talep artaken, arzın azalması ticari gayrimenkul yatırımcısının hızlı hareket etme refleksine girmesine sebep oluyor.Geçtiğimiz yıl konut sektöründe yaşanan daralmaya rağmen ticari gayrimenkul ve arsa satışlarının artmaya devam etmesi dikkat çekiyor. Arsa ve ticari gayrimenkullerde dikkate değer artışların yaşandığına vurgu yapan Bilgiçler Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ali Emre Bilgiç, "2023 yılında dolar yüzde 58, altın yüzde 78 değer artışı görürken, arsa değerlemelerinde yüzde 200 artış yaşandı. Bunun yanı sıra yine ofis ve dükkanlarda da aynı oranda artış yaşandığını gördük. Bu sebeple risk almak istemeyen yatırımcı ticari gayrimenkullere yöneldi" diye konuştu. Güvenli liman olarak değerlendirdiği ticari gayrimenkullerde talebin yoğun olduğuna da vurgu yapan Ali Emre Bilgiç, "Yüksek kira gelirleri, yeni yapı stoğu ve arzın az olmasından dolayı değerlenme oranlarının yüksekliği yatırımcılarımızı ticari gayrimenkule yöneltiyor. Konutta olduğu gibi ticari gayrimenkullerde arz fazlası yok, talep çok" diye konuştu.

Ticari Gayrimenkulde talep var arz çok az!

"Fiyatlarda düşüş beklemiyorum!"

TUİK verilerine göre İnşaat maliyet endeksi, 2024 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %15,70 arttı, bir önceki yılın aynı ayına göre %67,87 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi %5,13 arttı, işçilik endeksi %41,95 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi %53,29 arttı, işçilik endeksi %103,46 arttı. Bu artışlar yaşanırken gayrimenkul fiyatlarında herhangi bir düşüş öngörmediğini belirten Ali Emre Bilgiç, "Bu artışlar sadece ülkemize özgü değil. Dünyanın her yerinde gayrimenkul sektöründe fiyatların düşeceği algısı var. Amerika, Almanya her ülkede bu tartışma yaşanıyor. Şu anda Amerika'da bir metrekare bir gayrimenkulün üretim maliyeti 3500 dolar civarında. Yani 100 metrekare bir daire 350 bin dolara üretebiliyorsunuz. Dolayısıyla inşaat şirketlerinin inşaat yapma motivasyonu Türkiye'de de, Avrupa'da da azalmış durumda. Arzın olmadığı, talebin de hep canlı kalmak zorunda olduğu bir yerde fiyatların düşmesini beklemiyorum. Bu sebeple her gün gayrimenkul yatırımı için en doğru gün" diye konuştu.

Yabancı yatırımcılar "Bekle ve Gör" modunda!

İnşaat sektörünün can simidi olarak gördüğü yabancı yatırımcılarda yüzde 48 oranında bir azalma görüldü. Bu beklentiyle proje üreten markaların sıkıntı yaşadıklarını belirten Ali Emre Bilgiç, "Türkiye'de üretim yapıp, satışlarda gözümüzü yurt dışına çevirirsek, herhangi bir olumsuzlukta bu yaşanabilir. Yabancı yatırımcılar şu anda bekle ve gör modunda. Tekrar o pazarın da hareketlenmesini bekliyorum ancak bu beklentiyle iş yapan firmaların ciddi sıkıntıda olacaklarını söyleyebilirim. Türk yatırımcısı inşaat sektörünü kalkındırabilecek güçte. Dünyanın önde gelen ekonomilerinin tümünde gayrimenkul piyasası çalkantılı bir dönemden geçiyor. Yatırımcıların beklentilerini karşılayacak projeler tasarlamak, yatırımlarının avantaja dönüşeceği fonksiyonlar eklemek, Türk ekonomisini canlandıracak hamleler yapmak, sektörü bu kısır döngüden kurtaracaktır." diye konuştu. 2025 yılında inşaat sektörünün tekrar eski günlerine döneceğini beklediğini belirten Bilgiç, "Enflasyonun bu yıl içerisinde düşüş trendine gireceğini ve 2025 yılında eski günlerimize döneceğimizi düşünüyorum." dedi.

İstanbul Ankara Advertorial Haberler Haberler

İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

Salda Gölü tehlike altında mı? Valilik tepki çeken fotoğrafı böyle savundu

Salda Gölü tehlike altında mı? Valilik tepki çeken fotoğrafı böyle savundu

Efes Antik Kenti'nde özel davet skandalı! Türk vatandaşları içeriye sokmadılar

Efes Antik Kenti'nde özel davet skandalı! Türk vatandaşları içeriye sokmadılar

Bakmadan Geçme

Trendyol Express bayramda çalışıyor mu? Trendyol Express bayramda açık mı, kapalı mı? Bu akşam Survivor var mı? Bu akşam Survivor All Star yeni bölüm yayınlanacak mı? 18 Haziran Salı Survivor yeni bölüm! Döviz büroları bayramda açık mı? Döviz büroları kurban bayramında kapalı mı, açık mı? Kurban Bayramında yollar ücretsiz mi? Osmangazi Köprüsü, Çanakkale Köprüsü, Avrasya Tüneli, Kuzey Marmara bedava mı? Türkiye - Gürcistan maçı hangi kanalda, saat kaçta? Türkiye - Gürcistan maçı nereden izlenir? Yalan dizisi hangi gün? Yalan dizisi hangi kanalda, saat kaçta başlayacak? Sansar Salvo tutuklandı mı? Ünlü rapçi Sansar Salvo neden cezaevine girdi, sebebi ne? Sansar Salvo neden hapse girdi? Bayram hangi gün bitiyor? Kurban Bayramı kaç gün sürecek, ayın kaçında, hangi tarihte bitecek? 22 Haziran hangi burç? 22 Haziran'da doğanlar hangi burç oluyor? 22 Haziran tarihi hangi burç olur? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 18 Haziran Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 18 Haziran dün gece deprem mi oldu? ECZANELER BAYRAMDA AÇIK MI 2024? 17-18-19 Haziran Bayramda eczaneler kapalı mı olacak, kaç gün açık olacak? BAYRAMDA OTOBÜSLER ÜCRETSİZ Mİ? Kurban Bayramı boyunca toplu taşıma bedava mı? Metro, metrobüs, otobüs, tramvay ücretsiz mi? Bursaspor'un yeni teknik direktörü kim oldu? Pablo Martin Batalla kimdir, kaç yaşında? TRT 1 canlı maç izle! TÜRKİYE- GÜRCİSTAN CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki!
Dünya, Batı Kudüs'teki Netanyahu karşıtı gösteriyi konuşuyor! Sert müdahale karelere böyle yansıdı

Dünya, Batı Kudüs'teki Netanyahu karşıtı gösteriyi konuşuyor! Sert müdahale karelere böyle yansıdı

title